مقالاتمقالات اجتماعی

کنترل افکار برای خرسندی از زندگی

دویندر من- کارشناس سبک زندگی و بلاگ نویس

پیش درآمد: دویندرمن که از ده سالگی به همراه خانواده اش از دهکده ای دورافتاده در هندوستان به کانادا مهاجرت کرده، تجربیات خود را در وبلاگ بسیار پرطرفدارش و همچنین نشریات تخصصی مهاجرت کشور ما منتشر می کند. نوشتار زیر یکی از مقالات او است.

ما نوع بشر به سبب برخورداری از نعمت ذهن، دارای هوش، فهم، نوآوری و تخیل هستیم. چنین ذهنی به ما توانایی حفظ خود، ادامه زندگی، بصیرت، نوآوری و روشن بینی می دهد. کمااینکه ما به سبب ترکیب این توانایی ها در مغزمان، توانسته ایم راه درازی را طی کنیم و در جایگاه کنونی بایستیم. بگونه ای که اینک اکثریت مردم به نیازهای اساسی روزمره خود دسترسی دارند. فراتر اینکه نسل کنونی ما نسبت به نیاکان باستانی اش از چنان راحتی و آسایشی برخوردارست، که آنها حتی نمی توانستند خوابش را ببینند. اما آیا این بدان مفهوم می باشد، که نسل ما از زندگی توأم با بیشترین خرسندی، صلح و آرامش و لذت برخوردارست؟ خیر! ابدا چنین نیست. بلکه برعکس بسیاری از ما از جمله مهاجران به کانادا تا اندازه ای بینوا، درمانده، خشمگین، نگران و حتی افسرده می باشیم. چرا؟ زیرا ذهنمان نیز مانند سایر اعضای بدن ما به جسم مان تعلق و مانند آنها وظایفی دارد. وظایفی که از جمله شامل ایجاد هویت و کمک به رشد و ترقیمان می شود. اما ما به جای اینکه ذهن خود را کنترل کنیم، اجازه می دهیم او ما را زیر کنترل درآورد. آیا امکان معکوس کردن این روند وجود دارد؟

زندگی نکردن در گذشته، لذت بردن از زمان حال

ذهن ما دوست دارد، در گذشته زندگی کند. به همین سبب خاطرات پیشین- اما تنها تجربیات بد و منفی- را بگونه ای مستمر به یادمان می آورد. در نتیجه زندگیمان سرشار از درد، احساس گناه، خشم و دلسوزی به حال خود، می شود.

اما حتی این هم آخر قضیه نیست. کمااینکه زمانی که ذهن گذشته را رها می کند، به سراغ آینده می رود. در این هنگام تمام رخدادهای بد و ناخوشایندی که امکان دارد برایمان پیش بیایند، به فکرمان خطور می کنند. در نتیجه نگران فرزندان، سلامت خود و والدینمان، بی پولی، وزن اضافه ای که هر گز نمیتوانیم کمش کنیم و… به شدت سبب نگرانی مان می شوند.

خوب با این حساب بین پشیمانی از گذشته و نگرانی برای آینده، زمان حالمان کجا قرار می گیرد؟ اینجاست که در می یابیم، کلید خوشبختی لذت بردن از زمان حال می باشد. چنین اقدامی از طریق قدرشناسی برای نعمت هایی که داریم – فرزند یا نوه های خوب و سالم، سلامتی خودمان و… ممکن می شود.

ولی البته چنین تغییر دیدگاهی به آسانی امکانپذیر نیست. پس بهتراست پنج گامی را که در ادامه به آنها اشاره می شود، با هم تمرین کنیم. این تمرین باید آن اندازه ادامه یابد، که زندگی نکردن در گذشته، نداشتن نگرانی بی مورد برای آینده و لذت بردن از زمان حال، ویژگی های روزمره مان بشوند.

5 گام ساده برای کنترل ذهن و زندگی کردن به بهترین شکل ممکن

 

 • تعهد و اشتیاق به تغییر: نخستین و مهمترین گام

 

اینک که از مشکل آگاهیم، باید برای تغییرعادتمان تلاشی خودآگاهانه آغاز کنیم. به عبارت دیگر اینک می دانیم، مشکلمان خطور افکار ناراحت کننده به ذهنمان است. بنابراین نخستین و مهمترین گام آموختن چگونگی توقف این افکار، تغییر روش ذهن و زیر کنترل درآوردن آن، می باشد.

البته تنها یک بار به کار بستن این توصیه دردی را دوا نمی کند. بلکه باید مدام آن را تکرار نماییم، تا ملکه ذهنمان شود.

 

 • آموختن مشاهده ذهن

 

هر روز در لحظه ای خاص به ذهن خود توجه کنیم و ببینیم به چه فکر می کند. البته این به مفهوم انتقاد از افکار نیست. بلکه تنها آموختن مشاهده و فهمیدن شکل و ساختار افکار است. همچنین همه باید بدانند که در این مورد تنها نیستند و سایرین نیز چنین افکاری دارند.

 

 • مشاهده احساسات در پیوند با افکار

 

پس از آگاهی از افکار باید مشاهده کرد، که سبب ایجاد چه احساساتی می شوند. اگر فکری احساسات منفی (مانند پشیمانی، خشم، اضطراب، گناه، ترس و یا نگرانی) به وجود می آورد، باید آن را مانند یک چیز داغ به زمین انداخت. سپس فکر مثبتی را جایگزینش کرد. زیرا 60 هزار فکر موجود هستند، که می توان آنها را برگزید. بنابراین باید خوبش را انتخاب نمود. زیرا در این سفر کوتاه زندگی بهترست، سبک و تنها با بهترین دیدگاه و خاطرات ممکن طی طریق کرد.

 

 • جایگزینی انتظارات با قدردانی

 

عاشق این توصیه تونی رابینسون هستم، که می گوید ما اغلب روزمان را با داشتن انتظارات از دیگران، و در کل از زندگی سپری می کنیم. با انجام چنین کاری سبب نومیدی خویش را فراهم می آوریم. بنابراین باید برداشت خود را تغییر داد و به جایش زندگی با قدردانی را آغاز کرد. تمرین قدردانی به عنوان شیوه زندگی می تواند، کاملا آن را تغییر دهد. زیرا وقتی با قدردانی زندگی کنیم، درمی یابیم که همین زندگیمان هم چقدر کامل و غنی است.

5- بودن در لحظه کنونی

زمانی که مشاهده ذهن را آغاز کردیم، باید از بودن در لحظه کنونی احراز اطمینان نماییم. برای این کار باید چیز/هایی بیابیم، که در لحظه کنونی دوستش/شان داریم. این لحظه ای است که ما می توانیم با خودآگاهی آن را به وجود بیاوریم و همراه با آن لذت، شادی و خنده ناشی از ساخت افکار زیبا را هم، ایجاد کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 • 5
 • 0
 • 7
 • 0
 • 21
 • 0
 • 9
 • 0