صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / کاهش ساخت و ساز مسکن نوساز در GTA  و حمایت دبیر هیئت املاک و مستغلات انتاریو از اعطای وام به خریداران بار اول در انتاریو

کاهش ساخت و ساز مسکن نوساز در GTA  و حمایت دبیر هیئت املاک و مستغلات انتاریو از اعطای وام به خریداران بار اول در انتاریو

banner-niazmandiha2

 

برای مقاله این هفته دو مطلب را انتخاب کرده ام که امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.

 

کاهش موجودی خانه های نوساز در GTA

دست اندرکاران بخش ساخت و ساز و مسوولین اتحادیه Building Industry and Land Development Association، معتقدند که موجودی خانه های نوساز در کلانشهر تورنتو، طی ماه گذشته برای دومین بار به پایین ترین حد طی 15 سال گذشته رسید.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی انجمن مورد اشاره، ماه گذشته 15 هزار و 184 خانه نوساز موجود بود که معادل نصف 31 هزار و 150 خانه ای بود که ده سال قبل وجود داشت. پایین ترین سطح موجودی با 15 هزار و 100 واحد، در ماه آگوست سال جاری ثبت شد.  

مسوولین انجمن املاک و مستغلات کانادا و هیئت املاک و مستغلات تورنتو، کمبود مسکن فروشی، بخصوص خانه های کاملا مستقل تک خانوار را در افزایش قیمت مسکن موثر می دانند. میانگین قیمت خانه مستقل در GTA، طی ماه نوامبر سال جاری با 27 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، به 1.23 میلیون دلار رسید.

 

حمایت دبیر هیئت املاک و مستغلات تورنتو از اعطای وام به خریداران بار اول

تیم هوداک، دبیر سابق حزب محافظه کار پیشروی انتاریو و مدیرعامل جدید انجمن املاک و مستغلات انتاریو  (Ontario Real Estate Association)، چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که سیاست جدید دولت بریتیش کلمبیا و کریستی کلارک، مبنی بر اعطای وام به خریداران بار اول را می پسندد. وی در گفتگو با خبرنگار Bloomberg  گفت: برای جوانان پرداخت مالیات، پرداخت دستمزد وکیل، تامین هزینه نقل مکان و مبلغ پیش پرداخت دشوار می باشد. بسیاری از افراد در سنین بیست و سی سالگی چنین بودجه ای در اختیار ندارند.

بر اساس پیش بینی کریستی کلارک، رئیس دولت بریتیش کلمبیا، پرداخت این وام، طی 3 سال 700 میلیون دلار برای دولتش هزینه خواهد داشت. در پی اعلام تصمیم جدید دولت بریتیش کلمبیا، برخی از کارشناسان اقتصادی با اشاره به کمبود خانه نوساز، در مورد تاثیر اعطای کمک نقدی در افزایش قیمت خانه های موجود و تشدید بحران بدهی، هشدار دادند.

تورنتو هم اکنون، عنوان <پرخواهان ترین بازار مسکن کانادا> را از ونکوور ربوده است. با اینکه میانگین قیمت خانه مستقل در ونکوور با 1.5 میلیون دلار، همچنان بالاترین در سطح کشور می باشد، ولی روند افزایش قیمت و همچنین میزان فروش مسکن در این شهر واقع در کرانه اقیانوس آرام در پی اعمال قوانین و مقررات سختگیرانه، کند شده است. همزمان در تورنتو، قیمت ها و میزان فروش همچنان سیر صعودی دارند.

میزان فروش در تورنتو طی ماه نوامبر امسال در مقایسه با نوامبر سال گذشته 16.5 درصد افزایش داشت. در حالی که این میزان در دوره مشابه در ونکوور 37 درصد کاهش یافت. قیمت خانه مستقل در تورنتو طی ماه نوامبر امسال با 28 درصد افزایش به 1.06 میلیون دلار رسید.

با اینکه قیمت مسکن مستقل در ونکوور همچنان 23 درصد بالاتر از قیمت آن در سال گذشته می باشد، ولی ماه به ماه  از قیمت آن کاسته می شود.  قیمت مسکن مستقل در ونکوور طی ماه نوامبر در مقایسه با ماه اکتبر 2.2 درصد کاهش داشت. قیمت ها در ماه اکتبر در مقایسه با یک ماه قبل از آن نیز 1.4 درصد کاهش یافت.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *