علم و دانش

ارتباط عاطفی مادربزرگ ها با نوه هایشان بیشتر است تا با فرزندان

نتایج به دست آمده از یک مطالعه جدید نشان می دهد که مادربزرگ ها ممکن است از نظر عاطفی بیشتر با نوه های خود در ارتباط باشند تا با فرزندان خود. پژوهشگران آمریکایی، در این پروژه تحقیقاتی مغز مادربزرگ ها را در حال مشاهده عکس های نوه های خردسال شان اسکن کرده و دریافتند که هنگام تماشای عکس ها، مناطق مغز مرتبط با همدلی عاطفی یا emotional empathy در مغز مادربزرگ ها فعال می شوند.

در مقابل هنگام تماشای عکس پسران و دختران شان، مناطقی از مغز که با همدلی شناختی یا cognitive empathy مرتبط هستند فعال می شوند. 

همدلی شناختی زمانی است که شما می توانید احساسات دیگران را درک کنید، اما به این معنی نیست که شما هم همین احساس را دارید.

مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه اموری، آتلانتا- جورجیا انجام شد، اولین مطالعه ای است که عملکرد مغز مادربزرگ را بررسی می کند. جیمز ریلینگ، نویسنده اصلی گزارش تحقیقات و استاد انسان ‌شناسی در دانشگاه اموری، می‌ گوید: آنچه واقعا در نتایج به دست آمده آشکار می‌ شود، فعال شدن مناطقی از مغز است که با همدلی عاطفی مرتبط است.

اگر نوه در عکس لبخند می زند، آنها شادی کودک را احساس می کنند و اگر نوه گریه می کند، درد و ناراحتی او را احساس می کنند.

محققان مغز 50 مادربزرگ را در حالی که تصاویری از نوه های 3 تا 12 ساله شان به آنها نشان داده شد، به وسیله  Functional MRI اسکن کردند. این دستگاه فعالیت مغز را با تشخیص تغییرات مرتبط با جریان خون اندازه گیری می کند. همچنین تصاویری از پسر یا دختر خود (والدین کودک)، یک کودک ناشناس و یک بزرگسال ناشناس نیز به آنها نشان داده شد.

مادربزرگ‌ ها همچنین پرسش‌ نامه‌ هایی را درباره تجربیات خود تکمیل کردند و جزئیاتی از قبیل مدت زمانی که با نوه‌ ها می ‌گذرانند، فعالیت‌ هایی که با هم انجام می‌ دهند و میزان محبتی که نسبت به آن‌ ها دارند را ارائه کردند.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست