مقالاتمقالات اجتماعی

دوربین های بدنی و اثرات ملموس آن بر مسئولیت پذیری نیروهای پلیس

بدون وجود گوشی های موبایل و گردش اطلاعات  در فضای مجازی احتمالا هرگز اسم جورج فلوید را نمی شنیدیم و شاهد دادگاه بررسی جنایت قاتل او- افسر پلیس اهل مینوپولیس- نبودیم. انتشار تصاویر مرگ فلوید، مستندات مرگ مایکل بروون و اریک گارنر- دو مرد سیاهپوست که توسط  پلیس به قتل رسیدند را در اذهان عمومی تداعی کرد.

انتشار این تصاویر- فارغ از نوع ضبط آن چه از طریق تلفن همراه یا دوربین داشبورد و یا دوربین های متصل به لباس پلیس- باعث ایجاد جرقه هایی  در میان مردم و جنبش های مردمی علیه نژادپرستی سیستماتیک و عدم پیگیرد قانونی نیروهای پلیس در ایالات متحده آمریکا شد. بر اساس نظرسنجی صورت گرفته در نشریه گالوپ 2020 ، انتشار این ویدیوها باعث کاهش اعتماد افکار عمومی نسبت به اجرای عدالت شده اند، و این میزان از سال 1993 به کمترین میزان خود رسیده است. در مقایسه با 56 درصد از سفیدپوستان آمریکایی که به نیروی پلیس اعتماد دارند، پلیس توانسته اعتماد تنها 19 درصد از سیاهپوستان آمریکایی را جلب کند.

اکثریت کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند (حدود 56%) شامل 88 درصد از سیاهپوستان و 51 درصد از سفیدپوستان؛ خواهان اعمال اصلاحات اساسی در نیروی پلیس شده اند. 

تا کنون بخش اعظمی از اصلاحات صورت گرفته در نیروهای پلیس شامل اقداماتی نظیر اصلاح قوانین استخدامی نیروهای پلیس، مراحل آموزش نیروها و تغییرات در بودجه بندی این سازمان بوده است. اما روش های دیگری نیز برای ایجاد اصلاحات اساسی وجود دارد که از این میان می توان به شفاف سازی بیشترخدمات پلیس و پاسخگو کردن ماموران این سازمان در قبال اعمال شان اشاره کرد.

طی دهه اخیر، استفاده از تکنولوژی کارگزاری دوربین های بدنی در لباس نیروهای پلیس در کلان شهرهای آمریکا- همچون واشنگتن، نیویورک و شیکاگو- افزایش چشمگیری داشته است. 

در تحقیق اخیر گروه تحقیقاتی وبسایت کانورسیشن مشخص شد مجهز کردن نیروهای پلیس به دوربین های بدنی اثرات قابل ملاحظه ای بر روند بررسی تخلفات پلیس داشته است. همچنین این دوربین ها کاهش برخوردهای نژادپرستانه نسبت به شاکیان پرونده پلیس های متخلف را نیز در بر داشته است. 

روند رو به رشد عدالت در تحقیقات.

اکثر شکایت شهروندان ایالات متحده علیه نیروهای پلیس به نتیجه مشخصی نمی رسد. بر اساس تحقیقات موسسه بی نام- سازمانی که هدف آن جمع آوری و انتشار اطلاعات درباره سوء رفتار پلیس با شهروندان در شیکاگو است- تنها 2.1 درصد از شکایت های شهروندان که در سال های 2010 تا 2016  در شیکاگو علیه نیروهای پلیس به ثبت رسیده است منجر به اقدامات کیفری شده است. چنانچه شکایت ها مربوط به جمعیت آفریقایی آمریکایی شود این میزان به یک سوم کاهش می یابد. در شهرهایی چون کلومبوس، اوهایو، پورتلند و اورگان شاهد الگویی مشابه هستیم. 

رویکردهای سنتی درباره هدف قرار دادن سوءرفتار نیروهای پلیس بر بخش های امور داخلی دپارتمان های پلیس متمرکز می شود.

این موارد شامل بررسی حوادث غیر قانونی محتمل و سوء رفتارهای حرفه ای میان نیروهای پلیس و بررسی های شکایت های شهروندان می شود. این رویکردها نیز به سبب غیر مردمی بودن مورد انتقاد قرار گرفته اند. 

در بررسی پرونده های مربوط به بدرفتاری های پلیس با شهروندان، اظهارات شاهدان نقش اساسی ایفا می کند. اما به دلیل فرافکنی و اظهارات ضد و نقیض شاهدان اکثر این پرونده ها بدون نتیجه خاتمه می یابد. اما با معرفی دوربین های بدنی ورق برگشته است. اگرچه تحقیقات بسیاری درباره اثرات این دوربین ها بر رفتار نیروهای پلیس صورت گرفته و بعضا شاهد کاهش چشمگیر در سوء رفتارهای  پلیس هستیم- درباره اثرات آن بر روند شکایات شهروندان تحقیق چندانی صورت نگرفته است. اخیرا مطالعه ای طی مدت هشت سال- بین سال های 2013 تا 2020- درباره شکایت شهروندان در مرکز رسیدگی به جرایم پلیس صورت گرفته است. دپارتمان پلیس شیکاگو در بازه زمانی هفده ماهه از ژوئن 2016 تا دسامبر 2017 دوربین های بدنی را به صورت متناوب و محله به محله در اختیار نیروهای خود قرار داده است. این امر به گروه تحقیقاتی امکان داد اولین مطالعه خود را بر روی اثرات احتمالی دوربین ها بر نتایج شکایت های شهروندان در زمان های مختلف را انجام دهند.

پس از به کارگیری دوربین های بدنی، تاثیرات چشمگیری در میزان پاسخگویی نیروهای پلیس مشاهده شد. احتمال پیگرد قانونی پلیس به دنبال سوءرفتار با شهروندان به 64% افزایش یافت. در راستای تحقیقات موجود، پیش از نصب دوربین های بدنی شاهد میزان قابل ملاحظه ای از نابرابری نژادی در رسیدگی به شکایات شهروندان هستیم. احتمال عدم بررسی شکایات سیاهپوستان نسبت به سفید وستان_ 53% در برابر 38%- و احتمال عدم پیگیری و تعقیب قانونی سیاهپوستان در برابر سفیدپوستان-10% در برابر 21%- بود.

اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته پس از استفاده گسترده از دوربین های بدنی در شیکاگو، این چنین تبعیضات نژادی تا حدود زیادی کاهش یافته است. 

دوربین های بدنی کمک شایانی به تمامی شهروندان فارغ از نژاد و رنگ پوست آن ها کرده و میزان پیگرد حقوقی و کیفری متخلفین را افزایش داده است. درصد شکایت های بررسی نشده شهروندان سفیدپوست، سیاهپوست و آمریکای لاتین به ترتیب 16%، 18% و 15% کاهش یافته است. یافته های ما در درجه اول وجود تمایلات نژادپرستانه در عدم بررسی شکایت ها علیه نیروهای پلیس را به تصویر کشید. سپس نشان داد نصب دوربین های بدنی به تغییر این روند می انجامد. همچنین استمرار استفاده از این تکنولوژی منجر به کاهش نابرابری هایی می شود که پایه و اساس شکل گیری بی اعتمادی عمومی شهروندان- فارغ از نژاد و رنگ پوست آن ها- نسبت به اجرای قوانین است. این تکنولوژی خدمات بسیاری  به نیروهای پلیس نیز ارایه می دهد و از آن ها در برابر شکل گیری شکایت های جعلی و ساختگی حمایت می کند.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست