علم و دانش

چگونه افراد در ظاهر شاد می توانند به شدت افسرده باشند؟

علائم و نشانه های رایج افسردگی عبارتند از: بی حوصلگی، گریه بی دلیل و احساس تنهایی و انزوا. اما افسردگی در همه موارد به یک شکل نمایان نمی شود. در واقع این عارضه می تواند پشت لبخند و شادی ظاهری پنهان شده و تشخیص اش را دشوارتر نماید.
اولیویا رمس، از پژوهشگران دانشگاه کمبریج افسردگی پنهان را شرح داده است. فرد مبتلا به این عارضه که اصطلاحا با نام نیز شناخته می شود، در ظاهر شاد و خوشحال به نظر می رسد، در حالی که از درون رنج می برد.
مقالات بسیاری در این زمینه در ادبیات عامه منتشر شده اند و تعداد جستجوها در Google به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال برخی ممکن است این سوال را مطرح کنند که آیا این حقیقتا یک عارضه واقعی و پاتولوژیک است یا خیر؟
با اینکه smiling depression اصطلاح تخصصی نیست که روان شناسان از آن استفاده می کنند، اما قطعا می تواند وضعیت افرادی را توصیف کند که افسرده بوده ولی به طور موفقیت آمیز علائم بیماری را پنهان می کنند.
در واقع، درصد قابل توجهی از افرادی که خود را غمگین احساس کرده و نمی توانند از فعالیت های مختلف لذت ببرند، بیماری خود را اینگونه پنهان می کنند. متاسفانه این افراد، با ریسک بالاتر خودکشی روبرو می باشند. تشخیص و شناسایی افرادی که از افسردگی پنهان رنج می برند بسیار دشوار است. ممکن است اینطور به نظر برسد که آنها دلیلی برای ناراحت بودن ندارند، شغل و خانه ای دارند و ممکن است صاحب همسر و فرزند باشند. آنها هنگامی که با شما روبرو می شوند، لبخند می زنند و گپ می زنند. در حالی که ناراحتی شان را پشت ماسک از اطرافیان و دنیای خارج پنهان می کنند. آنها از درون خود را ناامید و غمگین احساس می کنند و متاسفانه خودکشی را بهترین راه حل برای خلاص شدن از این وضعیت تلقی می کنند.
افرادی که از smiling depression رنج می برند، با اتفاقات مثبت در زندگی انگیزه و روحیه می گیرند، برای مثال از دریافت پیامک از کسی که انتظارش را داشتند یا مورد تشویق قرار گرفتن در محل کار شاد می شوند. اما این شادی لحظه ای و موقت است. این افراد بخصوص در برابر انتقاد آسیب پذیر و زودرنج می باشند. جالب اینکه آنها معمولا در ساعات شب افسرده تر می شوند. در حالی که در سایر انواع افسردگی، اغلب فرد در ساعات صبح خود را غمگین تر و کسل تر احساس می کند.
بین 15 تا 40 درصد افراد مبتلا به افسردگی، از smiling depression رنج می برند. اگر دچار این عارضه هستید، بهترین کار مراجعه به پزشک است. متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل بی اطلاعی از بیمار بودن خود، بخصوص اگر وقفه یا اختلال خاصی در زندگی روزانه ایجاد نشده باشد، از درخواست کمک اجتناب می کنند. همچنین ممکن است بابت اینکه دلیلی برای افسرده بودن ندارند، احساس گناه نمایند. گام اول برای بهبود، آگاهی از وجود این عارضه است. مصرف دارو، مشاوره و ورزش نیز می تواند به خارج شدن فرد از این حالت کمک کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!