علم و دانش

یکصدمین سالگرد کشف انسولین در شهر لندن – انتاریو 

14 نوامبر 2021، مصادف بود با یکصدمین سالگرد کشف انسولین توسط فردریک بنتینگ (پژوهشگر اهل لندن – انتاریو) و چارلز بست (پژوهشگر اهل ایالت مین – آمریکا). 

انسولین 14 نوامبر 1921 کشف شد، ولی اولین دوز آن 23 ژانویه 1922 به یک نوجوان دیابتیک ساکن تورنتو تزریق شد.

قبل از این کشف مهم، دیابت نوع 1 – که بیشتر با ژنتیک مرتبط است تا سبک زندگی – منجر به مرگ بیماران می شد. تا به امروز، انسولین موثرترین درمان برای این نوع دیابت است و جان میلیون ها نفر را از مرگ نجات می دهد.

دکتر استوارت هریس، مدیر بخش مراقبت های اولیه دیابت در مرکز درمانی سنت جوزف – لندن / انتاریو می گوید: انسولین در لندن کشف شده و در تورنتو توسعه یافت. 

بنتینگ در سال 1923 به دلیل این کشف مهم جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد. این اولین بار بود که جایزه نوبل پزشکی به یک کانادایی اهداء می شد. انسولین در همان سال برای استفاده عمومی توزیع شد. هریس می گوید همه کانادایی ها باید از این کشف آگاه بوده و به آن افتخار کنند. دکتر هریس می افزاید: معتقدم این امر واقعا کانادا را در خط مقدم اکتشافات پزشکی قرار داد. من به کشف انسولین به عنوان یک نقطه عطف برای تحقیقات و پژوهش های علمی کانادایی، به ویژه دیابت، در عرصه جهانی می دانم. 

علیرغم کشف این داروی معجزه آسا، دیابت – به ویژه نوع 2 که معمولا با چاقی مفرط مرتبط است – به عنوان یک اپیدمی توصیف می شود. 

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تقریبا 422 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند و سالانه حدود 1.5 میلیون نفر در نتیجه آن جان خود را از دست می دهند.

هریس می گوید: یکی از بزرگترین چالش ها این است که اطمینان حاصل کنیم که همه به این درمان های نجات دهنده دسترسی دارند. این یکی از بزرگ ‌ترین چالش‌ های ما در سطح جهانی – و اینجا در کانادا – است، زیرا ساخت انسولین ارزان نیست. این می تواند برای اقشار کم درآمد مشکل ساز باشد. در کلینیک خود من، با این مشکل مواجه هستیم و سعی می کنیم به بیمارانی که پوشش بیمه ندارند کمک کنیم تا بتوانند هزینه درمان با انسولین را بپردازند.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست