مقالاتمقالات اجتماعی

گرایش جوانان به وِیپینگ؛ دردی که درمان ندارد

مصرف محصولات موسوم به E-cigarettes یا سیگارهای الکترونیک در آمریکا، برای افراد زیر 18 سال ( و در برخی ایالت‌ها زیر 21 سال) ممنوع است. اما این موضوع، گرایش گسترده‌ نوجوانان به استعمال این ابزارها – که به وِیپینگ (vaping) معروف است- را متوقف نکرده است. این ابزارهای کوچک و خوش دست، که به Vape معروفند، یک مایع – که از مخلوط نیکوتین و چند ماده شیمیایی عطرآگین ساخته شده– را حرارت داده و تبدیل به بخار می‌کنند؛ بخاری که توسط مصرف‌کننده تنفس می‌شود. از هنگام ورود این دستگاه‌ها به بازار، آنها از سیگارهای عادی پرطرفدارتر شده‌اند. بر اساس آمارهای دولت فدرال، در حالی که تنها 8 درصد دانش‌آموزان مدارس سیگار می‌کشند، 20 درصد از آنها به طور مرتب به وِیپینگ می‌پردازند.
پرطرفدار شدن ویپینگ، این نگرانی را ایجاد کرده که سیگارهای الکترونیک، نسل جدیدی از انسان‌ها را به نیکوتین معتاد کرده، و سال‌ها پیشرفت در گسترش فرهنگ ضدسیگار کشیدن را، باطل نماید. سال گذشته، رئیس سازمان خدمات بهداشتی عمومی آمریکا، وِیپینگ را یک بیماری واگیردار خواند. سازمان مدیریت خوراک و داروی آمریکا (FDA) نیز، همچنان به ارائه‌ محدودیت‌های جدید بر تولیدکنندگان این ابزارها ادامه می‌دهد تا بدین وسیله، دسترسی جوانان به این وسیله را محدود نماید.
اما همانطور که کودکان و نوجوانان بیشتری به نیکوتین معتاد می‌شوند، والدین بیشتر متوجه می‌شوند که منابع کمک به فرزندان شان، محدود است. تلاش‌های علمی برای یافتن راه حل اعتیاد به نیکوتین، نتوانسته خود را با روند افزایش استفاده از سیگارهای الکترونیک همگام کنند. این مساله، و همچنین این واقعیت که وابستگی به نیکوتین عموما در بزرگسالان دیده می‌شود، یافتن درمان برای کودکان و نوجوانانی که سیگار می‌کشند را، بسیار دشوار کرده است. اما یافتن راه درمان برای اعتیاد به سیگارهای الکترونیک، از آن هم دشوارتر است. دکتر دانا ریچاردسون، رابط پزشکی بنیاد ترک اعتیاد به نیکوتین Rutgers می‌گوید هیچ کس واقعا نمی‌داند که چطور می‌توان به این افراد کمک کرد. او می‌گوید: ما هنوز هیچ راهنمای درمانی برای اعتیاد به این دستگاه‌ها نداریم. متخصصان کودکان، تماس‌های بسیاری را در این زمینه دریافت می‌کنند، اما راهکارهایی که ارائه می‌دهند ساختار مشخصی ندارد.
دکتر ریچاردسون می گوید تماس‌هایی که در سال جاری، از سوی پدر و مادرهای نگران در مورد اعتیاد فرزندان شان به وِیپینگ با کارشناسان ترک سیگار بنیاد Rutgers گرفته شده، نسبت به سال پیش دو برابر شده است. اما پزشکان و پرستاران، در نبود استانداردهای لازم برای درمان بیماران نوجوان، به ناچار به روش جایگزینی نیکوتین توسط برچسب و آدامس روی می‌آورند، که در اصل برای بزرگسالان طراحی شده‌اند. افزون بر این، شواهدی که به دست آمده نشان می دهد که بکارگیری این روش‌ها، حتی در مورد بیماران بزرگسال، چندان موفقیت‌آمیز نبوده است.
دامنه‌ این مشکل چنان گسترده شده که در سال جاری، حتی FDA نیز، تحقیقاتش را در یافتن راهی برای کمک به نوجوانان معتاد به وِیپینگ آغاز کرده است. نکته‌ کنایه آمیز البته این است، که بسیاری از افراد، وِیپینگ و سیگارهای الکترونیک را، برای کمک به ترک وابستگی شان به سیگار کشیدن برگزیده‌اند. این به این دلیل است که سیگارهای الکترونیک نسبت به سیگارهای کاغذی، دارای میزان پایین‌تری از مواد جانبی سرطانزا و خطرناک هستند، اما همچنان نیکوتین دارند. سیگارهای الکترونیک و وِیپ‌ها، البته از نظر FDA دیگر از ابزارهای کمک به ترک سیگار به شمار نمی‌روند، اما برخی پژوهش‌ها نشان داده در برخی موارد می‌توانند کارگر باشند.
اما بیشتر نوجوانانی که به وِیپینگ گرایش دارند، استفاده از آن را برای ترک سیگار آغاز نکرده‌اند. در واقع، برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که وِیپینگ، نوجوان و جوانان را به سوی مصرف سیگارهای کاغذی سوق می‌دهد. افزون بر این، بسیاری از مصرف‌کنندگان نوجوان، نمی‌دانند با وِیپینگ چه ماده‌ای را مصرف می‌کنند. یک پژوهش جدید نشان داده که 37 درصد از جوانان 15 تا 24 ساله، نمی‌دانستند که سیگار الکترونیک شان حاوی نیکوتین است.
به هر حال، تقاضا برای درمان اعتیاد به وِیپینگ در میان نوجوانان، از سوی والدین افزایش شدیدی داشته و همچنان رو به افزایش است. دکتر جاناتان آوری، از بیمارستان Weill Cornel نیویرک می‌گوید: ما گمان می‌کردیم که داریم بر اعتیاد بر سیگار پیروز می‌شویم. اما ناگهان موضوع اعتیاد به سیگارهای الکترونیک آمد و معادلات را برعکس کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0