مقالاتمقالات پزشکی

16 سال استخدام نکردن پزشکان زن در بخش اورژانس

وندی گلاسر- گلوب ومیل
دکتر مارکو دوایس که به سبب ایجاد تغییرات مثبت در بخش اورژانس بیمارستان ها و به ویژه کاهش زمان انتظار در آنها از سوی مقامات وزارت بهداشت و درمان دولت استان انتاریو، روسای بیمارستان ها، و پزشکان مورد تقدیر قرار گرفته، اینک به دلیل استخدام نکردن پزشکان زن در این بخش ها که 16 سال تحت مدیریتش بوده اند، زیر سوال رفته است. این وضعیت تا اکتبر 2018 ادامه داشت. یعنی چند هفته پس از آن که نشریه ما (گلوب ومیل) درباره استخدام پزشکان از سوی وی پرسش هایی را مطرح نمود.
ما در خلال پنج ماه اخیر با 18 پزشک به گفت وگو نشسته ایم، که زیر دست دکتر دوایس کار کرده اند. هشت پزشک دیگر نیز در مورد رهبری وی نگرانی هایی داشته اند. بسیاری از این افراد به شرط فاش نشدن نام شان با ما مصاحبه کرده اند. زیرا برخی به سبب ارتباط های قوی دکتر دوایس در پزشکی اضطراری/ اورژانس نگرانند، که سخن گفتن آشکار در مورد او برای آینده شغلی شان پیامدهای منفی داشته باشد. دلواپسی بعضی از پزشکان دیگر هم این است، که امکان دارد اخراج شوند. یا اینکه به دلیل گفت وگو با رسانه ها درباره اوضاع کنونی یا پیشین محل کار خود، ترفیع نگیرند. اما تقریبا همگی آنها خاطرنشان کرده اند که دکتر دوایس به این سوء شهرت دارد، که تنها مردان را استخدام می کند.
ما بررسی سوابق دکتر دوایس را در ماه ژوئن 2018 آغاز کردیم. زیرا در اوایل سال گذشته یک پزشک در گروه فیس بوکی محدود به پزشکان زن در مورد چگونگی عملکرد دکتر دوایس در پیوند با استخدام ابراز نگرانی کرد. این اقدام سبب اظهارنظرهای گسترده ای شد. اما در ادامه حذف گردید. بااینهمه یک گروه هشت نفره از پزشکان زن که به دلایل مشابه مایل به فاش شدن نام شان نیستند، تصمیم گرفتند گفت وگو در این مورد را ادامه بدهند. زیرا از اینکه در قبال عملکرد دکتر دوایس در دوران ریاستش در گذشته بر بخش اورژانس بیمارستان جوزف مقدس و اینک بیمارستان منطقه ای ساتلیک هیچ اقدامی صورت نگرفته، درمانده شده بودند.
زنان مورد اشاره درباره وضعیت جنسیتی در 28 بخش اورژانس که بیشترشان در انتاریو قرار دارند، دست به کند و کاو زدند. نتیجه اینکه در مجموع 34 درصد پزشکان آنها را زنان تشکیل می دادند. اما در بخش اورژانس بیمارستان منطقه ای ساتلیک که از سال 2011 به این سو زیر مدیریت دکتر دوایس بوده و بیش از 30 پزشک در آن کار می کنند، حتی یک دکتر زن نیز وجود ندارد. به همین سبب تصمیم گرفتند دنی کاستنر وکیل دعاوی ساکن تورنتو را استخدام، و رسما شکایت کنند. آقای کاستنر در ماه مارس در نامه ای که به نیابت از این گروه نوشت، خواست که بیمارستان منطقه ای ساتلیک و دانشگاه تورنتو که آموزش بیننده های مربوطه را به بیمارستان ها اعزام می کنند، در مورد گفته های مبنی بر تبعیض جنسیتی درباره استخدام و آموزش پزشکان از سوی دکتر دوایس تحقیقی مستقل به عمل بیاورند. همچنین وی را از جایگاه استخدام و تدریس قوانین عزل نمایند.
ما در اکتبر لیستی از پرسش هایمان از جمله درباره نگرانی های مذکور را، برای آردن کریستال رئیس هیئت مدیره و دکتر استیون بیتی رئیس کارکنان بیمارستان مورد اشاره فرستادیم. کترین پی یرر مشاور راهبردی آن در پاسخی نوشتاری به ما، خاطرنشان کرد که این مرکز درمانی در کندوکاوهای داخلی فصل بهار خود مدرکی دال بر تبعیض جنسیتی پیدا نکرد. اما پس از ارائه اطلاعات از سوی گلوب ومیل دستور داده، یک تحقیق مستقل در این مورد صورت بگیرد. در اواخر همان ماه دکتر کترین گرنیر در بخش اورژانس بیمارستان استخدام شد. اما این مرکز درمانی به پرسش های در پیوند با نحوه دریافت پول از بیماران پاسخ نداد. با این توضیح که این امر مساله ای بین پزشکان و وزارت بهداشت و درمان است.
گلوب ومیل پرسش های در پیوند با اظهارات درج شده در این مقاله را برای دکتر دوایس فرستاد. اما او به نامه شش صفحه ای نشریه پاسخ نداد. بااینهمه دکتر ستاره ضیایی رئیس نهاد موسوم به زنان کانادایی در حرفه پزشکی از اینکه بیمارستان مورد اشاره برای بررسی موضوع دستور تحقیقی مستقل داده، خرسند است. کمااینکه می گوید: اعضای ما سال ها درباره اظهارات در پیوند با تبعیض جنسیتی از سوی دکتر دوایس حرف هایی شنیده اند. ما در این باور که در آموزش، تدریس و محیط های کار عملی مان جایی برای تبعیض وجود ندارد، متحد هستیم.
البته باید یادآوری کرد، که بخش های اورژانس بیمارستان های جوزف مقدس و ساتلیک پیش از ورود دکتر دوایس نیز زیر سلطه مردان بودند. اما گزارشات موجود نشان می دهند که از هنگام ریاست وی بر بخش مورد اشاره در ساتلیک در سال 2002 نیز، دست کم 23 پزشک در این بخش استخدام شدند. اما هیچ یک از آنها زن نبودند.
و اینک آن گروه شاکی 8 نفره می گویند از اینکه سرانجام تحقیقی مستقل در این مورد صورت می گیرد، نفس راحتی کشیده اند. اما کاش چنین اقدامی خیلی زودتر به عمل آمده بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!