اخباراخبار کانادا

زن کانادایی آزاد شده از اردوگاه داعش به دخترش در کانادا پیوست

اتاوا- یک زن کانادایی که در بازداشتگاه محل نگهداری پیکارجویان داعش و خانواده های آنها در شمال شرق سوریه بسر می برد، پس از آزادی به کانادا بازگشت تا به دختر 5 ساله اش که بهار گذشته به کمک یک دیپلمات سابق آمریکایی آزاد شده بود، ملحق شود. 

این زن در سال 2014 کانادا را ترک کرد. وی ادعا می کند که هرگز قصد پیوستن به گروه افراطی دولت اسلامی که برای ایجاد خلافت در سراسر سوریه و عراق تلاش می کرد را نداشت. 

این زن 30 ساله روز دوشنبه در بدو ورود به کانادا توسط افسران RCMP بازجویی شد.  او پس از تسلیم خود به پلیس سلطنتی تعهدنامه ای را امضاء کرد که فعالیت های او را تا بررسی شدن پرونده اش توسط دولت فدرال، محدود می کند. 

پل چمپ، وکیل او در اتاوا، گفت که موکلش به جرمی متهم نشده است و او انتظار وارد شدن هیچگونه اتهام به موکلش را ندارد. چمپ، لحظه دیدار مادر و فرزند را فوق العاده توصیف کرد.  

سی بی سی نیوز، برای کمک به حفظ امنیت این مادر و دختر، با محفوظ نگه داشتن هویت آنها موافقت کرده است. 

این زن مارچ گذشته، هنگامی که در سوریه تحت بازداشت بسر می برد، دخترش را به پیتر گالبریت، دیپلمات سابق آمریکایی سپرد. این کودک از آن زمان به اینسو نزد عمه و سایر بستگان خود در کانادا زندگی می کند. 

 گالبریت – که با وزارت امور خارجه کانادا و همچنین کردهای سوریه و عراق ارتباط دارد – به آزادی این زن از اردوگاه الروژ در نزدیکی مرزهای سوریه با ترکیه و عراق کمک کرد.

این زن پس از ورود به اربیل، پایتخت منطقه نیمه خودمختار کردستان شمال عراق، برای دریافت گذرنامه اضطراری کانادایی درخواست داد، اما به دلیل تعلل دولت، مجبور شد برای دریافت گذرنامه از دولت فدرال در دادگاه شکایت کند. 

چمپ گفت: نمی دانیم چرا کانادا مانع بازگشت او شد. اگر دلایل کافی برای متهم کردن او داشتند، می توانستند پس از ورود او به کانادا، او را مورد پیگرد قرار بدهند. هیچ دلیلی برای جلوگیری از بازگشت شهروندان کانادایی به کشور وجود ندارد. 

نزدیک به 800 خانواده شبه نظامیان مظنون داعش – در مجموع بیش از 2600 نفر – هنوز در اردوگاه الروژ زندگی می کنند. حدود 30 نفر از آنها کانادایی هستند که اکثراً کودکان خردسال می باشند. 

این زن کانادایی که در 23 سالگی کانادا را ترک کرد، طی مصاحبه بهار گذشته با CBC خود را فردی ساه لوح توصیف کرد. او اصرار کرد که در هیچ جنگ و درگیری حضور نداشته و فقط یک زن خانه دار بوده است. او گفت: در زمان حضور در سوریه، چندین بار تلاش کردم آنجا را ترک کنم، اما اجازه ندادند. بارها مرا جابه جا کردند. اجازه نداشتم با خانواده یا دوستانم صحبت کنم. تلفن ام را گرفتند تا هرگونه ارتباط با دنیای بیرون را از دست بدهم. 

دولت کانادا از زمان فروپاشی داعش، به دلایل امنیتی از اعزام دیپلمات های خود به اردوگاه های محل نگهداری خانواده های پیکارجویان، خودداری کرده است.

چمپ گفت: طبق منشور حقوق و آزادی های کانادایی، ورود به کانادا عملا برای شهروندان یک حق مطلق است. واقعا مایه تاسف است که موکل من مجبور شد جدایی طولانی از دخترش را تحمل کند.


برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست