صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / کاهش قدرت خرید مسکن در تورنتو برای نسل جوان

کاهش قدرت خرید مسکن در تورنتو برای نسل جوان

bahman-azimi-gif

گزارش شرکت بزرگ معاملات املاک لی پیج نشان می دهد، قدرت خرید مسکن در کلانشهر تورنتو برای نسل مهم هزاره 16.5 درصد/ معادل حدود 40 هزار دلار کاهش پیدا کرده است. سبب بخشی از این کاهش بعضی از قوانین نوین اعطای وام مسکن می باشد. در عین حال این نسل نسبت به یک سال پیش ملک های بزرگتر می خرد. اما از ابتیاع در بخش های مرکزی شهر خودداری می کند، و در مناطق دورتر دست به خرید می زند. کمااینکه در بخشی از این گزارش آمده: نسل هزاره می تواند با پولی معادل 20 درصد پیش پرداخت خرید مسکن در کلانشهر تورنتو، در شهر مونکتان استان نیوبرانزویک یک خانه بخرد.

براساس گزارش مورد اشاره چالش های موجود تنها به این یک مساله ختم نمی شود. بلکه حتی خریدارانی که از عهده 20 درصد پول پیش پرداخت برمی آیند، باید بالقوه بتوانند اقساط ماهانه با بهره 2 درصد بیشتر از نرخ موجود و یا میزان سود تعیین شده برهه پنج ساله را بپردازند.

در ماه مارس بهای متوسط فروش مسکن اعم از خانه های نیمه مستقل (از یک طرف فاصله دار با ملک مجاور)، و قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری)، و واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی، در کلانشهر تورنتو 784 هزار و 558، و در کل کشور 606 هزار دلار بود. در حالی که بخش عمده ای از جوانان نسل هزاره تنها درآمد متوسط سالانه 38 هزار و 148 دلار داشتند، که به مفهوم قدرت خرید مسکنی معادل 203 هزار و 246 دلار می شد. در نتیجه یک زوج این نسل بدون کمک والدین و یا سایر منابع ممکن، در نخستین بخش سال تنها   می توانستند مسکنی به بهای 406 هزار و 492 دلار بخرند.

از دیگر سو شرکت مورد اشاره قدرت خرید مسکن به بهایی بین 325 تا 425 هزار دلار در شهرهای گوناگون کانادا را مقایسه کرد. نتیجه این که در کلانشهر تورنتو با چنین پولی می توان ملکی به مساحت 856 فوت مربع/sq. ft.  خرید، که به احتمال زیاد تنها می تواند واحد واقع در مجتمع های مسکونی باشد. آن هم نه در مرکز شهر، که در بیشتر اوقات بهای اینگونه واحدها بیش از 500 هزار دلار است. و… در حالی که افراد مورد اشاره مایلند مساحت ملکی که می خرند، از این بیشتر باشد.

به گفته تام استوری کارشناس فروش شرکت مذکور این کاهش قدرت خرید سبب شده خریداران کلانشهر تورنتو در مورد ابتیاع مسکن های عرضه شده برای بازفروشی تجدید نظر کنند، و به خرید املاک در دست ساخت روی بیاورند. چراکه دو یا سه سالی که برای اتمام کار ساخت و ساز اینگونه املاک لازم است، این فرصت را در اختیار آنها می گذارد که به وضعیت مالی خود سر و سامان بیشتری بدهند. در عین حال بسیاری از مجردها و زوج های نسل هزاره تا جایی که امکان دارد، در مرکز شهر زندگی و کار می کنند. زیرا مهم ترین مساله از نظر آنان محل زندگی/ کار است. ولو اینکه در مسکن استیجاری به سر ببرند. کمااینکه می افزاید: حتی برخی از افراد این نسل را دیده ام که در شهر کار می کنند، اما نمی خواهند از هدف خانه دار شدن هم دست بردارند. بنابراین در خارج از شهر ملکی می خرند، اما همچنان در مسکن استیجاری در شهر زندگی    می کنند، تا زمانی که برای کوچ به خارج از شهر آمادگی داشته باشند. در عین حال بیشترشان تا زمانی که در جایی دیگر پیشنهاد کاری تضمین شده نداشته باشند، مساله اسباب کشی به شهرهای کوچکتر را مدنظر قرار نمی دهند.

بنا بر اظهارات آقای استوری گرچه افراد این نسل معمولا از عهده پرداخت اقساط ماهانه وام مسکن برمی آیند، اما تقریبا تمامی آنها که برای نخستین بار در پی خرید ملک هستند، نیازمند آنند که برای پرداخت پول پیش از والدین خود کمک بگیرند.

از دیگر سو براساس گزارش مورد اشاره با همان 325 تا 425 هزار دلار می توان، در سایر نقاط کشور املاک بزرگتری خرید. مثلا در اتاوا، مونترال و وینی پگ، این مقدار پول برای ابتیاع ملکی 1500، و در هالیفکس 1700 فوت مربعی کفایت می کند. اما در ونکوور که دارای       گران ترین مسکن های کشور می باشد، نسل مورد اشاره به ناچار برای خرید به حومه ها رانده شده است. حومه هایی که در نخستین فصل جاری می شد با همان مبلغ، در آنها ملکی 788 فوت

مربعی خرید.

از دیگر سو نتایج منتشره در مورد نظرسنجی موسوم به <نسل هزاره و صاحب خانه بودن> بانک سلطنتی تجارت کانادا/ سی آی بی سی (CIBC) نشان می دهد، که 35 درصد از افراد متعلق به این نسل هم اینک دارای مسکن هستند. همچنین انتظار می رود 94 درصد از آن هایی که اجاره نشین می باشند و یا با والدین شان زندگی می کنند، صاحب خانه شوند. البته 67 درصد هنوز پس انداز برای چنین خریدی را آغاز نکرده اند. در عین حال اجاره نشینان این نسل کمتر از صاحب خانه های همسن و سال خود، پس انداز می کنند. بگونه ای که میزان متوسط پس انداز این دو گروه به ترتیب 26 هزار و 58، و 60 هزار و 631 دلار است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *