مقالاتمقالات اجتماعی

21 کشور برتر جهان برای زندگی و کار زنان

طبق گزارش سال جاری US News and World Report، دانمارک به صدرنشینی سوئد در جدول بهترین کشورهای جهان برای زندگی زنان پایان داده است.

این موسسه رسانه ای با نظرسنجی از 9 هزار زن و 21 هزار صاحب بیزینس، متفکر و شهروندان عادی، 80 کشور جهان ایده آل برای زندگی و کار زنان را بر اساس فاکتورهایی مانند استقلال اقتصادی، حقوق بشر، تساوی جنسیتی، تساوی حقوق و دستمزد، امنیت، میزان پیشرفت و کیفیت زندگی با اعطای امتیاز 1 تا 10، رتبه بندی کرد. در اینجا 21 کشور برتر جهان از انتها به نخست معرفی می شوند.

21- لهستان

این کشور در تساوی حقوق و دستمزد امتیاز بسیار پایین 0.8 و در میزان پیشرفت امتیاز 2.5 را کسب کرد. ولی موفق شد امتیاز 5.3 را در تساوی جنسیتی و حقوق بشر کسب نماید.

20- پرتغال

این کشور اروپای غربی، از نظر مالی و تساوی حقوق و دستمزد، امتیاز 1.3 را کسب کرد. اما  امتیاز 7.3 را برای امنیت و امتیاز 6.2 را برای حقوق بشر به دست آورد.

19- ایتالیا

مهد هنر، شراب و غذاهای لذیذ، امتیاز 5.8 را در تساوی جنسیتی، امتیاز 4.20 را در میزان پیشرفت، و امتیاز 6.2 را در حقوق بشر کسب کرد. اما بیکاری زنان در ایتالیا همچنان معضل بزرگی محسوب می شود.

18- اسپانیا

نرخ بیکاری در این کشور بالا می باشد و شکاف درآمد نیز 1.4 می باشد. اما اسپانیا امتیاز نسبتا خوب 6.4 را در تساوی جنسیتی و امتیاز 6.2 را در حقوق بشر به دست آورده است.

 

17- ژاپن

یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان امتیاز عالی 10 را در میزان پیشرفت کسب کرده است. اما امتیاز 0.7 را در تساوی جنسیتی و امتیاز 3.1 را در حقوق بشر به دست آورده است.

 

16- آمریکا

شکاف حقوق و دستمزد یکی از چالش های پیش روی زنان آمریکایی است. این کشور از این نظر امتیاز پایین 1.4 را کسب کرده است. اما ابرقدرت آمریکای شمالی از نظر میزان پیشرفت، امتیاز 8.8 و تساوی جنسیتی نیز امتیاز خوب 7.6 را کسب کرده است.

 

15- ایرلند

این کشور محافظه کار و کاتولیک امتیاز پایین 3.6 را در میزان پیشرفت و همچنین تساوی حقوق و دستمزد کسب کرده است، اما امتیاز بالای 8.1 درصد را در حقوق بشر به دست آورده است.

 

 

 

14- فرانسه

این کشور اروپای غربی نفوذ و تاثیرگذاری زیادی در جهان دارد. فرانسه جزو اولین کشورهای جهان بود که از آزادی های فردی حمایت کرد. امتیاز فرانسه در تساوی جنسیتی و حقوق بشر بالا ولی در تساوی حقوق و دستمزد 2.4 می باشد.

 

13- انگلستان

انگلستان با نخست وزیر زن، امتیاز 8.5 را در تساوی جنسیتی و امتیاز 9 را در حقوق بشر به دست آورد. اما امتیاز آن از نظر برابری حقوق و دستمزد، بسیار پایین و تنها 2.8 بود.

 

12- اتریش

استاندارد زندگی در این کشور واقع در اروپای مرکزی بالا می باشد. اتریش امتیازات خوبی را در زمینه حقوق بشر و تساوی جنسیتی به دست آورده است، اما امتیاز آن از نظر برابری حقوق و دستمزد تنها 5.5 بود.

 

 

11- لوکزامبورگ

استاندارد زندگی در ثروتمندترین کشور اتحادیه اروپا بسیار بالا می باشد. این کشور بالاترین امتیاز را از نظر حقوق بشر کسب کرده، اما در تساوی جنسیتی امتیاز 6.9، در میزان پیشرفت 5.4 و برابری حقوق و دستمزد امتیاز 6.2 را به دست آورده است.

 

 

10- آلمان

این کشور از نظر میزان پیشرفت امتیاز بسیار خوب 9.2 و حقوق بشر امتیاز 8.2 را کسب کرد. اما از نظر تساوی جنسیتی امتیاز پایین تر 7.6 را به دست آورد.

 

9- نیوزیلند

جاسیندا آردن، نخست وزیر نیوزیلند در سال 2017، حزب کارگر را به پیروزی رساند و به عنوان جوان ترین رهبر زن جهان دولت تشکیل داد. اما این کشور از نظر تساوی جنسیتی امتیاز 7.6 را کسب کرده است.

 

https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/BBO8IUQ.img?h=749&w=1438&m=6&q=60&u=t&o=f&l=f

8- استرالیا

استرالیا از نظر حقوق بشر امتیاز 9.1 و امتیاز 8.4 را برای تساوی جنسیتی کسب کرد.

 

7- سوئیس

این کشور بی طرف و صلح جو امتیاز 9 از 10 را در زمینه تساوی جنسیتی به دست آورد.

6- کانادا

کشور آمریکای شمالی، که تنوع قومی و مذهبی را ترویج می کند، امتیازات بالایی را در زمینه حقوق بشر و تساوی جنسیتی کسب کرده است.

 

5- فنلاند

اولین کشوری که به زنان حق رای و انتخاب شدن برای پارلمان را داد، یکی از بهترین کشورهای جهان برای کار و زندگی زنان می باشد.

 

4- هلند

هلندی ها شکاف جنسیتی در بخش های درمان، آموزشی، اقتصادی و سیاسی را به حداقل رسانده و پرستار مخصوص را در اختیار مادران تازه زایمان کرده قرار می دهند.

 

 

 

3- نروژ

نروژ مکان سوم جدول را به خود اختصاص داده است. زنان نروژی از مرخصی زایمان طولانی با حقوق برخوردار هستند. تساوی جنسیتی در این کشور در بالاترین سطح قرار دارد.

2- سوئد

سوئد با یک درجه نزول رتبه، مکان دوم جدول را کسب کرده است.

1-دانمارک

دانمارک بالاترین امتیازها را از نظر حقوق بشر و تساوی جنسیتی به دست آورده است و یکی از بهترین و پیشرفته ترین سیستم های مراقبت از کودکان در جهان را دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0