اخباراخبار کانادا

کانادا نگران اعدام احتمالی فعال حقوق بشر شیعه

اتاوا- به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر، دادستان کل عربستان سعودی به دنبال مجازات اعدام برای چند تن از فعالان حقوق بشر از استان الشرقیه عربستان است که به جرم فعالیت های صلح آمیز، محاکمه می شوند. یکی از متهمین اسراء الغمغام، فعال شیعه می باشد. الغمغام دسامبر 2015 به همراه همسرش در منزل بازداشت شد. او اولین زنی است که به دلیل حمایت از حقوق بشر با مجازات اعدام مواجه شده است. عربستان پیش از این نیز فعالان شیعه را به اتهامات و بهانه های مختلف اعدام کرده است. گروه های حقوق بشری معتقدند که این اقدام دارای انگیزه سیاسی است. الغمغام و فعالان دیگر با اتهاماتی نظیر شرکت در تظاهرات در استان شرقی، تحریک به اعتراض، سر دادن شعارهای مخالف رژیم، تلاش برای تحریک افکار عمومی، فیلمبرداری از اعتراضات و انتشار فیلم آن در رسانه های اجتماعی، روبرو شده اند.
دفتر کریستیا فریلند (وزیر امور خارجه کانادا) عمیقا از بازداشت یکی دیگر از فعالان حقوق مدنی و حقوق بشر در عربستان سعودی نگران است و علیرغم واکنش سیاسی و اقتصادی ریاض به انتقاد ادامه می دهد. آدام آستین، سخنگوی وزیر امور خارجه گفت: همانطور که خانم فریلند قبلا نیز اعلام کرده، کانادا به شدت از دستگیری فعالان حقوق زنان نگران است. این نگرانی ها با دولت عربستان سعودی مطرح شده است. کانادا همواره از حقوق بشر، از جمله حقوق زنان و آزادی بیان در سراسر جهان حمایت می کند.

با این حال، این بار دولت کانادا خواهان آزادی فوری خانم الغمغام نشده است. این رویکرد خلاف توییت ماه گذشته وزارت امور خارجه و تاکید بر آزادی فوری دو فعال زن می باشد. دولت عربستان سعودی، استفاده از واژه <آزادی فوری> در توییت وزیر امور خارجه را تاب نیاورد و خشم و نارضایتی اش را با اخراج سفیر کانادا در ریاض، قطع روابط دیپلماتیک و اقتصادی با کانادا، فراخوان 16 هزار دانشجو و بیمار عربستانی از کانادا و توقف پروازهای مستقیم عربستان به تورنتو، ابراز کرد.

طبق گزارش سازمان عفو ​​بین الملل، سال گذشته 146 نفر در عربستان سعودی اعدام شدند. سر بریدن یا گردن زدن رایج ترین شیوه اعدام در عربستان سعودی است.

عمر اعلم، دیپلمات سابق کانادایی و مشاور شرکت های جهانی که به دنبال کسب و کار در عربستان سعودی و خلیج فارس، می باشند، معتقد است که کانادا هیچ نفعی از انتقاد علنی از پادشاهی عربستان نخواهد برد. او می گوید: کانادا و کشورهای غربی مایل به موفقیت عربستان در تلاش هایش برای ایجاد تحول مثبت می باشد. کانادا باید مسایل جدی را به روش دیپلماتیک طرح کند.
مقامات عربستانی، الغمغام و دیگر فعالان را به مدت دو سال و بدون برخورداری از حق داشتن وکیل در حبس نگه داشته اند. تاریخ دادگاه بعدی آنها 28 اکتبر تعیین شده است.

دادگاه جنایی تخصصی عربستان سعودی، که در سال 2008 با هدف رسیدگی به پرونده های تروریستی تاسیس شد، از آن زمان به این سو در اصل برای محاکمه مخالفان رژیم مورد استفاده قرار گرفته است. قضات این دادگاه که بارها به نقض استانداردهای دادرسی عادلانه متهم شده اند، قبل از این چند فعال شیعه را به انگیزه های سیاسی به اعدام محکوم کرده اند. 

اخیرا، حداقل 13 فعال حقوق زنان در عربستان، به بهانه حفاظت از امنیت ملی بازداشت شده اند. در حالی که برخی از آنان آزاد شده اند، اما تعدادی از فعالان، از جمله سمر بداوی، خواهر بلاگ نویس زندانی عربستانی ریف بداوی، بدون وارد شدن اتهام رسمی همچنان در زندان بسر می برند. همسر آقای بداوی و سه فرزندش که به کانادا پناهنده شده بودند، امسال تابعیت کانادا را به دست آوردند. این سمر بداوی بود که خانم فریلند در توییت ماه گذشته، خواهان آزادی فوری او شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان