مقالاتمقالات اقتصادی

ثروتمندترین رهبران تاریخ

دستمزد رسمی سران دنیا از کمترین میزان تا مبالغ سر به فلک کشیده متغیر است. با این حال، تعداد زیادی از رهبران گذشته و اکنون پیش از به قدرت رسیدن ثروت فراوانی به دست آورده بودند، در حالی که بقیه از جیب ملت شان و در طول زمامداری ثروتی به هم زدند. در ادامه با برخی از ثروتمندترین رهبران تاریخ به روایت وبسایت MSN آشنا می شویم. 

ناپلئون بناپارت: 400 میلیون دلار-

ناپلئون در خانواده ای ثروتمند در کورسیا متولد شد و بعدها در جایگاه امپراطور فرانسه قرار گرفت. در آن زمان، گفته می شد رسیدن به این جایگاه 100 میلیون فرانک در بر دارد. آن زمان هر فرانک 20 سنت آمریکا می ارزید، و بنابراین ثروت ناپلئون حدود 400 میلیون دلار امروز بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی: 4/1 میلیارد دلار-

اکبر هاشمی رفسنجانی چهارمین رییس جمهور ایران بود که در خانواده ای ثروتمند متولد شده بود. او از سال 1989 تا 1997 در قدرت بود و تجارت های متعددی در دست داشت، که او را به مردی با ثروتی معادل 4/1 میلیارد دلار امروز تبدیل کرد.

علی بونگو اوندیمبا: 2 میلیارد دلار-

رییس جمهور گابونا، 25% تولید داخلی کشورش را در دست دارد. بنابراین، به احتمال زیاد ارزش ثروت او بیش از 2 میلیارد دلار است. از جمله دارایی های او یک خانه 138 میلیون دلاری در پاریس است.

صدام حسین: 8/2 میلیارد دلار-

صدام حسین، رییس جمهور عراق از سال 1979 تا زمان برکناری اش در سال 2003، خود را به راحتی به 8/2 میلیارد دلار پول مردم عراق مهمان کرد. او 89 قصر، تعداد زیادی ماشین لوکس، و سهام های کلانی در شرکت های رسانه ای داشت.

سباستین پینیرا 2/8 میلیارد دلار-

رییس جمهور شیلی پس از تاسیس شرکت کارت اعتباری بنکارد در سال 1976 به ثروت قابل توجهی ست یافت. او اکنون دوره چهار ساله دوم قدرت خود را در این کشور می گذراند و ثروت خالصش 8/2 میلیارد برآورد شده است.

دونالد ترامپ: 5/4 میلیارد دلار-

ثروتمندترین رییس جمهور آمریکا کسی نیست جز دونالد ترامپ. او پیش از اینکه در سال 2016 به مقام سیاسی برسد در پول غلت می زد. به نوشته مجله فوربز، ثروت خالص ترامپ در سال 2016 5/4 میلیارد دلار اعلام شده بود، اما امروز به 5/2 میلیارد کاهش پیدا کرده است.

کیم جونگ اون: 5 میلیارد دلار-

سردمدار فعلی کره شمالی، کیم جونگ اون، از پدر خود جلو زده است و گفته می شود زندگی لاکچری اش بر ثروتی 5 میلیارد دلاری سوار است.

آدولف هیتلر: 5/6 میلیارد دلار-

منفورترین مستبد از میان تمام رهبران تاریخ، آدولف هیتلر، میلیاردها دلار از مردم کشورش کلاهبرداری کرد. او از فروش کتابش نیز میلیون ها دلار سود برد. ثروت خالص هیتلر 1/1 میلیارد رایشمارک برآورد شده که معادل 5/6 میلیارد دلار امروز است.

محضیر محمد: 45 میلیارد دلار-

محضیر محمد، که قبلا صاحب طولانی ترین دوره رهبری در جهان محسوب می شد، از سال 1981 تا 2003 و بعد دوباره از 2018 تا فوریه 2020 نخست وزیر مالزی بود. این رهبر سالخورده، با 95 سال سن، حدود 45 میلیارد دلار پول پنهان دارد که گفته می شود در 50 حساب بانکی در نقاط مختلف جهان انباشته شده است.

سوهارتو: تا 55 میلیارد دلار-

سوهارتو به مدت 31 سال تا سال 1998 رییس جمهور اندونزی بود. او که در سال 2004 به عنوان فاسدترین رهبر جهان در طی 20 سال شناخته شد، معادل 55 میلیارد دلار امروز از طریق سیستم فاسدش ثروت جمع کرده بود.

حسنی مبارک: 70 میلیارد دلار-

حسنی مبارک رهبر بدنامی است که در سال 2011 پس از 30 سال ریاست جمهوری در مصر برکنار شد. در همان سال، ای بی سی نیوز و گاردین اعلام کردند این سیاستمدار 70 میلیارد دلار از مردم مصر دزدیده است.هرچند گزارشی در واشنگتن تایمز این مقدار را 700 میلیارد تخمین زد.

ولادیمیر پوتین: 200 میلیارد دلار-

پوتین جایگاه ثروتمندترین رهبر دنیا را با یکی دیگر از رهبران شریک است. در سال 2018، دستمزد رسمی او 6/8 میلیون روبل اعلام شد، که معادل 116,000 دلار است؛ اما در سال 2017 ثروت او 200 میلیارد دلار برآورد شد. اینکه ثروت او کجا پنهان شده مشخص نیست، اما او اجازه دارد تا سال 2036 در جایگاه قدرت باقی بماند، که امکان جمع کردن ثروت بیشتر را به او خواهد داد.

معمر قذافی: 200 میلیارد دلار-

ثروتمندترین رهبر شماره دو دنیا، دیکتاتور لیبی، معمر قذافی بود که در سال 2011 مقامات رسمی ثروت او را 200 میلیارد دلار تخمین زدند. او این ثروت را در حساب های بانکی مخفی، سرمایه گذاری های مرموز و معاملات مشکوک املاک انباشته بود. ثروت او به برکت ذخایر انبوه نفت این کشور به وجود آمده بود. قرار بود ثروت قذافی برای کمک به پایدار کردن لیبی پس از جنگ به حسابی منتقل شود، اما مشکوک بودن این مرد پس از مرگش نیز ادامه یافته است و پول مسدود شده اش در حال تولید سود برای ذینفعانی نامعلوم است.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست