مقالاتمقالات اقتصادی

چه زمانی باید برای پرداخت مالیات از یک متخصص کمک بگیریم؟

فرانسوا برور – استاد حسابداری و مالیات دانشگاه کارلتون
همه می‌دانند که پول، بخشی مهم از زندگی امروز ماست. یافته‌های یک پژوهش جدید از مجمع روانشناسان آمریکا، نشان می دهد که سنگینی مشکلات مربوط به پول، از همه‌ دشواری‌های ما در زندگی در مورد کار، خانواده و حتی نگرانی درباره‌ سلامت فردی نیز، بیشتر است. یکی از پراسترس‌ترین زمان‌ها برای بسیاری از ما، فصل پرداخت سالانه‌ مالیات است، که در کانادا در طول مارچ و اپریل اتفاق می‌افتد.
این زمانی است که باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید فرم‌های مربوط به مالیات را، خودتان پر کنید یا به کسی پول بدهید تا این کار را برایتان انجام دهد. درجه‌ پیچیدگی – یا سادگی– شرایط مالیاتی شما در سال گذشته، یکی از عوامل تاثیرگذار بر این تصمیم است. البته از لحاظ قانونی، این مالیات دهنده است که در نهایت مسئول گردآوری مدارک، فرم مالیات سال‌های پیش و پرداخت مالیاتش است؛ جدای از اینکه این کار را خودش انجام دهد و یا انجام آن را به دیگری بسپارد.
برخی از افراد، در واقع دوست دارند که خودشان کارهای مالیاتی شان را انجام دهند. این ممکن است به این دلیل باشد که وضعیت مالیاتی آنها، بسیار ساده است؛ برای نمونه، تنها یک منبع درآمد دارند، تنها یک کارفرما دارند، اخیرا طلاق نگرفته و ازدواج نکرده‌اند، و هیچ معامله‌ ملکی نیز انجام نداده‌اند. در این شرایط، سپردن کار آماده‌سازی فرم‌ها به شخص سوم و پرداخت هزینه برای آن، به نظر غیرلازم می‌رسد.
گروهی دیگر هستند که خوداشتغال هستند. این گروه با دقت تغییرات در ساختار مالیات را پیگیری می‌کنند و دانسته‌های خود را مرتبا به روزرسانی می‌کنند. این گروه می‌توانند فرم‌های مورد نیاز خود را از وبسایت سازمان مالیات کانادا، برخی از ادارات دولتی استانی و همچنین با به کارگیری نرم‌افزارهای مالیاتی، به دست بیاورند.
اگر شما هم به فکر پرداخت شخصی مالیات خود هستید، و اگر وضعیت مالیاتی شما خیلی پیچیده نیست، می‌توانید از این نرم افزارها استفاده کنید. از میان معروف ترین نام‌های این نرم‌افزارها، می‌توان به TurboTax، UFile، H&R Block و StudioTax اشاره کرد. تنها باید مراقب باشید که نوع مالیاتی را که در نرم‌افزار انتخاب می‌کنید، با شرایط مالیاتی شما هماهنگ باشد.
کمک‌گرفتن از یک کارشناس
سپردن کارهای مالیاتی به یک کارشناس، اغلب، مالیات‌دهنده را قادر می‌کند تا از کسر مالیات و بازگشت مالیاتی که شامل حالش می‌شود، استفاده کند. حسابدار خبره‌ای که این کار را می‌پذیرد، افزون بر پر کردن فرم‌های سالانه‌ شما، و رسیدگی به مالیات‌های دیگر مانند GST/HST، ممکن است به شما برنامه‌ریزی مالی، و راهکارهای مالی نیز ارائه دهد. با این حال، باید بدانید که این افراد، هیچ گواهینامه، مجوز و یا ارتباطی با سازمان مالیات کانادا ندارند.
10 پرسش برای استخدام حسابدار
هنگامی که می‌خواهید درباره‌ استخدام کردن و یا نکردن یک حسابدار و یا کارشناس مالیاتی برای پرداخت مالیات سالانه تصمیم بگیرید، باید به موارد بسیاری توجه کنید. از آن میان می‌توان به تغییرات زندگی شخصی مانند طلاق، ازدواج، بچه‌دار شدن و یا مرگ یکی ار اعضای خانواده اشاره کرد. مواردی که وضعیت مالیاتی را پیچیده می‌کنند مانند آغاز کردن یک کسب و کار جدید، و یا افزوده شدن درآمد سالانه، و همچنین تغییرات در قوانین مالیاتی نیز می‌توانند کمک‌گرفتن از یک حسابدار را ضروری کنند.
اما اگر سرانجام تصمیم به استخدام یک حسابدار گرفتید، این‌ها نمونه پرسش‌هایی هستند که می‌توانید برای اطمینان از اعتبار کاری، از او بپرسید:
* چند سال تجربه‌ کاری دارد؟
* آیا در زمینه پرداخت مالیات، هیچ آموزشی دیده‌ است؟
* آیا در بخش ویژه‌ای از علوم مالیاتی، تخصص دارد؟
* هزینه‌ کار او چقدر است و اینکه آیا هزینه را ساعتی حساب می‌کند و یا دستمزد ثابت دارد؟
* چه روز و ساعاتی، در دسترس است؟ آیا در سایر ماه‌ها هم در دسترس است یا تنها در فصل پرداخت مالیات کار می‌کند؟
* آیا می‌تواند فرم‌های شما را به صورت الکترونیکی (از طریق اینترنت) پر کند؟
* آیا او عضوی از یکی از مجامع مالیاتی کشوری یا محلی مانند Canadian Tax Foundation است؟
برای اطمینان بیشتر، می‌توانید از حسابدارانی که دوستان نزدیک و یا خانواده‌ شما می‌شناسند استفاده کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0