اخباراخبار جهان

چگونه عربستان با حربه پول نفت و سلاح غرب را در مشت خود گرفته است

عربستان- در پی قتل جمال خاشقجی و ادامه جنگ داخلی در یمن، حامیان حقوق بشر بر روی جهان غرب برای متوقف کردن فروش تسلیحات به عربستان فشار وارد می کنند. با اینکه بر خلاف سابق، عربستان دیگر کنترل چندانی بر بازار نفت و بهای نفت ندارد، اما همچنان 12.7 درصد نفت خام مصرفی در جهان را تامین می کند. با قطع فروش اسلحه به عربستان، ریسک مختل شدن تولید نفت و بر هم خورد ثبات قیمت ها وجود دارد.

دونالد ترامپ یکی از رهبرانی است که مخالف توقف فروش تسلیحات به عربستان می باشد. زیرا معتقد است که اگر عربستان آنها را از آمریکا نخرد، به سایر کشورها از جمله روسیه یا چین روی خواهد آورد.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در واکنش به تهدیدات کشورهای غربی و احتمال لغو شدن قراردادهای نظامی، مدعی شد که عربستان نیازی به سلاح های آنها ندارد و می تواند به آسانی نیازهایش را از جایی دیگر تامین کند.

در حال حاضر، کشورهای آلمان، سوئد، نروژ و فنلاند، فروش تجهیزات نظامی به سعودی را متوقف کرده اند. این ها کشورهایی هستند که کمترین میزان نفت را از عربستان وارد می کنند.

از سال 2008 تا 2017 و 2013 تا 2017، صادرات تسلیحات نظامی به عربستان از آمریکا، 448 درصد افزایش یافته است. عربستان در سال 2017، مبلغ 69.4 میلیارد دلار بابت هزینه های نظامی خرج کرده است. 61 درصد اسلحه مورد نیاز عربستان از آمریکا، 23 درصد از انگلستان، 3.6 درصد از فرانسه و 12.4 درصد از سایر کشورها تامین می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان