مقالاتمقالات اجتماعی

کنسرت تیلور سوئیفت و رو شدن خطرات فناوری شناسایی چهره

هنگامی که مجله‌ Rolling Stones در گفتگو با تیلور سوئیفت از به کارگیری فناوری <شناسایی چهره> توسط تیم حفاظتی او در جریان تور Reputation سخن گفت، پاسخ این خواننده، نگاهی حاکی از ناباوری بود. اعضای تیم حفاظتی او گفته بودند که از این فناوری، برای شناسایی هواداران مزاحم استفاده می کنند. اما کمپانی ISM Connect که سازنده‌ این مانیتورهای هوشمند است، از این فناوری برای موارد گسترده‌تری از قبیل گردآوری اطلاعات آماری جهت استفاده در تبلیغات نیز، استفاده می‌کند.

فناوری شناسایی چهره، ده‌ها سال است که توسط پلیس و نیروهای نظامی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این فناوری، اخیرا تبدیل به ابزاری شده که به برندهای تجاری امکان می‌دهد ارتباط نزدیک تری با مصرف‌کننده برقرار نمایند. ماجرای کنسرت تیلور سوئیفت تنها یکی از نمونه‌هایی است که نشان‌دهنده‌ افزایش نگرانی‌ها درباره‌ این صنعت میلیاردی است؛ صنعتی که کنترلی روی آن اعمال نمی‌شود.

کمپانی ISM Connect در وبسایت خود، درباره‌ استفاده از این فناوری در کنسرت‌ها نوشته: <هنگامی که هواداران به کنسرت‌ها می‌روند، بسیار پراشتیاق و پرشور هستند و ذهن آنها برای ایده‌های جدید گشوده است. به همین دلیل محصولات ما، در کنار برقراری امنیت، برای آگهی‌دهندگان نیز فرصتی بی‌نظیر برای ارتباط با مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند>. کمپانی ISM در کنسرت‌های سوئیفت، کیوسک‌هایی نصب کرده بود که <ایستگاه سلفی> نام داشتند و مجهز به دوربین‌های مخفی شناسایی چهره بودند. این کمپانی سپس در مطالبی، که اکنون از وبسایتش حذف شده است، توضیح داده که این دستگاه‌ها، همچنین برای آنها اطلاعاتی گردآوری می‌کرده، که برای بهبود کنسرت‌ها، مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

آنچه مشخص نیست، این است که برای این داده‌های گردآوری‌شده، در مرحله بعد چه اتفاقی می‌افتد. یک شرکت پیمانکار امنیتی، به Rolling Stones گفته که داده‌ها به شهر نشویل منتقل شده، و سپس با فهرستی از هواداران آزارگر سوئیفت تطابق داده می‌شوند، اما این گفته‌ها قابل تایید نیستند. کمپانی ISM که نام این محصولات خود را FanGuard گذاشته، استفاده از <فناوری شناسایی چهره، برای شناسایی افراد، و به منظور حفظ امنیت> را در وبسایتش، تایید کرده، اما می‌گوید که طراحی و کارکرد این دستگاه‌های گردآوری داده، از رازهای کمپانی است و دلیلی برای توضیح دادن نمی‌بیند.

از فناوری شناسایی چهره‌ ISM تاکنون در مسابقات اتومبیل‌رانی Nascar، مراکز خریدی همچون Daytona Beach و در برخی استادیوم‌های ورزشی آمریکا نیز استفاده شده است. وبسایت خود این کمپانی می‌گوید که امید مدیران آن، گسترش این فناوری‌ها به تمام مناطق شهری، و خلق <شهرهای هوشمند> است. در این وبسایت آمده که دستگاه‌های آن، تاکنون داده‌های آماری و جمعیتی بیش از 110 میلیون نفر از شرکت‌کنندگان در جشن‌ها و کنسرت‌ها را، در بیش از 100 سالن اجتماعات مختلف، گردآوری کرده است.

بر اساس گزارشی که در سال 2015 توسط بنیاد پژوهشی Allied Research  منتشر شد، انتظار می‌رود که ارزش بازار صنعت شناسایی چهره، در طول دو سال آینده به 9 میلیارد و 600 میلیون دلار برسد. اما قانونگذاران، از این پیشرفت سریع عقب مانده‌اند. در حال حاضر، نظارت بر کار این شرکت‌ها، بر عهده‌ خود آنها گذاشته شده و آنها به هیچ وجه، در مورد نحوه گردآوری، ذخیره و یا به کارگیری داده‌های گردآوری‌شده، مورد پرسش قرار نمی‌گیرند.

اکنون بسیاری از فعالان زمینه حفظ حریم شخصی، پژوهشگران و کارشناسان این صنایع، زنگ خطر را در مورد نبود نظارت دولتی بر این نوع از فناوری، به صدا در آورده‌اند. آنها در مورد گسترش سریع این فناوری به جاهای مختلف و عدم آگاهی مردم در مورد شیوه‌ کار آن هشدارهای جدی داده‌اند.

خانم مری هسکت، از بنیانگذاران کمپانی شناسایی چهره‌ Blink Identity از این دسته افراد است. او، بیش از یک دهه را، به همکاری با وزارت دفاع آمریکا گذرانده و می‌گوید در این مدت، دستگاه‌هایی برای شناسایی گسترده‌ هویتی را در میان دولت‌های خارجی، نصب کرده است. او می‌گوید: <مشکل اینجاست که توانایی و نفوذ این سیستم‌ها در زندگی و حریم خصوصی مردم، بسیار عمیق‌تر از آن است که مردم فکر می‌کنند. بدون وجود نظارت دولتی بر این شرکت‌ها، این فناوری‌ها به رشد و پیشرفت ادامه می‌دهد و این اوضاع را پیچیده‌تر کرده و کنترل آن را، دشوارتر می‌نماید>.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان