مقالاتمقالات اجتماعی

چگونگی مقابله با پشه 

جولین هابر- نشریه والدین امروز

فصل تابستان است، و دور و برمان پر از حشرات! آنچه در پی می آید، راهنمای چگونگی مقابله با گزش پشه بدون مصرف مواد شیمیایی، و در صورت نیاز مبرم به استفاده از آنها می باشد. 

چگونه می توانم خانواده ام را از گزش پشه ها حفظ کنم؟

* به پشه ها اجازه تخم ریزی ندهید: پشه ها در آب های راکد تخم ریزی می کنند. پس بهترین راه جلوگیری از تخم ریزی آنها خالی کردن آب وسایلی مانند استخرهای پلاستیکی کودکان است.

* دوری از نقاط تجمع پشه ها و… باید از نقاط تجمع پشه ها دوری کرد. در هوای گرگ و میش مانند پگاه و حول و حوش غروب آفتاب در اماکن مسقف ماند. از سالم بودن توری پنجره ها احراز اطمینان نمود. درها را بسته نگه داشت. در هنگام نشستن روی بالکن یا سایر فضاهای سر باز از پنکه های پرقدرت استفاده کرد.

* ایجاد مانع: برای این منظور باید به کودکان پیراهن های رنگ روشن، گشاد، آستین بلند، شلوارهای بلند و کفش های روبسته، پوشاند. کشیدن پشه بند روی کالسکه کودکان خردسال نیز، دیگر راه موثر است

در صورت نیاز حتمی به استفاده از مواد دفع کننده حشرات 

اداره ناظر بر مدیریت حشرات وزارت بهداشت و درمان دولت مرکزی کانادا استفاده از ماده دفع کننده افشانه ای دیت را مجاز می داند. اما توصیه می کند کودکان تنها می توانند، در معرض مقدار کمی از این ماده قرار بگیرند.

چه میزان دیت برای کودکان امن است؟ 

دیت باید صرفا روی پوست پوشیده نشده، و به شرح زیر مورد استفاده قرار بگیرد:

 • نباید آن را برای شیرخوارگان از شش ماه به پایین استفاده کرد. 
 • برای کودکان از شش ماه تا دو ساله دیت 10 درصد، و تنها یک بار در روز!
 •  برای کودکان از دو تا دوازده ساله دیت 10 درصد، و حداکثر سه بار در روز!
 • برای کودکان از دوازده سال به بالا دیت 30 درصد!

در عین حال باید در هنگام استفاده از دیت به دستورالعمل های مربوطه توجه کرد.

آیا نیش پشه برای سلامتی زیانبار است؟  

شمار افرادی که همه ساله بر اثر ویروس ها و انگل هایی که از طریق پشه ها منتقل می شوند می میرند، بیش از مرگ و میر در پیوند با هر حیوان و یا حشره دیگری می باشد. کمااینکه برآورد می شود، هر سال در جهان یک میلیون تن بر اثر بیماری های منتقل شده از پشه مانند مالاریا جان خود را از دست می دهند. البته این بیماری به ندرت در آمریکای شمالی مشاهده می شود. اما پشه های این منطقه نیز ناقل عوامل برخی بیماری های خطرناک مانند ویروس نیل غربی هستند. البته معمولا این بیماری تنها سه تا شش روز طول می کشد. اما در برخی از موارد عوارض خطرناکی مانند مننژیت به همراه دارد. 

چرا حشرات بیشتر به سراغ برخی از افراد می روند؟ 

حرف های عامیانه مانند اینکه افرادی که از مواد غذایی حاوی نمک استفاده می کنند بیشتر حشرات را جذب می نمایند، واقعیت ندارند. پژوهش ها نشان می دهند که پشه ها به گازکربنیکی که از جمله در بازدم انسان وجود دارد، جذب می شوند. اسید لاکتیک موجود در عرق نیز، مورد علاقه آنهاست. پس طبیعتا بیشتر به سراغ افرادی می روند، که دارند فعالیت بدنی می کنند. 

ایمن ترین راه ها برای استفاده از مواد دفع کننده حشرات کدامند؟ 

توصیه های ایمنی وزارتخانه مورد اشاره:

 • پیش از استفاده از هرگونه ماده دفع کننده حشرات برچسب روی آن به دقت مطالعه شود.
 • تنها بزرگسالان از این مواد (چه برای خود و چه برای کودکان) استفاده کنند. همچنین باید آنها را از دسترس کودکان دور نگه داشت. 
 • نباید در فضاهای سرپوشیده مانند ویلاهای ییلاقی و یا چادرها از آنها استفاده کرد.
 • هرگز نباید آنها را نزدیک مواد غذایی، زیر لباس، مستقیما روی چشم، دهان، صورت، دست های خود و کودکان، زخم های سر باز، قسمت های سوخته پوست و… افشاند (اسپری کرد). در صورتی که اتفاقا روی چشم پاشیده شوند، باید بلافاصله چشم را با آب پاکیزه شستشو داد، و سپس از توصیه های روی ظرف مربوطه پیروی کرد. 
 • باید درصد و تعداد استفاده توصیه شده روی ظرف ماده دفع کننده حشرات را مدنظر قرار داد. 
 • بلافاصله پس از بازگشت به فضاهای سرپوشیده یعنی زمانی که دیگر لازم نیست مواد دفع کننده حشرات روی بدن باشند، نقاطی از بدن را که این مواد رویشان پاشیده شده با آب و صابون شست.
 • اگر نقاطی از بدن کودک که رویشان از این مواد پاشیده شده سرخ و دچار خارش شوند، باید بلافاصله این نقاط را با آب شست، و فورا کودک را با محصول استفاده شده به مراکز درمانی رساند.

آیا استفاده همزمان از مواد دفع کننده حشرات و کرم های ضدآفتاب توصیه می شود؟ 

در کانادا چنین استفاده ای مورد موافقت قرار نگرفته است. زیرا روش و زمان استفاده از آنها با هم تفاوت فراوانی دارند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 • 6
 • 0