صفحه اصلی / اخبار / کیت‌ کت‌ چهار‌انگشتی از چشم اروپایی‌ ها افتاد

کیت‌ کت‌ چهار‌انگشتی از چشم اروپایی‌ ها افتاد

همزمان با تایید دادگستری اروپا مبنی بر این که کیت ‌کت‌ چهار‌انگشتی در بلژیک، ایرلند، یونان و پرتغال چندان به عنوان محصولی متمایز شناخته نشده، احتمال لغو اعتبار سراسری این نشان تجاری در اتحادیه اروپا افزایش یافت. دادستان کل به قضات حاضر در جلسه دادگاه لوکزامبورگ پیشنهاد کرده که درخواست تجدید نظر شرکت نستله، تولید‌کننده این نوع کیت‌ کت، علیه حکم اخیر رد شود. بنابر ادعای دادستان کل، این شرکت تاکنون تنها شواهد و مدارکی در خصوص فراگیر شدن تمایز محصول خود را در دانمارک، آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، اتریش، فنلاند، سوئد و انگلستان ارائه کرده است.

مطابق مصوبه سال 2016 میلادی دادگاه عمومی اروپا، دومین نهاد ارشد قضایی اروپا، برای اینکه امتیاز انحصاری یک نشان تجاری در اتحادیه اروپا معتبر باشد، باید تمایز آن در سراسر اتحادیه مسجل شده باشد. تصمیم دادستان کل به این معناست که رقبای نستله می توانند از این پس از طرح و شکل محصول کیت‌ کت تقلید کنند. این تصمیم همسو با نظر دادگاه‌های تجدید نظر بریتانیا مبنی بر سلب امتیاز کیت‌ کت چهارانگشتی از شرکت نستله به دلیل عدم دارا بودن این محصول از هرگونه تمایز ذاتی است.

شرکت نستله اعلام کرده که طی سال‌های 1996 تا 2011 میلادی، سالانه 3 تا 11 میلیون پوند برای تبلیغات و حمایت از این محصول خود هزینه کرده و تنها در بریتانیا طی سال 2010 میلادی 40 میلیون بسته از این محصول فروخته شده است.

همچنین اداره مالکیت معنوی اتحادیه اروپا اعلام کرده که در اعطای نشان تجاری به شکل چهارانگشتی کیت‌کت در سال 2006 میلادی دچار خطا شده است. این در حالی است که نستله برای کسب امتیاز نشان تجاری کیت ‌کت دو انگشتی‌ با چنین دشواری‌ هایی مواجه نشده بود.

اساسا کسب نشان تجاری برای اشکال و طرح‌ های خاص همواره برای شرکت ‌ها دشوار بوده است. در سال 2016 میلادی نیز مکعب روبیک پس از یک جنگ طولانی ‌مدت برای محافظت از نشان تجاری خود شکست خورد. با این حال شکل هرم سوزنی شکلات توبلرون که متعلق به شرکت مندلز است، توانسته نشان تجاری خود را با موفقیت ثبت کند. این شرکت از رقبای اصلی نستله در بازار اروپا به شمار می ‌رود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *