صفحه اصلی / مقالات / کمردرد از عوارض شایع دوران بارداری

کمردرد از عوارض شایع دوران بارداری

bahman-azimi-gif

آیا می دانستید که حداقل 50 درصد خانم های باردار، از کمردرد رنج می برند؟ متاسفانه شدت کمردرد نزد 10 درصد از آنها به حدی است که آنها را از کار و زندگی می اندازد. خبر خوب اینکه می توان با رعایت چند توصیه ساده ولی مهم، از دچار شدن به کمردرد در دوران بارداری جلوگیری کرد.

اما، عامل کمردرد دوران بارداری چیست؟

خانم های باردار به طور میانگین 30 پوند وزن اضافه می کنند. این وزن اضافه فشار زیادی روی کمر، پاها، مچ پا و زانو ایجاد می کند. افزایش گودی کمر، تغییرات هورمونی یا ترشح ریلاکسین (Relaxin) نیز علت دچار شدن خانم های باردار به کمردرد می باشد.

در سه ماهه سوم بارداری، سطح هورمون relaxin به میزان 10 برابر افزایش می یابد که در ابتلا به کمردرد موثر است. ریلاکسین، هورمونی است که انقباضات رحمی را کم می کند، روی مفاصل اثر شل کنندگی دارد و با شل کردن مفاصل لگنی موجب فراهم شدن شرایط برای زایمان طبیعی می شود.

 

 

تسکین کمردرد در دوران بارداری

اصلاح وضعیت فیزیکی قرارگیری بدن با تمرین و ورزش می ‌تواند در بهبود و جلوگیری از درد موثر باشد. کمی تغییر در نحوه فعالیت آنها می ‌تواند باعث بهبود یا قابل‌ تحمل شدن بسیاری از دردها در بارداری شود. البته قبل از پرداختن به حرکات ورزشی، حتما با پزشک خود مشورت نمایید. ورزش هایی مانند شنا، پیاده روی و استفاده از دوچرخه ثابت می تواند درد را تسکین بدهد.

به خانم های باردار توصیه می شود که بر روی پهلوی چپ خود بخوابند تا از وارد شدن فشار مضاعف به رحم جلوگیری شود. بهترین کار قرار دادن بالش بین زانوها می باشد تا فشار وارد شده به ناحیه پایین کمر، به حداقل برسد. توجه داشته باشید که تشک خیلی نرم باعث تشدید کمردرد می شود.

توصیه بعدی، پوشیدن کفش تخت و راحت و قرار دادن بالش بین کمر و پشتی صندلی است. اگر شغل تان اقتضا می کند که ساعات طولانی پشت میز بنشینید، هر یک ساعت یک بار از جای خود بلند شده و چند دقیقه راه بروید.

انجام فیزیوتراپی مناسب در بارداری برای تقویت عضلات مفید است. گرم کردن، سرد کردن و ماساژ هم می تواند درد را تسکین بدهد. نتیجه تحقیقات مختلف نشان می دهد که خانم هایی که در دوران بارداری از مراقبت فیزیوتراپی برخوردار هستند، در دوران بارداری و در حین زایمان درد کمتری را تجربه        می کنند.

 

جلوگیری از دچار شدن به کمردرد پس از زایمان

آیا می دانید که والدین به طور متوسط روزانه 50 بار نوزاد و کودک خود را بلند می کنند؟ کودک شما در 12 ماهگی به طور متوسط 17 پوند و در 2 سالگی بین 25 تا 30 پوند وزن دارد. بلند کردن کودک، بغل کردن و این طرف و آن طرف بردن او می تواند فشار زیادی بر کمر وارد کند.

در هنگام بلند کردن کودک از جای خود، صاف بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. کمر خود را صاف نگه دارید و زانوهایتان را خم کنید. هنگام بلند کردن کودک از کف اتاق، به جای اینکه از کمر خم شوید، زانوهایتان را خم کنید و با باز کردن زانوها بلند شوید. بازوهایتان را نزدیک به قفسه سینه نگاه دارید و کودک را با دو دست از زمین بلند کنید. در هنگام قراردادن کودک در گهواره، به جای خم کردن کمر، زانوهایتان را خم کنید.

از حمل کردن کودک در پشت و روی لگن تان اجتناب کنید. سعی کنید کودک را در <کوله جلویی> حمل کنید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *