علم و دانش

کاهش وزن و تقویت حافظه، جزو 5 فایده چای سبز برای بدن

فواید چای سبز برای سلامتی بدن، قرن هاست که مشخص شده است. قرن ها پس از آغاز استفاده از چای سبز، مردم آن را به دلیل خاصیت های دارویی اش مصرف می کنند. هم اکنون چای سبز به عنوان <نوشیدنی برتر> برای کاهش وزن و مبارزه با سرطان تبلیغ می شود.

چای سبز مانند چای سیاه از گیاه Camellia sinensis می آید. تنها تفاوت آن ها جوان تر بودن برگ های چای سبز است. زیرا این برگ ها تا هنگام برداشت اکسیده نشده اند. از کل چای مصرفی در آمریکا در سال 2017، حدود 13 درصد به چای سبز اختصاص داشت. با اینکه ممکن است تلخی چای سبز خوشایند نباشد، اما می توان با تهیه آن به روش صحیح، طعم آن را خوشایندتر کرد. اگر چای سبز بیش از حد تلخ است، یعنی آب بیش از حد داغ بوده و یا مدت زیادی در آب باقی مانده است. چای سبز اگر با آب حدود 180 درجه فارنهایت یا 82.22 درجه سانتیگراد (پایین تر از نقطه جوش) تهیه شود، طعم بهتری خواهد داشت و اما فواید چای سبز برای سلامتی:

پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی

فلاونوئید (زردینه) موجود در چای سبز، التهاب را رفع کرده و ریسک گرفتگی شریان ها را کاهش می دهد. چای سبز همچنین کلسترول را کاهش می دهد.

کاهش ریسک ابتلا به سرطان

چای سبز دارای مقدار زیادی ترکیبات پلی فنولیک است، نوع آنتی اکسیدان که باعث کاهش ریسک ابتلا به بیماری مزمن و بهبود عملکرد سلول های بافت می شود. البته پلی فنول ها در بیشتر میوه ها و سبزیجات نیز یافت می شوند.

چای سبز می تواند ریسک ابتلا به سرطان های ریه، پانکراس و روده بزرگ و مقعد را کاهش بدهد.

 

کمک به حفظ بهداشت دهان و دندان

پلی فنل های موجود در چای سبز خاصیت ضد میکروبی و خوشبو کننده دارند که می تواند بوی بد دهان را خنثی کند.

 

تقویت عملکرد مغز

چای سبز حاوی کافئین است که نوعی محرک محسوب می شود. در عین حال حاوی L-theanine می باشد که میزان GABA یا گاما-آمینوبوتیریک اسید در مغز را افزایش می دهد که خاصیت آرام بخشی دارد. L-theanine، اضطراب را کاهش داده حافظه را تقویت می کند.

 

کمک به کاهش وزن

چای سبز در صورتی که بدون شکر یا شیرین کننده مصرف شود، می تواند جایگزینی عالی برای نوشیدنی های اشباع شده با قند حاوی کافئین باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان