مقالاتمقالات سیاسی

چگونگی تبدیل مدرس فیزیک نجومی به پیشگوی نتایج انتخابات

شنون پرودفوت- پایگاه اینترنتی ام اس ان

برهه ای که فیلیپ جی فرانتیه به عنوان دانشجوی دوره کارشناسی ارشد/ فوق لیسانس فیزیک شب ها در رصدخانه مونت – مگنتیک برای مطالعه و عکسبرداری از ستارگان تا بامداد بیدار می ماند، سپری شده است. زیرا او که در حال حاضر 39 سال دارد، مدرس رشته فیزیک دانشسرای عمومی و حرفه ای سنت لورن واقع در مونترال می باشد. اما جالب اینکه اینک هم گاه به گاه مساله ای دیگر چنان او را به خود جذب می کند، که فراموش می نماید به بستر برود. زیرا همانگونه که در آن برهه مغز ناآرام و خستگی ناپذیرش از جمله با مطالعه ستارگان نتیجه گیری هایی می کرد، اینک همان کار را برای انتخابات انجام می دهد. او این اقدام را از طریق پیگیری مداوم اطلاعات می کند، و می گذارد اطلاعات چند و چون روند مربوطه را بیان نمایند. مدل کامپیوتری که وی برای این منظور از آن بهره می برد، برمبنای شبیه سازی انفجار بزرگ (فرضیه علمی چگونگی به وجود آمدن جهان. ایران جوان) است. اما از جمله به جای به کارگیری مواردی چون میدان گرانش، از نتایج نظرسنجی ها، حوزه های رأی گیری، و جزئیات در پیوند با آمارهای سرشماری، برای شبیه سازی انتخابات در نقاط گوناگون کشور استفاده می کند. خودش در این باره می گوید: پریدن از حوزه فیزیک نجومی به سیاست آنگونه که به نظر می رسد، عجیب نیست. زیرا همچنان به مفهوم ساخت جهان های مجازی و قرار دادن اطلاعات به این منظورمی باشد، که ببینیم چه پیش می آید.

نخستین تجربه در پیوند با سیاست این مدرس به دوران مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا مربوط می شود. یعنی زمانی که فاصله بین دو رقیب به اندازه ای زیاد بود که بسیاری از اهل فن با اطمینان پیش بینی می کردند، دانلد ترامپ هیچ شانسی برای بردن ندارد. چنین پیش بینی هایی به شدت سبب عصبانیت او می شد. زیرا از دیدگاه وی که ناشی از روش مورد اشاره خودش بود، این پیش بینی ها نمی توانستند درست دربیایند.

بااینهمه این انتخابات سال 2018 استان کبک بود، که توجه رسانه ها و مردم را به او جلب کرد. زیرا نوشتن در مورد پیش بینی های خود در وبلاگش را آغاز نمود، و این نوشته ها خیلی سریع در دنیای مجازی مورد توجه قرار گرفتند. زیرا او با استفاده از روش ابداعی خود نتایج 90 درصد حوزه های رأی گیری را درست پیش بینی کرد. اینک هم در نظر دارد، تحلیل های خود برای انتخابات سراسری اکتبر سال جاری را در اختیار نشریه مک لینز قرار دهد.

بااینهمه خودش به ویژه به پیش بینی هایش در مورد انتخابات اخیر آلبرتا افتخار می کند، که به درستی توانست برندگان 94 کرسی این استان را حدس بزند. موارد اندک اشتباه نیز بدان جهت بود، که مدل او محبوبیت گسترده حزب محافظه کار متحد جیسون کنی را دست کم گرفته بود.

البته وی در کنار قرار دادن اطلاعات در مدل نمونه سازی خود، درباره چشم انداز سیاسی یکایک حوزه های رأی گیری هم مطالعه می کند، تا از جمله بتواند متوجه شود یک نامزد چه زمانی عملکردی بیش از اندازه انتظار حزب متبوعش دارد.همچنین گرچه برای این کار عمدتا بر اعداد و ارقام مربوطه تمرکز می کند، اما در این مورد به احساسات غریزی خود نیز متکی است. و…

فرانتیه به منظور افزودن کاهش فشارهای روانی انتظار برای دیدن چگونگی نتایج شب انتخابات، طرح پیش بینی برای لیگ ملی هاکی را به عنوان اقدامی لذت بخش در پیش گرفت. زیرا در خلال تعطیلات کریسمس که فراغ بال بیشتری داشت به این نتیجه رسید که تارنمای این لیگ دریایی از اطلاعات است، که وی می تواند بااستفاده از آنها مدل ساده خود را بسازد. به این امید که بتواند نتایج رقابت ها را درست پیش بینی کند. البته بیش از نیمی از پیش بینی های وی (56.2 درصد) برای نیمه دوم رقابت های فصل 2018-2019  درست درآمدند. اما دستاورد بزرگتر این بود، که اینک می داند بازی در کدام تیم از نظر مالی به صرفه تر است.

او از این نظر به سوی اینگونه پیش بینی ها هم رفت، که به گفته خودش هواداران تیم های ورزشی از همتایان سیاسی شان خوب تر و مهربان ترند. همچنین از دیدگاه خودش کاری که اینک انجام می دهد، با آنچه در رصدخانه به آن می پرداخت، فاصله زیادی ندارد. زیرا شکل دیگری از مطالعه کائنات است. کمااینکه در حالت کنونی در مورد انسان کندوکاو می کند، که بسیار از ستاره ها پیچیده تر می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان