صفحه اصلی / مقالات / چگونگی تبدیل گواهینامه رانندگی سایر کشورها به کانادایی

چگونگی تبدیل گواهینامه رانندگی سایر کشورها به کانادایی

Behnam Marfou

یکی از نخستین پرسش هایی که نومهاجران مطرح می کنند، این است که آیا می توانند در کانادا هم از گواهینامه رانندگی صادره از کشور خود استفاده نمایند؟ پاسخ کوتاه به این پرسش مثبت است. اما این استفاده نمی تواند، برای مدت زیادی ادامه داشته باشد. یعنی باید پس از مدت زمانی معین که از ورودشان به کانادا گذشت، گواهینامه رانندگی کشور منتخب شان را دریافت نمایند. اما مقررات استان ها در این مورد با یکدیگر تفاوت دارند. یعنی بسته به محل اقامت فرد در کانادا، بین 60 تا 90 روز است. البته کشور زادگاه نیز، در این میان موثر می باشد.

همانگونه که در ادامه خواهد آمد شرایط برای دارندگان گواهینامه رانندگی برخی از کشورها، ساده تر از بعضی از نقاط دیگر است. اما به همه نومهاجران توصیه می شود، در کلاس های موسسات آموزش رانندگی شرکت کنند. چراکه مقررات در کشورها و حتی استان های مختلف، با هم تفاوت دارند. بنابراین حضور در این کلاس ها سبب آشنایی لازم و کافی برای رانندگی در کشور منتخب نومهاجران می شود.

آنچه در پی می آید، چکیده ای از قوانین و مقررات چهار استان کشور به ترتیب حروف الفباء است، که اکثریت نزدیک به تمامی نومهاجران آنها را برای اقامت برمی گزینند:

استان آلبرتا

نومهاجرانی که این استان را برای اقامت برمی گزینند، باید ظرف 90 روز گواهینامه رانندگی کشور زادگاه خود را به گواهینامه آلبرتا تبدیل کنند. اما بسته به محل زادگاه، مقررات برای نومهاجران متفاوت است. مثلا برای کسانی که گواهینامه کشورهای آلمان، آمریکا، استرالیا، اسکاتلند، انگلستان، بلژیک، ژاپن، سوئیس، فرانسه، کره و ولز را دارند، تنها دادن آزمایش دید چشم و هزینه مربوطه، برای تغییر گواهینامه رانندگی پیشین خودشان به آلبرتایی کفایت می کند.

نومهاجرانی که از سایر کشورها به این استان آمده اند، باید در امتحانات آیین نامه (کتبی) و شهر (رانندگی عملی با حضور مسوول مربوطه) نیز قبول شوند.

استان انتاریو

نومهاجران استان ما می توانند، تا 60 روز پس از ورود به انتاریو از گواهینامه رانندگی زادگاه خود استفاده کنند. دارندگان گواهینامه رانندگی از کشورهای آلمان، آمریکا، اتریش، استرالیا، ایرلند شمالی، بریتانیای کبیر، بلژیک، جزیره من، ژاپن، سوئیس، فرانسه، و کره،، تنها با دادن آزمایش دید چشم و هزینه مربوطه، صاحب گواهینامه رانندگی انتاریو می شوند.

نومهاجرانی که زادگاهشان کشورهای مورد اشاره نیست، برای دریافت گواهینامه رانندگی انتاریو باید امتحانات آیین نامه و شهر را هم با موفقیت پشت سر بگذارند.  

استان بریتیش کلمبیا

نومهاجرانی که این استان را برای اقامت برمی گزینند، باید ظرف 90 روز گواهینامه رانندگی کشور زادگاه خود را به گواهینامه بریتیش کلمبیا تبدیل کنند. آنچه برای تبدیل گواهینامه رانندگی نومهاجران کشورهای آلمان، اتریش، آمریکا، ژاپن، سوئیس و کره به مجوز بریتیش کلمبیایی ضرورت دارد، تنها دادن آزمایش دید چشم و هزینه مربوطه، می باشد.

بدیهی است، که دارندگان گواهینامه رانندگی سایر کشورها باید در امتحانات آیین نامه و شهر نیز قبول شوند.

استان منی توبا

نومهاجرانی که این استان را برای اقامت برمی گزینند، باید ظرف 90 روز گواهینامه رانندگی کشور زادگاه خود را به گواهینامه منی توبا تبدیل کنند.

دارندگان گواهینامه رانندگی از کشورهای آلمان، آمریکا، اتریش، ایرلند شمالی، بریتانیای کبیر، جزیره من(Isle of Man) ، سوئیس، فرانسه و کره، تنها با دادن آزمایش دید چشم و هزینه مربوطه، صاحب گواهینامه رانندگی منی توبا می شوند.

نومهاجرانی که از سایر کشورها به این استان آمده اند، باید در امتحانات آیین نامه و شهر نیز قبول شوند.

گرفتن گواهینامه رانندگی کانادایی

از آنچه آمد می توان دریافت که دارندگان گواهینامه رانندگی کشورهایی مانند ایران، چین، هندوستان و… که نام شان در بین نقاطی قرار ندارد که گواهینامه آنها در کانادا به رسمیت شناخته می شوند، باید در همه استان ها و اقلیم های کشور کلیه مراحل لازم اعم از آزمایش دید چشم، و امتحانات آیین نامه و شهر را، با موفقیت بگذرانند. همچنین هزینه مربوطه را پرداخت کنند. در عین حال از جمله ما ایرانیان باید بدانیم، که مقررات بیشتر نقاط کانادا با زادگاه ما تفاوت هایی دارند. مثلا در استان انتاریو می توان تا هشت ماه پس از قبولی در امتحان آیین نامه در امتحان شهر شرکت کرد، و بعد از موفقیت در آن، گواهینامه رانندگی G2 گرفت. دارندگان این گواهینامه می توانند، در هر زمان رانندگی کنند. اما میزان الکل موجود در خون شان باید صفر باشد. این افراد می توانند 12 ماه بعد با دادن یک امتحان عملی دیگر در بزرگراه ها، گواهینامه تمام G را بگیرند.

البته این روش گام به گام در اصل برای کسانی وضع گشته، که در استان های خود به دنیا آمده و بزرگ شده اند. بنابراین امکان دارد نومهاجرانی که در زادگاه هایشان تجربه رانندگی داشته اند، بتوانند بدون صبر کردن برای مدت های تعیین شده، مثلا در استان ما جهت دریافت گواهینامه تمام G زودتر اقدام نمایند. برای آگاهی از چند و چون چنین مواردی می توان، با مراکز محلی امتحان رانندگی تماس گرفت.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *