مقالاتمقالات اجتماعی

کاهش میزان غرق شدن خردسالان با آموزش شنا از یک سالگی

ناتالی استشیون- هافینگتون پست
هر کسی که در کلاس های متداول آموزش شنای خردسالان شرکت داشته، می داند در این کلاس ها واقعا شنا یاد داده نمی شود. بلکه کل مدت ترکیبی از آب پاشی، آواز خواندن، گریستن و بیرون آوردن سریع خردسالان از استخر در هنگامی است، که محتویات پوشک یکی از آنها وارد آب شده باشد.
بااینهمه کارشناسان ایمنی آمریکا حضور در کلاس شنا در زودترین زمان ممکن برای این گروه سنی را ضروری می دانند. زیرا آمارهای ترسناک نشان می دهند، که غرق شدن نخستین عامل مرگ و میرهای غیرطبیعی خردسالان یک تا چهار ساله این کشور است. به همین سبب آکادمی پزشکان متخصص کودکان آمریکا با صدور بیانیه ای خط مشی نوین خود را اعلام کرد. دکتر لیندا کوآن یکی از دو نویسنده این بیانیه می گوید: پژوهش ها نشان داده اند که آموزش شنا از حدود یک سالگی مفید است، و امکان دارد سبب کاهش میزان غرق شدن کودکان گردد. خانواده ها می توانند با پزشک متخصص کودکان خود در این مورد گفت وگو کنند، که آیا فرزندشان به اندازه ای رشد نموده که بتوانند او را در کلاس شنا ثبت نام نمایند؟ در صورت مثبت بودن پاسخ پزشک در پی محلی بروند، که مربیان کارآزموده داشته باشد. اما حتما باید احراز اطمینان گردد، که آموزش شامل توانایی ورود به استخر با پا یا پریدن، برگشتن به سطح آب و شناور شدن روی آن پس از یک دقیقه، چرخش کامل دایره وار و یافتن محل خروج، تقریبا 23 متر شنا کردن تا رسیدن به این محل، و خروج از آب و در صورت بودن در استخر بدون نیاز به استفاده ار نردبان/ پله ها، باشد.
کلاس شنا به تنهایی کافی نیست
براساس اظهارات دست اندرکاران انجمن پزشکان متخصص کودکان کانادا نیز، غرق شدن نخستین عامل مرگ و میرهای غیرطبیعی خردسالان تا پنج ساله کشور ما است. رخدادی که سریع و در سکوت پیش می آید. در تارنمای این انجمن از جمله آمده: آموزش شنا به تنهایی نمی تواند، از غرق شدن خردسالان پیشگیری کند. کمااینکه چندین پژوهش نشان داده اند، که خردسالان زیر چهار سال نمی توانند به تنهایی شنا کنند. حتی اگر آن را در سنین پایین تر آموخته باشند.
بنابراین این انجمن و سایر نهادهای مربوطه بر استفاده این گروه سنی از جلیقه های مخصوص، نظارت بزرگسالان (حتی در صورتی که خردسالان در آب های کم عمق و وان حمام خانه باشند)، وجود جعبه کمک های اولیه در محل مربوطه، حضور بزرگسالان آموزش دیده در این محل، و بودن نرده های مربوطه در هر چهار ضلع استخرهای خانگی، تاکید دارند. کمااینکه دکتر کوآن خاطرنشان می کند: آب همه جا هست، و ما باید برای محافظت از خردسالان در برابر مخاطرات مرگبار آن اقدامات چندوجهی انجام بدهیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0