مقالاتمقالات پزشکی

گوشت قرمز مضر است یا نه؟ مطالعات متناقض و کاهش اعتماد مردم به تحقیقات 

یک مطالعه دیگر، یک نتیجه دیگر، و مردمی که سردرگم می مانند. 

به گزارش کانورسیشن، مطالعه اخیر Annals of Internal Medicineکه توسط گروهی متشکل از محققان بین المللی انجام شد، نشان داد برای سلامتی، نیازی به کاهش مصرف گوشت قرمز و گوشت های فراوری شده نیست. این در حالیست که در سال های اخیر مطالعات زیادی نشان داده است مصرف این گوشت ها برای سلامتی مضر است تا جایی که سازمان بهداشت جهانی گوشت قرمز را در فهرست سرطانزاهای احتمالی و گوشت فراوری شده را در دسته سرطانزاها قرارداد.

هرچند مطالعه اخیر افزایش احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلب و سرطان با مصرف گوشت قرمز را انکار نمی کند، اما آن را به قدری ناچیز می داند که توصیه به کاهش مصرف را توجیه نمی کند.   

این مطالعه چه می گوید؟

محققان این مطالعه، با بررسی تحقیقات قبلی به این نتیجه رسیدند که کاهش گوشت قرمز به سه وعده در هفته حدود 8 درصد خطر سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد، اما این تاثیر، در مقایسه با تاثیر فاکتورهایی مانند ترک سیگار، حذف استرس و انجام فعالیت های ورزشی در بهبود سلامت بسیار جزئی است. به علاوه، این محققان با بررسی کیفیت نتایج مطالعات قبلی، کیفیت آنها را بسیار ضعیف و غیرقابل استناد ارزیابی کردند. 

 

 

این نتیجه گیری موجب سر و صدای زیادی در میان دانشمندان علم تغذیه و سلامت عمومی شد و به طوری که منتشرکنندگان این مطالعه را نسبت به سلامت جامعه به شدت غیرمسئول و نتایج آن را نگران کننده دانستند. اما مشکل مطالعات سابق چیست؟

مطالعات به عوامل وابسته می پردازند نه دلایل

علم تغذیه چندان قانونمند نیست. بیشتر مطالعات این رشته بر مبنای پرسش از مردم درباره رژیم غذایی شان آغاز می شود و سپس این افراد در طی سال ها از حیث ابتلا به بیماری یا فوت تحت نظر قرار می گیرند. اما رژیم غذایی شان فقط یک بار از آنها پرسیده می شود که با توجه به تغییراتی که معمولا در غذا خوردن افراد اتفاق می افتد، این نقطه ضعف بزرگی برای این مطالعات است. در تحقیقات قوی تر هم که چند بار گزارش رژیم غذایی گرفته می شود، چون خود افراد این گزارش را تهیه می کنند باز هم کاملا قابل استناد نیست. زیرا افراد می دانند چه خورده اند اما معمولا فاکتورهای تاثیرگذاری مانند حجم مصرف شده یا شیوه طبخ آن را توضیح نمی دهند. 

به علاوه، مطالعات عمدتا به کشف عوامل وابسته می پردازند نه علل دقیق. دلیل آن هم نوع ساختار این مطالعات است و زمانی که چندین مطالعه به نتیجه مشابه می رسند، آن عوامل، به عنوان علت دقیق مساله اعلام می شود. در صورتی که این دلیل محکمی نیست. 

حفظ یک رژیم ثابت آسان نیست

راه مرسوم مطالعات در علم تغذیه این است که افراد به صورت تصادفی در گروه هایی با رژیم های متفاوت قرار گرفته و پس از مدتی تاثیر رژیم روی آنها و در قیاس با سایر گروه ها بررسی می شود. اما، حفظ یک رژیم غذایی خاص بسیار دشوار است و همین، کار را برای مطالعه تاثیر درازمدت مواد غذایی بر بیماری ها سخت می کند. هزینه بالای این گونه تحقیقات هم که جای خود دارد.

به علاوه، مساله تغذیه بسیار پیچیده است. تغذیه مثل سیگار کشیدن نیست که هدف ترک کامل آن باشد. ما برای زنده ماندن باید غذا بخوریم و وقتی ماده ای را از رژیم خود حذف می کنیم باید چیزی را جایگزین آن نماییم. اینکه چه چیزی را جایگزین می کنیم به اندازه همان ماده غذایی که حذف کرده ایم در سلامت ما تاثیرگذار است.

همچنین، در بسیاری موارد، مطالعات مشاهداتی و آزمایش های تصادفی نتیجه یکسانی را نشان نمی دهد. برای مثال مکمل های ویتامین C, D, E، اسید فولیک و بتاکاروتن بر اساس مطالعات مشاهداتی اثری پیشگیرانه در برابر برخی بیماری ها دارد، اما در مطالعات تصادفی این نتیجه تائید نمی شود. حتی در مورد مکمل بتاکاروتن افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه دیده می شود. 

بنابراین با عدم توجه به ضرورت مطالعات قابل استناد، این مطالعات نه تنها کمکی به سلامت جامعه نمی کند که می تواند آن را به خطر بیاندازد.

دلایل ضعیف، توصیه های بد به دنبال خواهد داشت

از منظر سلامت عموم، گاه با رواج یک تغییر کوچک در کل جامعه، تغییرات بزرگی در سطح اجتماع رقم می خورد که می تواند به تغییر سن ابتلا به یک بیماری یا حتی سن مرگ بیانجامد. بنابراین برای تغییرات کوچک هم نیاز به راهنمایی وجود دارد و روشن است که تحقیقات ضعیف و غیرمستند به راهنمایی های اشتباه منجر می شود.

در حالی که دعوا بر سر کلمات در میان دانشمندان و مسئولین سلامت جامعه ادامه دارد، ضرر اصلی را مردم می بینند که به دنبال الگو گرفتن از آنها هستند. شاید وقت آن رسیده باشد تحقیقات تغذیه ای را کلا متوقف کنیم، اگر نمی توانیم آن را دقیق و درست انجام دهیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!