علم و دانش

چند پیش بینی در کتاب های علمی- تخیلی که محقق شده اند 

وقتی به پیش بینی درباره آینده فکر می کنید، کتاب های عملی و تخیلی یکی از منابعی است که می توانید به آن ها مراجعه کنید. بایستی پذیرفت که بسیاری از اتفاقات و فن آوری هایی که در این داستان های تخیلی شرح داده شده اند، طی چند سال بعد رخ داده و ساخته شده اند. برای نمونه می توان به پیش بینی ساخته شدن iPad چهل سال قبل از ورود آن به بازار اشاره کرد. در اینجا بد نیست مروری داشته باشیم به چند پیش بینی در کتاب های علمی-تخیلی که تاکنون محقق شده اند. 

iPad (سال 1968) 

در شاهکار سینمایی استنلی کوبریک به نام 2001:A Space Odyssey چند فن آوری عجیب به نمایش گذاشته شد. یکی از جالب ترین آنها تبلتی بود که از نظر ظاهر شباهت فوق العاده ای با تبلت های امروزی داشت. آرتور سی. کلارک، فیلمنامه نویس، این وسیله را newspads نامید. وسیله ای که می توانست به سیستم اطلاعاتی سفینه متصل شده و آخرین گزارش های دریافتی از زمین را اسکن کند… متاسفانه نه کوبریک و نه کلارک زنده نماندند تا ساخته شدن iPad واقعی را ببینند. 

قمرهای مریخ (1726)

سیاره مریخ دو قمر طبیعی بسیار کوچک به نام فوبوس و دیموس دارد. بیش از یکصد سال قبل از اینکه قمرهای مریخ شناخته شوند، جاناتان سوئیفت، حدس درستی درباره سیاره سرخ ارائه کرد. در کتاب Gulliver’s Travels (سفرهای گالیور) محصول 1726، سوئیفت درباره دو ستاره کوچک که دور مریخ می گردند صحبت کرد. او حتی سایز و سرعت چرخش آنها را تخمین زد.

 

 

اینترنت (1898) 

اولین فردی که درباره امکان برقراری ارتباط بین جوامع جهانی سخن گفت، مارک تواین در اواخر قرن 19 بود. تواین در داستان کوتاهی که در سال 1898 نوشت درباره تلکتروسکوپ (اختراع یان ژپانیک در اواخر قرن 19) صحبت کرد که می توانست به عنوان سیستم تلفن برای ایجاد شبکه جهانی برای تبادل اطلاعات مورد استفاده قرار بگیرد. 

خانه های هوشمند (1904) 

ایده خانه های هوشمند فقط به مغز یک فرد خطور نکرده است. بلکه نتیجه ترکیب شدن چندین ایده مختلف با یکدیگر است. اما اگر بخواهید به اولین اشارات درباره آن پی ببرید، می توانید به داستان کوتاه The Machine Stops نوشته ای. ام. فوستر در سال 1904 رجوع کنید. در این داستان، فوستر جزئیات دنیایی که در آن خانه ها زیرزمین قرار دارند ولی از طریق سیستم جهانی با یکدیگر در ارتباط می باشند را شرح داده بود.

تلفن موبایل (1965) 

می توان گفت که ایده تلفن موبایل در فیلم Star Trek نشان داده شد. وسیله ارتباطی در Star Trek مانند یک موبایل امروزی کار می کرد. دکمه را بزنید و با فردی که در فاصله بسیار بسیار دور از شما زندگی می کند صحبت کنید! 

واقعیت این است که نویسندگان این اثر، از نیکولا تسلا (مهندس و مخترع مشهور) الهام گرفته بودند که در سال 1909، طی گفتگو با خبرنگار نیویورک تایمز پیش بینی کرد به زودی پیام های بی سیم یا wireless در سراسر جهان ارسال و دریافت خواهند شد. آن هم از طریق دستگاه های شخصی!

کارت اعتباری (1888) 

ایده کارت اعتبار توسط نویسنده کتاب های علمی- تخیلی به نام ادوارد بلامی در کتاب Looking Backward (محصول 1888) مطرح شد. در این کتاب از کارت هایی صحبت شد که فرد می توانست با آن خرید کند. 

اتومبیل خودران (1954) 

آیزک اسیموف، نویسنده مشهور داستان های علمی- تخیلی و استاد شیمی، در سال 1954 داستان کوتاهی به نام Sally را درباره اتومبیل های خودران نوشت. در کتاب او، این وسایل نقلیه تنها اتومبیل های شخصی بودند که در جاده ها دیده می شدند. افرادی که وسع خرید آن را نداشتند، مجبور بودند از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0