اخباراخبار کانادا

چین نباید تنها شریک تجاری کانادا در آسیا باشد

اتاوا- کانادا برای کاهش وابستگی تجاری اش به چین گزینه های خوبی در اختیار داد. کانادایی ها در حالی به این نتیجه گیری دست یافته اند که جاستین ترودو در سال 2013 و هنگامی که به سمت رهبر حزب لیبرال انتخاب شد، علنا گفت که سیستم دیکتاتوری چین را تحسین می کند. ترودو در آن زمان گفت: چین را تحسین می کنم. چون سیستم دیکتاتوری اجازه می دهد که اقتصادش را متحول کند… اینکه دیکتاتوری باشد و بتوانید هر کاری می خواهید انجام بدهید را بسیار جالب می دانم! (البته باید گفت که ترودو ادعای سال 2013 خود را تکرار نکرده است!)

در حالی به موضوع روابط با چین پرداخته نشده است، که نتیجه نظرسنجی ها حاکی از نگرانی کانادایی ها در مورد چین و رابطه کشورشان با آن می باشند. 

این نگرانی نه تنها در کانادا بلکه در آسیا، آمریکا، اروپا و استرالیا نیز وجود دارد. چین از تجارت به عنوان سلاحی موثر برای پیشبرد اهداف اش استفاده می کند. البته این حربه را در کنار افزایش بودجه نظامی، ساخت جزایر مصنوعی مجهز به پایگاه های هوایی برای جنگنده هایش و تکرار ادعای مالکیت اش بر دریای جنوب چین، به کار گرفته است. چین حتی بر قطب شمال نیز ادعای مالکیت دارد و تعداد یخ شکن هایش در آب های قطب شمال به زودی از مجموع کشتی های کانادایی و آمریکایی فراتر خواهد رفت. 

هیچکس به ارزشمند بودن فرصت های اقتصادی در چین تردید ندارد. بیش از نیمی از تجارت کانادا در آسیا با چین انجام می شود. در حالی که در سال 2018 سایر کشورهای آسیایی مانند ژاپن، کره جنوبی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایوان و تایلند نیز مبادلات تجاری 80 میلیارد دلاری با کانادا داشتند. 

کانادا به چند دلیل، از جمله به گروگان گرفته شدن دو بیزنسمن کانادایی در چین به تلافی بازداشت منگ وانژو (مدیر شرکت هواوی در کانادا)، بایستی در نزدیک تر شدن به چین سرخ محتاطانه عمل کند. زیرا متاسفانه کفه ترازوی مبادلات تجاری بین دو کشور به نفع چین سنگینی می کند. در سال 2018، به ارزش 27.7 میلیارد دلار کالا به چین صادر شد در حالی که 75.6 میلیارد دلار کالا از چین وارد شد. 

 

 

چین ثابت کرده که نه تنها برای اروپا و آسیا، بلکه برای کانادا یک شریک تجاری قابل اطمینان محسوب نمی شود. وقتی اوضاع به میل چین پیش نمی رود، پکن بحران ایجاد می کند. برای مثال به شهروندان توصیه می کند به کشور متخاصم سفر نکنند (یعنی همان کاری که با ژاپن، کره جنوبی و فیلیپین انجام داد)؛ تعرفه های گمرکی سنگین وضع می کند و یا به بهانه واهی آلوده بودن محصولات غذایی و کشاورزی، واردات آنها را ممنوع می کند. درست مانند اقدامی که بر علیه کشاورزان و دامداران کانادایی انجام داد.

شیفتگی سیاستمدران و رهبران کانادا در برابر چین به حدی است که باعث شده شرکای تجاری دیگر را نادیده بگیرند. این در حالی است که یکی از دیپلمات های ارشد ژاپنی ادعا می کند کانادا دوستی بهتر و نزدیک تر از ژاپن در آسیا ندارد و نخواهد داشت. ژاپن و کره جنوبی با اقتصادهای پیشرفته شان و همچنین به دلیل تنش و اختلاف نظر با چین، مایل به توسعه روابط تجاری با کانادا می باشند. این در مورد هند، تایوان، سنگاپور، ویتنام، مالزی و اندونزی نیز صدق می کند. وقت آن رسیده که مقامات کانادایی به این کشورها نیز توجه نمایند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *