صفحه اصلی / مقالات / کمک دانشحویان به سلامت روحی خود از طریق یادگیری خرسندی

کمک دانشحویان به سلامت روحی خود از طریق یادگیری خرسندی

bahman-azimi-gif

فشار روانی ناشی از شمار پایان ناپذیر تکالیف درسی و امتحانات، اضطراب برآمده از فرارسیدن زمان انجام واحدهای عملی، دلنگرانی در مورد پایان دوره کارشناسی (لیسانس) و پذیرفته شدن در دوره کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)، وضعیت نابسامان اقتصادی، مسایل اجتماعی، و روزهای سرد و تاریک، سبب فشار روانی بر دانشجویان می شوند. حتی امکان دارد، در چنین روزهایی افراد غیردانشجو نیز با ناراحتی های روانی کلنجار بروند.

آیا ما می توانیم، خرسندی و شادی را یاد بگیریم؟ به گفته دایانا برچر مسئول برنامه نیکروزی دانشگاه رایرسون اینک دانشگاه ها دارند، ارائه واحدهای درسی در مورد روانشناسی مثبت و خرسندی را آغاز می نمایند. کمااینکه خاطرنشان می کند: این واحدها در واقع درباره افزایش احساس بهروزی هستند. یعنی ایجاد مهارتی که برای داشتن رضایت از زندگی، حس هدفمندی و توانایی بازگشت به حالت های پیشین پس از رخ دادن پیشامدهای ناگوار، می باشد.

او در این دانشگاه واحد مهارت های در پیوند با قابلیت انعطاف تدریس می کند، که شامل توجه داشتن، قدردانی، خوش بینی، با خود مهربان بودن، ثابت قدمی و دلیری، است. ثبت نام در کلاس این واحد نه تنها برای دانشجویان غنیمت به شمار می رود، بلکه اساتید و کارکنان این دانشگاه هم می توانند سر این کلاس حاضر شوند. او در این مورد می گوید: قابلیت انعطاف برای نیکروزی و شکوفایی، حیاتی است. ما واقعا داریم، در اینجا فرهنگ را تغییر می دهیم. کمااینکه می پرسیم، چگونه می توانیم محیطی ایجاد کنیم، که برای همه مثبت باشد؟

تاکنون حدود 600 دانشجو واحد مربوطه را گذرانده اند. در زمستان سال جاری نیز که برای نخستین بار واحدی مشابه در دانشگاه یورک ارائه شد، بیش از هزار دانشجوی دوره کارشناسی در آن ثبت نام کردند. به نوشته نشریه نیویورک تایمز واحد موسوم به روانشناسی و زندگی خوب که لاری سانتوز استاد دانشگاه ییل مدرس آن می باشد، در تاریخچه 316 ساله این دانشگاه محبوب ترین بوده است. بگونه ای که از هر چهار دانشجو یکی در آن ثبت نام کرده است. وی در این باره می گوید: دانشجویان می خواهند تغییر کنند، خودشان خرسندتر باشند، و فرهنگ را هم تغییر دهند.

براساس اظهارات این استاد دانشجویان دارند عادات خوب و مناسبی مانند نشان دادن قدردانی بیشتر، تاخیر کمتر و ارتباطات بیشتر اجتماعی، بروز می دهند. کمااینکه می افزاید: ما واقعا تخم این تغییرات را در فرهنگ دانشگاه کاشته ایم.

دایانا برچر که در مدت 27 سال اشتغال خود در دانشگاه رایرسون به عنوان روانشناس بالینی مدت ها در مرکز مشاوره این مکان آموزش عالی نیز خدمت کرده، می گوید خدمات بهداشت روانی همواره از فوریت های دانشگاه بوده اند. اما هدف برنامه مورد اشاره کمک به تسکین و تخفیف بحران ها از طریق یادگیری فعالانه است.

برنامه نیکروزی دانشگاه رایرسون بین 4 تا 11 هفته طول می کشد، و شامل کتاب های درسی رایگان هم می شود، که از طریق آن-لاین نیز قابل دسترسی هستتد. این کتاب اخیرا از سوی دانشگاه ویندزور برای دانشجویان این مرکز آموزش عالی هم خریداری شده است. به گفته دایانا برچر دانشگاه های کارلتون، یورک و تورنتو، دارند در این زمینه برنامه درسی یکسان ایجاد می کنند.

برنامه موسوم به بل بیایید حرف بزنیم، و بنیاد خاتواده راسی نیز، از آموزش مسایل در پیوند با بهداشت روانی پشتیبانی نموده اند. کمااینکه اخیرا با تعهد کمک یک میلیون دلاری به کمیسیون بهداشت روانی کانادا، از ایجاد استاندارد ملی برای بهداشت روانی دانشجویان خبر دادند. پولی که صرف پروژه مربوطه خواهد شد.

مری دیکان رئیس برنامه بل بیایید حرف بزنیم، می گوید این برنامه شبیه استاندارد ملی کانادا برای بهداشت روانی و ایمنی محل کار خواهد بود، که در سال 2013 برای بزرگسالان شاغل به اجرا درآمد.

لوئیز بردلی رئیس و رئیس هیئت مدیره کمیسیون مورد اشاره هم خاطرنشان می کند که در حالی که دوران دانشجویی برای خیلی از جوانان برهه ای هیجان انگیز است، زمانی برای افزایش آسیب پذیری در قبال مشکلات بهداشت و بیماری های روانی هم می باشد. چراکه در این دوران دانشجویان با فشارهای مالی، دروس دانشگاهی، خانوادگی و شخصی، دست به گریبانند.

دایانا برچر ضمن موافقت با این اظهارات، می افزاید: شمار زیادی از دانشجویان روزانه تا دو ساعت صرف رفت و آمد می کنند. همه این چیزها عوامل فشار روانی هستند.

امکان دارد رسانه های اجتماعی مجازی مانند فیس بوک و اینستاگرام نیز، برای بسیاری از افراد منابع دیگر ناخشنودی باشند. اما در عین حال به سبب ایجاد امکان ارتباطات گسترده، به از بین بردن شرم از بیماری های روانی کمک می کنند.

Behnam Marfou

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *