صفحه اصلی / علم و دانش / چگونه آب سرد می تواند جراحی را متحول کند؟

چگونه آب سرد می تواند جراحی را متحول کند؟

Behnam Marfou

بیش از 50 سال است که پزشکان تلاش کرده اند تا از اثرات محافظتی سرما بر بدن انسان بهره ببرند. در حال حاضر از هیپوترمی درمانگر یا therapeutic hypothermia برای پایین آوردن چند درجه ای دمای بدن بیمار برای مدت زمان مشخص، برای درمان مشکلاتی نظیر نارسایی قلبی تا آسیب مغزی استفاده می شود.

اما دکتر ساموئل تیشرمن، از دانشگاه مریلند در بالتیمور، یک فرم شدیدتر از هیپوترمی را آزمایش می کند تا جان مجروحان با گلوله و ضربات چاقو را از مرگ حتمی نجات بدهد. تیشرمن که جراح می باشد، آب نمک بسیار سرد را به داخل آئورت، بزرگترین شریان بدن، تزریق می کند تا دمای بدن را از حد نرمال 98.6 درجه فارنهایت به زیر 50 درجه کاهش بدهد. بیمار در این دما، ضربان قلب یا فعالیت مغزی ندارد و بدون اینکه نفس بکشد به مدت یک ساعت در حالت بین مرگ و زندگی قرار می گیرد.

به طور معمول، تنها 5 تا 7 درصد از مجروحان با جراحات شدید، زنده می مانند. جراحان در اتاق عمل بایستی قفسه سینه را باز کرده و آئورت را به منظور هدایت خون باقی مانده به مغز ببندند و سپس خون تازه را پمپ کرده و قلب را مجددا به کار بیندازند. اما تلاش آنها اغلب بی فایده است؛ پیدا کردن محل جراحت و دوختن زخم معمولا بیشتر از 5 تا 6 دقیقه طول می کشد و می تواند به دلیل نرسیدن اکسیژن به مغز، بیمار را دچار آسیب مغزی برگشت ناپذیر کند. شواهد اولیه نشان می دهد که سرد کردن بدن بیمار قبل از عمل جراحی اورژانس، می تواند به حفظ مغز و سایر ارگان های حیاتی کمک کند.

Tisherman می گوید: هیپوترمی همه واکنش های شیمیایی در بدن را کند می کند و نیاز بدن به اکسیژن را کاهش می دهد تا بدن بتواند ایست قلبی و فقدان جریان خون را تحمل کند.

تیشرمن طی دو دهه گذشته، روش خود را با موفقیت بر روی سگ ها و خوک ها آزمایش کرده است و پس از قرار دادن حیوان در حالت ایست قلبی به دلیل خونریزی، بدن آنها را تا 50 درجه خنک می کند، زخم ها را می دوزد و سپس مجددا بدن را گرم می کند. آزمایشات نشان داده اند که حیوان با این روش دچار آسیب مغزی قابل توجه نمی شود.

او در حال انجام اولین آزمایش بالینی بر روی انسان می باشد و بر روی بیمارانی که با گلوله و یا ضربات چاقو دچار جراحات شدید شده اند، متمرکز شده است. تیشرمن می گوید: این بیماران اغلب نیمی از خون خود را قبل از رسیدن به بیمارستان از دست داده اند. وقتی دیگر نبض آنها را تشخیص نمی دهیم، دمای بدن شان را سریع کاهش می دهیم.

اما این روش خطرات خود را نیز دارد.

دکتر لنس بکر، از پزشکان اورژانس بیمارستان دانشگاه North Shore در منهست – نیویورک، می گوید: سرد شدن بدن تا آن حد می تواند بر توانایی بدن در لخته شدن خون تاثیر بگذارد، که چالش بزرگی برای بیماران تروما است که دچار خونریزی هستند. نتایج مطلاعات اخیر نشان داده که هیپوترمی خفیف  می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش بدهد.

اما اگر آزمایشات بالینی موفقیت آمیز باشند، روش دکتر تیشرمن به یک روش استاندارد در بیمارستان های آمریکا تبدیل خواهد شد و می تواند جان هزاران نفر را از مرگ نجات بدهد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *