مقالاتمقالات اجتماعی

چگونه قاتل سریالی مردان دگرباش جنسی از چشم پلیس پنهان ماند؟

برخورد تبعیض آمیز پلیس تورنتو با جامعه دگرباشان

اگر اخبار روز را دنبال می کنید حتما از اعتراف بروس مک آرتور 67 ساله به قتل عمد 8 مرد دگرباش جنسی اطلاع دارید. اما آنچه بسیاری از خوانندگان احتمالا از آن بی اطلاع هستند، فرایند تحقیقات پلیس می باشد که پس از گذشت 10 سال از شروع جنایات، سرانجام به بازداشت قاتل سریالی مخوف انجامید. به مدت چند سال، مردان دگرباش به طرز مرموزی از Gay Village تورنتو ناپدید می شدند. تا زمانی که بالاخره مک آرتور به دام پلیس بیفتد، هشت مرد جان خود را از دست داده بودند.

پلیس تورنتو تنها پس از یافتن بقایای اجساد قطعه قطعه شده قربانیان در گلدان هایی که مک آرتور به عنوان متخصص لنداسکیپینگ آماده کرده بود، هویت قربانیان را تایید کرد. مسلما کشف بقایای اجساد در کشوری که میزان جنایت سریالی در آن به مراتب کمتر از سایر کشورهای جهان می باشد، شوکه کننده بود. هویت قربانیان به این ترتیب اعلام شد: سکانداراج ناواراتنام 40 ساله، آخرین بار در سپتامبر 2010 در حال خروج از باری در دهکده به همراه مرد ناشناس دیده شد؛ عبدالبصیر فیضی 42 ساله، مهاجر افغان و پدر دو دختر جوان، ساکن برمپتون. فیضی 29 دسامبر 2010 مفقود اعلام شد؛ مجید کیهان، مهاجر افغان. پسر ارشد او در سال 2012 خبر مفقود شدن پدرش را به پلیس گزارش کرد؛ سروش محمدی 50 ساله، مهاجر ایرانی ساکن اسکاربورو، دارای همسر و پسرخوانده. نحوه آشنایی مک آرتور و محمدی مشخص نیست. اما قتل او، ماهیت جنسی داشت؛ کروشنا کومار کاناگاراتنام 37 ساله، پناهجوی سریلانکایی. او به دلیل اخراج نشدن از کانادا، به صورت نیمه مخفی زندگی می کرد و با مشاغل موقت امرار معاش می نمود؛ دین لیسوویک 47 ساله، مرد بی خانمان ساکن تورنتو. قتل او نیز ماهیت جنسی داشت؛ سلیم اسن، 44 ساله، مهاجر ترک تبار. اسن آوریل 2017 مفقود اعلام شد. قتل او ماهیت جنسی داشت؛ اندرو کینزمن، 49 ساله. او در سال 2017 مفقود اعلام شد.


اعضای جامعه دگرباشان جنسی تورنتو، از مدت ها قبل در مورد مفقود شدن مردان از دهکده، به پلیس هشدار داده و حتی از احتمال وجود یک قاتل سریالی صحبت کرده بودند. اما پلیس به این نگرانی ها توجه نکرده و از به کار بردن واژه <قاتل سریالی> امتناع می کرد. فرمانده پلیس مارک ساندرز، در سال 2016 رسما وجود قاتل سریالی در دهکده را تکذیب کرد. ناپدید شدن ناواراتنام، کیهان و فیضی، پلیس را واداشت تا در نوامبر 2012، تحقیقات خود را با کد رمز Project Houston آغاز کنند. اما این تحقیقات پس از 18 ماه بی نتیجه ماند و به بازداشت هیچ فردی منجر نشد.

پلیس در فاصله سال های 2014 تا 2017، با مک آرتور در مورد موارد غیرمرتبط با پروژه Houston یا پروژه Prism گفتگو کرد. در حالی که در این مدت یعنی در سال 2015، سروش محمودی و در فاصله سال های 2016 و 2017 نیز دین لیسوویک مفقود شده بودند. پلیس پروژه Prism را پس از مفقود شدن سلیم اسن در 16 آوریل 2017 و اندرو کینزمن در ژوئن همان سال به اجرا گذاشت. ولی تنها از 6 سپتامبر 2017 و پس از به دست آمدن فیلم ویدیویی از صحنه سوار شدن کینزمن به یک ون قرمز رنگ (متعلق به مک آرتور) و مشاهده نام <بروس> بر روی تقویم کینزمن، مک آرتور تحت نظر قرار گرفت. پلیس در سال 2018، پس از اینکه مک آرتور مردی را به داخل آپارتمانش در تورنکلیف پارک برد، به آپارتمان یورش برده و نامبرده را در حالی که میهمانش را با دستبند به تخت خواب بسته بود، بازداشت کردند. در کامپیوتر متعلق به مک آرتور، 9 فایل که همگی با نام قربانیان مشخص شده بودند وجود داشت. فایل نهم <جان> نامگذاری شده بود. یعنی همان مردی که در یورش پلیس نجات داده شد. جان نیز مانند اکثر قربانیان قبلی، مهاجر بود. بروس مک آرتور پس از به قتل رساندن قربانیان، از اجساد آنها در وضعیت های مختلف عکس می گرفت و در کامپیوتر نگهداری می کرد.

***
پلیس تورنتو در پی بازداشت مک آرتور و وارد شدن اتهامات به نامبرده، با موج انتقادات از سوی جامعه دگرباشان جنسی روبرو شد. آنها با انتقاد از پلیس، خواستار پاسخگویی به این سوال شدند که چرا نگرانی ها و ادعاهای آنها جدی گرفته نشد؟ پلیس تحت فشارهای روزافزون، اشتباه دیگری را مرتکب شد و تقصیر را بر گردن جامعه دگرباشان انداخت. مارک ساندرز، رئیس پلیس تورنتو در گفتگو با خبرنگاران به اشتباه ادعا کرد که هیچ کس از جامعه دگرباشان به آنها مراجعه نکرده و اطلاعاتی در اختیار پلیس قرار نداده بود.

هاران ویجایاناتان، مدیر Alliance for South Asian AIDS Prevention اصرار دارد که پلیس تنها پس از ناپدید شدن اندرو کینزمن (یکی از دو قربانی سفیدپوست) تحقیقات را جدی گرفت و به ناپدید شدن چند مهاجر و یک فرد بی خانمان (لیسوویک) بی توجه بود. ویجایاناتان به وجود نژادپرستی نزد جامعه دگرباشان نیز اشاره کرد و راه اندازی سریع گروه های جستجوی محلی پس از ناپدید شدن کینزمن را با واکنش کند اعضای جامعه برای یافتن رد مفقودشدگان رنگین پوست، مقایسه کرد.
پلیس تورنتو به چند دلیل مورد انتقاد قرار گرفته است. از جمله اینکه چرا تصدیق این قتل ها مدت ها طول کشید؟ چرا مک آرتور زودتر از این ها دستگیر نشد؟ کوتاهی پلیس در رسیدگی به پرونده های <مفقودین> باعث شده، یکی از افسران پلیس به نام پاول گوتیه به دلیل کوتاهی از انجام وظیفه در برابر کمیته انضباطی اداره پلیس قرار بگیرد. او همان افسر پلیسی است که در سال 2016 علیرغم وجود شاکی و اتهام اعمال خشونت بر علیه مک آرتور، از وارد کردن اتهام رسمی به نامبرده امتناع کرد. مرد شاکی با تماس با پلیس مدعی شد که مک آرتور با فشردن گلویش سعی کرده بود خفه اش کند. وکیل گوتیه می گوید که تصمیم وارد نکردن اتهام به مک آرتور در آن زمان، با آگاهی افسر مافوق موکل اش گرفته شد. متاسفانه حداقل 3 قربانی مک آرتور، پس از ماجرای سال 2016 به قتل رسیدند.

شهردار تورنتو، جان توری قول انجام تحقیقات مستقل درباره عملکرد پلیس را داده است. تیم مستقل به شیوه تحقیقات پلیس در مورد پرونده <مفقودین> رسیدگی خواهند کرد، اما نه روند تحقیقات پرونده مک آرتور! برخی از شهروندان، این تصمیم را حرکتی نمایشی برای ساکت کردن موج انتقادات تلقی می کنند.
بسیاری از کانادایی ها به دنبال یافتن جواب سوالات بی پاسخ می باشند. چرا مک آرتور در ظاهر پدر و پدربزرگ مهربان، متخصص لنداسکیپینگ و محبوب و مورد احترام مشتریانش، این جنایات هولناک را مرتکب شد؟ چه عامل یا عواملی او را به یک قاتل سریالی تبدیل کرد؟
تنها فردی که می تواند به این سوالات پاسخ بدهد، شخص مک آرتور است. مردی که باید باقی عمرش را پشت میله های زندان سپری کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. درسته که قتل کار قبیح و نادرستیه اما به نظر من همجنسگرایی هم به همان اندازه قبیح است اگه قراره همجنسگرایی به رسمیت شناخته بشه و مورد احترام باشه به خاطر احترام به این افراد پس باید پدوفیلی هم که از همین بیماریهای جنسیست به رسمیت شناخته بشه که در نظر بسیار نامعقوله پس اون هم به مانند این زشت و ناپسسند است و غیر قابل پذیرش اما امروزه به خاطر حقوق بشر و جریانات روشنفکری توهمی این نوع بی بند و باری ها در حال گسترش است
    خواهشا مغرضانه نظر بنده را نخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان