صفحه اصلی / علم و دانش / کشف خانواده ای جدید از باکتری ها در دل خاک

کشف خانواده ای جدید از باکتری ها در دل خاک

Behnam Marfou

دانشمندان آمریکایی موفق به شناسایی خانواده ای جدید از آنتی بیوتیک ها در نمونه های گرد‌آوری شده از خاک شده اند. ترکیباتی طبیعی که می توان از آنها برای درمان عفونت هایی که درمان سختی دارند استفاده کرد.

 محققان دانشگاه راكفلر با انجام آزمايش هايی نشان دادند اين تركيبات كه مالاسيدين نام دارند، می توانند بيماری های باكتريايی كه در برابر بيشتر آنتی بيوتيک های موجود مقاوم شده اند،‌ از جمله ابرباكتری MRSA  را از بين ببرند.

 کارشناسان اميدوارند این مطالعه جديد بتواند سبب پیشرفت در توليد آنتی بیوتیک های تازه باشد. بیماری های عفونی مقاوم در برابر آنتی بيوتيک یکی از بزرگترین تهدیدهای بهداشت جهانی به شمار می رود كه سالانه جان حدودا 700 هزار انسان را می گیرد. از اين رو نیاز به یافتن درمان های تازه برای آنها ضروری است.

 خاک مملو از میلیون ها میکروارگانیسم متفاوت است که ترکیبات درمانی زيادی از جمله اين آنتی بیوتیک جديد را تولید می کنند. شان بردی محقق دانشگاه راکفلر مطالعات خود را بر استخراج این مواد از خاک متمركز كرده است. وی از شیوه توالی سنجی ژنتيكی برای تحلیل بیش از هزار نمونه استخراج شده از خاک در سراسر آمریکا استفاده كرده است.

 زمانی كه اين محققان متوجه وجود مالاسيدين در بسياری از اين نمونه ها شدند،‌ احتمال دادند موفق به كشف ماده ای مهم شده اند. با آزمايش اين تركيب روی موش هایی که به باكتری خطرناک MRSA آلوده شده بودند، متوجه شدند اين تركيب از توانايی رفع عفونت در زخم پوست موش ها برخوردار است. محققان اکنون برای تقویت تاثیر این دارو تلاش می کنند و اميدوارند در اين راه بتوانند دارويی حقيقی برای بيماران توليد كنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *