صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / گزینه های مشکل پیش روی خریداران بار نخست مسکن
JPEG Pro

گزینه های مشکل پیش روی خریداران بار نخست مسکن

banner-niazmandiha2

برای هر کسی تصمیم گرفتن جهت خرید خانه و به ویژه عملی کردن چنین تصمیمی، گامی بزرگ است. گامی که پیشترها برداشتن آن بسیار ساده تر از امروز بود. چراکه به ویژه در تورنتو مثلا زوج های جوانی که اینک بخواهند از واحدهای مسکونی در مجتمع ها به خانه ای کوچ کنند، این نقل و انتقال برایشان بسیار مشکل، و در خیلی از مواقع غیرممکن می باشد. بنابراین ناچار می شوند دور تورنتو را خط بکشند، و در نقاطی مانند بری خانه بخرند. بنابراین با افزایش شدید بهای مسکن در تورنتو، ونکوور و مناطق دور و بر آنها، بسیاری از خریداران بار نخست مسکن با دو گزینه مشکل روبرو شده اند. اینکه یا به خارج از این شهرها کوچ کنند، و یا در مورد خرید خانه رویایی خویش تجدیدنظر نمایند.

در مقابل در استان های نفت خیزی مانند آلبرتا، سسکچوان و نیوفاندلند، به سبب کاهش بهای این کالای طبیعی، اوضاع کاملا تفاوت دارد. به گفته فیل سوپر رئیس شرکت معاملات مسکن لی پیج، میزان فروش در آلبرتا در مقایسه با سطح متوسط دوره ای بسیار طولانی، 20 درصد کاهش داشته است. بگونه ای که تفاوت مورد اشاره به اندازه ای رسیده، که وی هرگز شاهد چنین چیزی نبوده است. کمااینکه خاطرنشان می کند: بسته به اینکه درباره کدام نقطه حرف می زنیم، از زمان رکود عظیم به این سو، 2016 سخت ترین سال بازار مسکن بود. یعنی آنقدر بیش از اندازه داغ شد، که دولت به ناچار گام پیش گذاشت، و دست به کاری عملی زد.

بنجامین تال معاون اقتصاددان ارشد بانک سی آی بی سی نیز پیش بینی می کند، با توجه به تغییرات ایجاد شده از سوی دولت ها در قوانین بازار مسکن از جمله 15 درصد مالیات بیشتر برای خریداران خارجی در ونکوور و مقررات وام مسکن در سطح کشور، در سال 2017 از داغی بازارهای تورنتو و ونکوور کاسته شود. وی درعین حال می افزاید: تفاوت (بهای مسکن) منطقه ای که در حال حاضر وجود دارد، بزرگترین در نوع خود است که تاکنون دیده ام.

فیل سوپر هم می گوید انتظار می رود، روند افزایش بهای مسکن در منطقه کلانشهر تورنتو کندتر گردد. حتی در ونکوور احتمال معکوس شدن روند کنونی وجود دارد. اما ممکن است در آلبرتا و سایر استان های نفت خیز، شاهد به وجود آمدن رشدی متوسط باشیم.

از دیگر سو براساس اظهارات بنجامین تال قوانین وام مسکنی که در اکتبر 2016 از سوی دولت مرکزی به اجرا درآمد، ایجاب می کند کلیه وام مسکن های بیمه شده مورد آزمایش موسوم به فشار قرار بگیرند. این مساله احتمالا سبب خواهد شد، برخی از خریداران بالقوه به جای ابتیاع واحد مسکونی، همچنان اجاره نشین باقی بمانند.

یکی از اینگونه افراد نیکول سیلور کارشناس روابط عمومی منطقه تورنتو است. به همین دلیل می افزاید: فکر می کنم، حتی بازار اجاره سفت و سخت تر خواهد شد.

وی که سال ها همچنان با خانواده اش زندگی کرده تا بتواند پولی پس انداز نماید، سرانجام در پاییز 2016 آماده بود، 60 تا 70 هزار دلار به عنوان پیش قسط بپردازد. اما به زودی متوجه شد، حتی بهای واحدهای مسکونی در مجتمع ها به اندازه ای افزایش یافته اند، که خرید آنها برایش مقدور نیست. خودش در این باره می گوید: اگر کمی زودتر مثلا چند ماه پیش اقدام کرده بودم، شاید بهتر نتیجه می گرفتم. چراکه احساس می کنم، اوضاع ماه به ماه بدتر می شود.

البته او هنوز هم بازار را زیر نظر دارد، و منتظر موقعیت مناسب می باشد. اما در عین حال خاطرنشان می کند که کم و بیش به خودش قبولانده، که باید اجاره نشین باقی بماند. البته این چیزی نیست، که مورد رضایتش باشد. کمااینکه می افزاید: اصلا نمی خواهم پولم را به جیب دیگران بریزم، تا در خانه آنها زندگی کنم. ابدا از این وضعیت راضی نیستم. اما این عین واقعیت می باشد.

به گفته هیتر رولواگن استادیار رشته جامعه شناسی دانشگاه رایرسون، صاحبخانه شدن برای بسیاری از مردم کانادا اهمیت دارد. چراکه از دیدگاه فرهنگ رایج، داشتن مسکن امنیت اقتصادی تلقی می شود. وی در ادامه می افزاید: فکر می کنم مردم بر این باورند و همچنین به آنها گفته شده، که اجاره نشینی به نوعی بی مسوولیتی می باشد.

اما براساس اظهارات وی خرید مسکن الزاما به مفهوم امنیت اقتصادی بیشتر نیست. این امر به ویژه در مورد افراد کم درآمدتری مصداق دارد، که زیر بار وام های سنگین می روند. مساله ای که به نوبه خود در هنگام تغییر نرخ بهره ها، سبب آسیب پذیری شان می شود. او در ادامه خاطرنشان می کند: مشتاقم ببینم در خلال 10 تا 15 سال آینده دیدگاه نسل به دنیا آمده در بین سال های 1982 تا 2004، در ارزش صاحبخانه بودن چه تغییری ایجاد می کند. زیرا این نسل است که امکان دارد، واقعا راه دیگری را در پیش بگیرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *