Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / چهار راه سرمایه گذاری در ملک و املاک بدون صاحبخانه شدن

چهار راه سرمایه گذاری در ملک و املاک بدون صاحبخانه شدن

در حال حاضر نمی شود انسان بدون اینکه خبری در مورد سرمایه گذاری مردم در بازار ملک و املاک بشنود، از پای تلویزیون برخیزد. اما برای اینگونه سرمایه گذاری لازم نیست، که پول کلانی داشته باشد. یا اینکه حتما صاحبخانه شود. زیرا راه های دیگری هم برای سرمایه گذاری در ملک و املاک، و سود بردن از این اقدام وجود دارند.

آنچه در پی می آید، چهار راه از این دست سرمایه گذاری هستند.

  1. وام مسکن های خصوصی (بازگشت سرمایه سالانه بین 6 تا 16 درصد)

در چند سال اخیر بانک ها در مورد اعطای وام مسکن سختگیرتر شده اند. مساله ای که به نوبه خود سبب ایجاد موقعیتی مناسب برای سرمایه گذاری در موسسات خصوصی وام دهنده گشته است. خویش کارفرمایان، کسانی که به یک کاسه کردن وام های گوناگون خود نیاز دارند، و افرادی که در پی تمدید وام های مسکن کنونی هستند، می توانند از مشتریان اینگونه موسسات باشند.

در صورتی هم که وام گیرنده از عهده پرداخت قرضش برنیاید، سرمایه گذار می تواند پولش را پس بگیرد. زیرا نامش در اسناد مربوطه ذکر می شود. البته امید این است، که کار به چنین   مرحله ای نرسد. اما اگر رسید، وجود این گزینه سبب اطمینان خاطر وام دهنده می باشد.

  1. صندوق های سرمایه گذاری مشترک وام مسکن (بازگشت سرمایه سالانه بین 8 تا 12 درصد)

در حالی که گزینه نخست تنها در مورد یک ملک قابل اجراست، گذاشتن پول در صندوق های سرمایه گذاری مشترک به چندین پروژه پیوند دارد. بنابراین این امکان برای سرمایه گذار به وجود می آید، که پولش را در پروژه های متفاوت به کار بیندازد. همچنین از میزان مخاطرات بکاهد. اینگونه صندوق ها انواع مختلف دارند، که برخی از آنها از بعضی دیگر بهترند. زیرا دارای مزایای متفاوت می باشند.

مهم ترین نکته در مورد این گزینه، گروه دست اندرکار مربوطه هستند. زیرا توانایی این گروه در تنظیم و امضای اسناد وام با کیفیت سطح بالای متوازن در پيوند با سرمایه ها، برای موفقیت این صندوق ها بسیار مهم می باشد.

  1. مشارکت در سرمایه گذاری خصوصی (بازگشت سرمایه سالانه بیش از 20 درصد)

از آنجا که در گزینه های پیشین نام وام دهنده/گان در اسناد مربوطه ذکر می شود، ضریب امنیت بالاتر است. اما اگر فردی در پی سود بیشتر باشد، مشارکت در سرمایه گذاری برایش مناسب تر است. زیرا در چنین حالتی سرمایه گذار در واقع یکی از طرف های پروژه ساخت و ساز به شمار می رود. بنابراین امکان دارد پولی که گذاشته، در هر یک از بخش های مربوطه به کار گرفته شود.

همچنین در حالی که در دو مورد پیشین همه ماهه مقداری از اقساط ماهانه وام مسکن را دریافت می کند، در گزینه سوم به عنوان شریک در سرمایه گذاری، در پایان پروژه ساخت و ساز یک جا مبلغی قابل توجه به او پرداخت می شود. چراکه در این حالت مخاطرات نیز بیشترند. به عبارت دیگر مناسب بودن هر پروژه، به شرکت سازنده بستگی دارد. بنابراین باید در انتخاب اینگونه شرکت ها دقت زیادی داشت.

  1. مشارکت در سرمایه گذاری های مشترک (بازگشت سرمایه سالانه بین 10 تا بیش از 20 درصد)

در این حالت فرد سرمایه گذار تنها طرف مالی محسوب می شود، ولی شخص مقابل مسئول یافتن موقعیت های مناسب، و مدیریت کار از ابتدا تا انتها می باشد. در چنین حالتی معمولا طرفین روش 50/ 50 را ترجیح می دهند. البته می توان این کار را به سایر راه های مورد نظر طرفین نیز، انجام داد. ولی در فرض 50/ 50، مثلا 35 درصد برای پیش پرداخت، 15 درصد جهت گرفتن وام مسکن، 15 درصد برای یافتن موقعیت های مناسب سرمایه گذاری، و 35 درصد برای مدیریت آن، در نظر گرفته می شود.

کسی که در اینگونه مشارکت ها وارد می شود، در واقع دارد با طرف مقابل خواه فرد باشد یا یک گروه، به شکلی قانونی شریک می گردد. بنابراین باید با او/آنها دیدگاه ها و مبانی مشترک داشته باشد، و توجه به این نکته ضروری است. زیرا به هیجان آمدن در مورد یک معامله سودبخش و کنار گذاشتن چنین نکته ای، به سادگی رخ می دهد. اما باید دانست، اینگونه بی توجهی سبب رخدادهای غیرمنتظره بعدی می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *