اخباراخبار کانادا

کارآگاهان پرونده قتل شرمن ها، مدارکی را از خارج کانادا به دست آورده اند

 

 

کانادا- به نقل از تورنتو استار، بر اساس مدارک ارائه شده به دادگاه،  یک کشور خارجی شواهدی را در مورد قتل هدفمند زوج میلیاردر، بری و هانی شرمن، به کارآگاهان پرونده ارائه کرده اند. 

در ادامه تحقیقات حدودا سه ساله، کارآگاهان اخیرا حکم تفتیش را در مکانی در کانادا به اجرا گذاشته اند. 

به گفته کارآگاه پلیس دنیس ییم، از واحد جنایی پلیس تورنتو: در نتیجه این جستجوها، شواهد جدیدی به دست آمده است و به ماموران تحقیق در تایید شواهد موجود، مانند اظهارات شهود، سرنخ ها و بررسی تصاویر ضبط شده با دوربین های مداربسته، کمک کرده است.  

نام کشور خارجی در گزارش ییم فاش نشده است، اما یکی از 35 کشوری است که با کانادا پیمان ویژه ای منعقد کرده اند. برخی از این کشورها عبارتند از: اسرائیل، آمریکا، ایتالیا، اتریش و مکزیک. 

 

 

قتل این زن و شوهر (بری 75 ساله و هانی 70 ساله) عصر چهارشنبه، 13 دسامبر 2017 رخ داد. اجساد آنها به مدت 36 ساعت کشف نشد، تا اینکه یک مشاور مسکن که خانه 12 هزار فوت مربعی در شمال تورنتو را به خریداران احتمالی نشان می داد، آنها را پیدا کرد. 

اجساد شرمن ها در حالت نشسته به نرده های استخر واقع در زیرزمین تکیه داده شده بود. بر روی صورت هانی اثر جراحات جزئی وجود داشت. به تشخیص پزشکی قانونی، این جراحات پس از مرگ ایجاد شده بود، زیرا اثری از کبودی مشاهده نشد. صورت بری بدون آسیب دیدگی بود. عینک او کماکان روی صورتش بود. به دور گردن هر کدام از قربانیان یک کمربند مردانه بسته شده و به دور نرده ها گره زده شده بود. علائم باقی مانده روی مچ دست آنها نشان می داد که دست های آنها در یک زمان بسته شده بودند، اما هیچ طناب یا پلاستیکی در محل یافت نشد. 

در ابتدا این واقعه از سوی پلیس قتل – خودکشی تشخیص داده شد، اما شش هفته بعد و پس از انجام کالبدشکافی دوم، مرگ این زوج قتل عمد اعلام شد. 

بری شرمن بنیانگذار شرکت داروسازی  Apotex بود. او و همسرش هانی صدها میلیون دلار به سازمان های یهودی و سایر نهادهای خیریه در کانادا و سراسر جهان اهدا کرده بودند. 

خبرنگاران تورنتو استار در تلاشند تا به حکم تفتیش که کارآگاهان به صورت مهر و موم به دادگاه ارائه کرده اند، دسترسی یابند. 

اما قاضی لسلی پرینگل از دادگستری انتاریو، با صدور حکم مانع مشاهده هزاران صفحه سند و مدرک توسط تورنتو استار شده، زیرا معتقد است که افشای اطلاعات ممکن است به روند تحقیقات در حال انجام آسیب برساند. از سوی دیگر تورنتو استار استدلال می کند که برخی جزئیات، از جمله بخش هایی از تحقیقات اولیه را می توان منتشر کرد. 

در آخرین اظهارنامه ییم، که هفته گذشته ارائه شد، وی نشان می دهد که پلیس در سال 2020 اطلاعاتی را با استفاده از MLAT – یک پیمان کمک حقوقی متقابل- به دست آورده است. ییم در اظهارنامه توضیح می دهد که MLAT امکان درخواست مدارک از یک حوزه قضایی خارجی را فراهم می کند. کانادا با 35 کشور پیمان MLAT بسته است. پلیس نام کشور و یا نوع شواهد را فاش نکرده است، اما اذعان می کند که اطلاعات 5 ماه مه سال 2020 به دست آمده اند. 

ییم همچنین فاش کرده است که کارآگاهان اطلاعاتی را از اجرای حکم تفتیش در کانادا، در فاصله 4 سپتامبر تا 9 اکتبر سال جاری، به دست آورده اند. 

کارآگاهان واحد جنایی پلیس تورنتو می گویند که اکنون پرونده، از 165 گیگابایت اطلاعات، اسناد، تصاویر ویدیویی، فایل های صوتی و مدارک دیگر تشکیل شده است. 20 گیگابایت از این داده ها شامل اطلاعات و مدارکی است که کارآگاهان خصوصی استخدام شده توسط خانواده شرمن (به سرپرستی برایان گرینسپن) در اختیار پلیس قرار داده اند. تحقیقات کارآگاهان خصوصی دسامبر سال 2019 به پایان رسید. 

از سوی دیگر خانواده شرمن از هرگونه اظهار نظر در مورد پرونده، بیزنس خانوادگی و فعالیت های خیریه شرمن ها خودداری کرده اند. خبرنگاران تورنتو استار، اخیرا از وجود اختلاف و تنش بین 4 فرزند شرمن ها خانواده خبر دادند. 

برای مثال الکس شرمن بیش از یک سال است با برادرش جاناتان حرف نزده است. در حالی که الکس بر تعهدات خیریه والدینش نظارت می کند، جاناتان یکی از سه فرد معتمدی است که نظارت بر امور بیزنس و سرمایه گذاری های شرمن ها را به عهده دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست