صفحه اصلی / مقالات / چگونگی نوشتن یک رزومه عالی و تاثیرگذار

چگونگی نوشتن یک رزومه عالی و تاثیرگذار

طبیعی است که یکی از نخستین اقدامات هر نومهاجر، رفتن در پی کاریابی باشد. به همین سبب نومهاجران نیز مانند سایر کانادایی ها، به برگه سوابق کاری و تحصیلی/ resume نیاز دارند. اما خیلی ها گله مندند که با وجود فرستادن شمار زیادی رزومه برای بسیاری از کارفرمایان بالقوه، همچنان بیکارند. باید دانست که تهیه و ارسال چنین برگه ای، به خودی خود سبب جلب نظر این کارفرمایان نمی شوند. بلکه برای گرفتن نتیجه مطلوب باید آن را به بهترین و حرفه ای ترین شکل نوشت، و فرستاد.

آنچه در پی می آید ده توصیه است، که توجه به آنها سبب نوشتن یک رزومه عالی و تاثیرگذارمی شود.

 

  • فهرست کردن دستاوردها، نه وظایف

 

یکی از نکات مهم مربوطه این است که رزومه به جای نشان دادن وظایف انجام شده، نمایانگر دستاوردهای صاحب خود باشد. بهترین روش انجام این کار، خلاصه کردن حرفه ای وظایف انجام شده در مشاغل پیشین است. مثلا به جای اینکه نوشته شود این وظایف شامل جارو کردن و پاسخ به پرسش مشتریان بوده، باید نوشت احراز اطمینان از تمیز و امن بودن محیط، و رضایت مشتریان از طریق رفع ابهامات احتمالی!

 

  • استفاده از کلمات کلیدی درست

 

باید دانست، که اکثر مدیران کارگزینی ها به ندرت کل رزومه ها را می خوانند. بلکه در واقع به این توجه می کنند که مثلا فرد کارجو پیشترها در کدام شرکت ها اشتغال داشته، و یا در کدام مراکز تحصیلی درس خوانده است. در عین حال همواره در پی مشاهده کلمات کلیدی مربوطه می باشند. کلماتی که آشکار می کئند، صاحب رزومه از تجربه و شرایط لازم جهت احراز سمت مربوطه برخوردارست.

 

  • راحت بودن خواندن رزومه

 

هر کارجویی باید بداند که امکان دارد همزمان با ارسال درخواست خودش برای احراز سمت مورد نظر، خیلی های دیگر هم همین کار را انجام می دهند. بنابراین مسئولان استخدام ناچارند، رزومه های گاه پرشماری را بخوانند. پس بهتر است رزومه با حروف ساده و نه کش و قوس دار، با فاصله مناسب بین دو بند، پررنگ تر و برجسته تر کردن/ bold فرازهای مهم، و دوری از حاشیه های غیرلازم و طولانی، نوشته شود.

 

  • نشان دادن تجربیات واقعی کاری

 

کلی گویی یکی از آفت های رزومه نویسی است. پس به جای چنین کاری، باید در پی نشان دادن تجربیات واقعی در حوزه کاری مربوطه بود. مثلا به جای نوشتن اینکه حضور من در فلان سمت سبب افزایش فروش شد، ذکر شود از تاریخ فلان تا فلان حضور من سبب افزایش… درصدی فروش گردید. همچنین در صورتی که کارجو در مشاغل پیشین جایزه و یا تقدیرنامه گرفته، نوشتن نوع آنها و سازمان ارائه کننده شان، کار درست و تاثیرگذاری است. همچنین اگر مثلا در پی احراز سمت هایی مانند روزنامه نگاری می باشد، نام نشریاتی را ذکر کند که نوشتارهای پیشینش در آنها منتشر شده اند.

 

  • تدوین عالی و حرفه ای

 

هرگز نباید رزومه را سرسری و بدون تدوین عالی و حرفه ای ارسال کرد. یکی از اشتباهات رایج، اطمینان داشتن از درست بودن روش های تدوین، و غلط دیکته ای گرفتن های نرم افزاری است. کارجو باید به جای چنین اطمینانی، به سراغ منابع موثق دستور زبانی و املایی برود، تا از درست بودن املای کلمات و دستور زبان رزومه خود احراز اطمینان کند. برای این کار ضمن استفاده از منابع موثق موجود، باید از دوست و یا آشنای وارد به کاری هم بخواهد نگاهی به رزومه اش بیندازد، و اشتباهات احتمالی را گوشزد کند.

 

  • خودداری از فرستادن رزومه یک شکل برای همه درخواست ها

 

هرگز نباید یک رزومه ثابت را برای درخواست سمت های گوناگون فرستاد. زیرا باید در هر درخواستی به نکات مورد نظر کارفرمای بالقوه نیز، پرداخت. برای این منظور باید به دقت آگهی استخدام مربوطه را مطالعه کرد و در مورد سازمان مربوطه تحقیق نمود، تا دریافت برای احراز سمت مورد نظر خواهان چه شرایط و تجربیاتی هستند. در صورتی که کارجو واجد این شرایط و تجربیات باشد، مناسب است در رزومه اش اشاره کند، که چنین پیشینه ای دارد.

 

  • به خاطر داشتن نخستین و واپسین تاثیرات

 

مردم معمولا نخستین و واپسین چیزی را که در مورد فردی جدید شاهدش بوده اند، بهتر از سایر نکات مربوط به وی به خاطر می سپرند. بنابراین کار درست و موثر این است، که رزومه با مواردی موثر و معنی دار آغاز شود و خاتمه پیدا کند. این روش برای بخش های مجزای رزومه نیز، مفید می باشد. مثلا در هنگام اشاره به تجربیات پیشین، باید مهم ترین سمت های مربوطه را در ابتدا و انتها قرار داد.

 

  • دور انداختن بخش اهداف

 

معمولا در ابتدای رزومه ها اهداف درخواست برای سمت مربوطه ذکر می گردد. مثلا نوشته می شود، هدف از احراز این سمت و کسب تجربه در آن، رسیدن به فلان جایگاه است. باید دانست، که این بخش هیچ پیامد و تاثیر مثبتی ندارد. بنابراین می توان به جای جمله مورد اشاره نوشت: می خواهم با احراز این سمت و کسب تجربه در آن، به جایی برسم که برای نهاد و یا سازمان متبوعم مفیدتر و کاراتر شوم. تفاوت بین این دو فراز ساده و آشکار است. در اولی کارجو در پی منافع خود، و در دومی به دنبال پیشرفت سطح کار و جایگاه نهاد و یا سازمان مربوطه می باشد.

 

  • خودداری از ذکر تجربیات بی ربط

 

از جوانانی که برای نخستین بار وارد بازار کار جدی می شوند، انتظار نمی رود تجربیات زیادی داشته باشند. این گروه سنی باید در رزومه خود به کارهای نیمه وقت و پاره وقت پیشین، تجربیات دوران کارآموزی در دانشگاه، و مسایلی از این دست، اشاره کنند.

اما سن و سال دارترها و به ویژه نومهاجران نیز باید بدانند، لزومی ندارد همه تجربیات پیشین شغلی خود را در رزومه بنویسند. به ویژه اگر این تجربیات ربطی به کاری نداشته باشد، که دارند برایش درخواست می دهند. بنابراین بهتر است تجربیات پیشینی را ذکر کنند، که دارا بودن آنها سبب افزایش کیفیت انجام وظیفه در سمت مربوطه می شود.

 

  • ذکر حساب های کاربری شبکه های اجتماعی دنیای مجازی مربوط به سمت

 

در بسیاری از اوقات به کارجو پیشنهاد و توصیه می شود پیش از ارسال رزومه و فرم درخواست، حساب های کاربری شبکه های اجتماعی دنیای مجازی خود را پنهان و… کند. در حالی که عمل به چنین توصیه ای معمولا و در مجموع مفید است، اما در همه موارد اینگونه نیست. مثلا اگر کارجویی در یک شبکه مجازی حرفه ای عضویت دارد که به سمت مورد نظر مربوط می شود، و یا دارای چنین وبلاگستان یا تارنمایی برای خودش است، ذکر پیوند/ لینک آنها در رزومه می تواند، بر کارفرمایان بالقوه تاثیری مثبت برجا بگذارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *