املاک و مسکنمقالات

گرانی بهای مسکن: هنجار نوین در کانادا

bahman-azimi-gif

شین دینگمن هیوارد- گلوبال و میل

این روزها کارشناسان حوزه ملک و املاک بازارهای مسکن کشور را با ویژگی هایی مانند دیوانگی، جنگ، حباب، رونق فراوان، بحران، و… توصیف می کنند. چراکه بهای گران مسکن تقریبا سبب این برداشت شده که اگرافراد شاغل نمی توانند ملک مسکونی بخرند، حتما یک جای کار بازار مربوطه می لنگد.

اما گزارش فرانسیس فانگ اقتصاددان ارشد نهاد حسابداران حرفه ای مجاز کانادا زیر نام ماجرای واقعی پشت مسکن و وام خانوارها در کانادا: آیا واقعا مخاطره ای وجود دارد؟، از روند کنونی با صفت موجه نام میبرد. کمااینکه در آن از جمله آمده: با توجه به سیستم نسبتا سالم اقتصادی کانادا باید این احتمال را مدنظر قرار داد، که سطح بهای مسکن قابل توجیه می باشد. همچنین احتمال کاهش شدید این قیمت که برخی انتظارش را دارند، رخ نخواهد داد. بنابراین شاید ترسناک ترین تهدید برای همگان این است که این امکان وجود دارد که افرادی که اینک نمی توانند ملک بخرند، هیچ زمان دیگری هم چنین توانی نخواهند داشت. البته این مسئله بحران اقتصادی فوری محسوب نمی شود.

باید دانست، که نوشته این اقتصاددان در مورد همه شهرهای کشور صدق نمی کند. کمااینکه در ماه اکتبر بهای مسکن در کل کشور در مقایسه با سپتامبر به طور متوسط کاهش 0.4 درصدی داشت. البته همزمان در هشت کلانشهر از 11 بزرگترین شهرهای کشور روند برعکس بود و این بها افزایش پیدا کرد. ویکتوریا، مونترال و اتاوا سه شهری بودند که بیشترین افزایش را داشتند. سه مورد استثناء هم کلگری، ادمنتون و کبک بودند، که بهای مسکن در آنها کاهش یافت. بنابراین به نظر می رسد، گزارش فرانسیس فانگ در مورد اکثریت شهرهای بزرگ کشور صدق می کند. کمااینکه در ماه سپتامبر نهاد تحقیقات اقتصادی بانک سلطنتی کانادا/ آر بی سی اعلام نمود، قدرت خرید مسکن در پایین ترین اندازه خود در سی سال اخیر قرار دارد. در گزارش این نهاد همچنین آمده در حالی که سه سال پیش می شد به طور متوسط با 43.2 درصد درآمد هزینه های مالکیت را پوشش داد، این میزان اینک 53.9 درصد می باشد. فراتر اینکه در کلانشهر تورنتو سر به 75.9 درصد می زند.

از دیگر سو به باور فرانسیس فانگ کانادایی هایی که فکر می کنند میزان تورم بهای مسکن در بازار موجه نیست، اغلب به حباب هایی که در دهه 2000 در بازار آمریکا وجود داشتند، اشاره می نمایند. در حالی که آن حباب ها به سبب دادن وام مسکن بی حساب و کتاب آن هم در سطحی بسیار گسترده در آمریکا و سایر نقاط جهان ایجاد شدند، که در نهایت نیز رکود جهانگیر2008-2007 را به وجود آوردند. اما در کانادا وضعیت متفاوت است. او به عنوان دلیل منطقی این تفاوت، به اطلاعات منتشره از سوی شرکت مسکن و وام مسکن کانادا/ CHMC اشاره می کند. اطلاعاتی که نشان می دهند میزان وام گیرندگان با سابقه اعتباری بالاتر بین سال های 2002 تا 2008 افزایش 65 درصدی داشت، و در فصل سوم سال 2017 سر به 88 درصد زد. فراتر اینکه این میزان برای وام گیرندگان کم اعتبارتر کاهش زیادی یافته است. بگونه ایکه درصد کم اعتبارترین ها از 4 در سال 2002، تقریبا به صفر در پارسال کاهش پیدا کرد.

البته اینگونه هم نیست، که همه چیز در بازارمسکن کانادا درست، خوب و منطقی، باشد. کمااینکه نشانه هایی از آسیب پذیری هم در آن به چشم می خورد. برای نمونه کندوکاو بانک مرکزی در سال 2016 نشان داد، که مردم کشور نسبت به درآمد خود وام های کلانی می گیرند. کمااینکه در آن هنگام 22 درصد از خریداران جدید مسکن به اندازه 450 درصد درآمد خویش قرض کرده بودند. البته میزان متوسط 170 درصد است، که همچنان بسیار بالا محسوب می شود.

بااینهمه براساس گزارش فرانسیس فانگ نسبت وام به درآمد در سایر کشورها، بیشتر از کانادا می باشد. کمااینکه برمبنای گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، کانادا در این مورد پس از دانمارک، هلند، نروژ، سوئیس، استرالیا، ایرلند و سوئد، در جایگاه هشتم قرار دارد. در عین حال در رده بندی صندوق بین المللی پول در بین کشورهایی که بهای خانه سریعتر از درآمد مردم افزایش پیدا میکند، پس از زلاندنو، اتریش، لوکزامبورگ و سوئد، در پله چهارم ایستاده است.

از دیگر سو برخی از ناظران براین باورند، که بهای مسکن در کشور ما رو به کاهش دارد. اما روند این کاهش به اندازه ای کند است، که سبب سقوط زیاد نمی شود. کمااینکه استیو سارتسکی کارشناس مسکن ساکن ونکوور می گوید: بی تردید قیمت ها دارند کم می شوند. اما کسی از فروش واهمه ندارد. زیرا کاهش موجود بسیار محدود می باشد.

به باور وی رونق 20 ساله بازارمسکن خاتمه یافته است. او کاهش 20 تا 25 درصدی بهای خانه های مجلل ونکوور را دلیلی بر این مدعای خود می داند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0