صفحه اصلی / علم و دانش / کشف مواد شیمیایی سمی بر روی کره مریخ

کشف مواد شیمیایی سمی بر روی کره مریخ

behzad-azizi

پژوهشگران دانشگاه ادینبرو (اسکاتلند)، ترکیب شیمیایی سمی  به نام perchlorates  را بر روی سطح کره مریخ کشف کرده اند که می تواند بر ماموریت اعزام انسان به کره مریخ و اکتشافات بر روی این سیاره قرمز تاثیر بگذارد.

این ترکیب شیمیایی در معرض تابش نور فرابنفش (UV)، باکتری ها را از بین می برد. یافته های جدید نشان می دهد که مریخ ممکن است غیر قابل سکونت تر از آنی باشد که تصور می شود. دانشمندان می گویند که کاوشگران در ماموریت های اکتشافی  آینده مجبورند برای یافتن آثار حیات بر روی مریخ، حفاری های عمیق تری انجام بدهند.

دانشمندان برای درک تاثیر این مواد شیمیایی، اثرات آنها را بر روی bacillus subtilis (باکتری رایج که اغلب بر روی فضاپیماها یافت می شود) بررسی کردند. آنها در آزمایشگاه، پرکلرات مگنزیوم را مانند شرایطی که روی سطح مریخ وجود دارد، تحت اشعه UV قرار داده و دریافتند که تحت این شرایط، پرکلرات مگنزیوم به یک ضد باکتری تبدیل می شود و باکتری ها را از بین می برد. باسیلیوس در عرض چند دقیقه در اثر پرکلرات مگنزیوم از بین رفت.

دانشمندان می گویند که دو عنصر دیگر موجود بر سطح مریخ، یعنی اکسید آهن و هیدروژن پروکساید ممکن است در کنار پرکلرات ها عمل کرده و احتمال مرگ باکتری ها را 10 برابر افزایش بدهند.

جنیفر وادزورت، که ریاست گروه تحقیق را به عهده داشت، در گفتگو با خبرنگاران گفت: پرکلرات ها برای انسان خطرناک هستند. بنابراین بایستی اطمینان حاصل کنیم که وارد محیط زندگی آنها نمی شوند. وی افزود: ما دقیقا نمی دانیم که UV و پرکلرات چقدر به لایه های سطحی نفوذ می کند. زیرا مکانیزم دقیق آن را پیدا نکرده ایم. اگر فرم های تغییر یافته پرکلرات (مانند کرایت یا هیپوکلرایت) در محیط پخش شده باشد، ممکن است سبب گسترش یافتن منطقه غیر قابل سکونت بشود. به همین دلیل مجبوریم برای یافتن محیط قابل سکونت احتمالی حفاری های عمیق تری را انجام بدهیم.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *