Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / علم و دانش / کمبود آنتی بیوتیک؛ معضل جهانی

کمبود آنتی بیوتیک؛ معضل جهانی

بر اساس گزارش Access to Medicine Foundation، کمبود برخی آنتی بیوتیک ها در جهان، جان بیماران را در معرض خطر قرار داده و معضل مقاومت آنتی بیوتیکی را تشدید می کند. از نظر آنان سوء مصرف دارو تنها عامل تشدیدکننده بحران مقاومت آنتی بیوتیکی نیست، بلکه زنجیره تامین آن نیز در حال از بین رفتن است. کمبود جهانی دارو به عوامل مختلف بستگی دارد، از جمله  سود پایین و پرهزینه بودن تولید آنتی بیوتیک.

کارشناسان بنیاد فوق، از کمبود جدی آنتی بیوتیک هایی مانند piperacillin-tazobactam، نوعی آنتی بیوتیک تزریقی مورد استفاده در بخش مراقبت های ویژه می گویند که تولید آن در پی انفجار در کارخانه داروسازی چینی در سال 2016، به مقدار قابل توجه کاهش یافته است.

یک نوع آنتی بیوتیک دیگر به نام benzathine penicillin G، نیز در حداقل 39 کشور جهان، از جمله آلمان و برزیل نایاب می باشد. این دارو در پیشگیری از سرایفت سیفلیس از مادر به کودک نقش اساسی ایفا کرده و کمبود آن مقامات بهداشتی و درمانی برزیل را در مبارزه با شیوع این بیماری، با مشکل جدی روبرو کرده است.

کمبود داروهای موثر باعث می شود بیماران از آنتی بیوتیک های نامناسب و ضعیف تری استفاده کنند که ریسک مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می دهند.

تقاضای جهانی برای آنتی بیوتیک ها از سال 2000 به این سو و با افزایش جمعیت در کشورهای فقیر و در حال توسعه، افزایش یافته است.

بر اساس برآورد پزشکان، 70 درصد باکتری ها هم اکنون در برابر حداقل یک نوع آنتی بیوتیک مقاوم می باشند. به همین دلیل مقاومت آنتی بیوتیکی را می توان بزرگترین تهدید برای بشریت محسوب کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *