مقالاتمقالات اجتماعی

چطور نگذاریم مشکلات اوراق مسافرتی تعطیلات مان را خراب کنند

اگر فکر می‌کنید که اوراق مسافرتی بین‌المللی شما برای سفر بعدی که به آن سوی آب‌ها خواهید داشت، کامل و منظم هستند، بد نیست چند دقیقه وقت بگذارید و به حرف‌های کریسولا کریسوغلو گوش فرا دهید. خانم کریسوغلو که در یونان هتلی دارد، چندی پیش قصد داشت از آتن به شیکاگو پرواز کند، اما مامور خطوط هوایی Lufthansa به او گفت – البته به اشتباه– که مجوزی که او از سازمان حفاظت از گمرکات و مرزهای ایالات متحده (ESTA) دارد، دیگر معتبر نیست. این مامور گفت که تاریخ انقضای مجوز او، پیش از پرواز برگشتش به یونان، فرا خواهد رسید و او وادار شد 552 دلار پول بپردازد تا بلیط پروازی را بگیرد که زودتر برمی‌خاست. او تصور می‌کرد که شرکت لوفتانزا، پس از اینکه متوجه اشتباه خود شد، پول بلیط را به او برمی‌گرداند، اما چنین نشد و این شرکت هواپیمایی، از بازگرداندن پول سر باز زد.

موارد مورد نیاز برای تکمیل بودن اوراق مسافرتی، به طور معمول هم پیچیدگی‌های زیادی دارند، اما به گفته‌ خانم کریسوغلو و به تجربه‌ او، این پیچیدگی‌ها، جدیدا بیشتر هم شده است. مسافران، می‌گویند که حالا، افزون بر ویزایی که باید برای مقصد خود تهیه کنند، همچنین باید با برخی مقررات خطوط هوایی نیز، هماهنگ شوند؛ مقرراتی که می‌توانند بسیار سختگیرانه باشند. افزون بر این، حتی هنگامی که کارمندان یک شرکت هواپیمایی، از قوانین مسافرتی شرکت آگاهی کامل دارند، گاهی در اجرای این قوانین، تبعیض صورت می‌گیرد. به این ترتیب، اگر در این تابستان، قصد سفر به اروپا را دارید، متاسفانه مسئولیت چک کردن کارت پرواز و بلیط و سایر مدارک، تا حد زیادی بر دوش خودتان خواهد بود.

داشتن مهر پاسپورت، برای سفر هوایی کافی نیست

اگر شهروند کانادا یا آمریکا باشید و قصد سفر به خارج را داشته باشید، گاهی نیاز به تهیه‌ ویزا دارید، که معمولا مهری است که در پاسپورت شما خورده و نشان می‌دهد که ممکن است به کشور مورد نظر وارد شوید. شهروندان آمریکا، برای ورود به 116 کشور – که شامل 26 کشور اروپایی می‌شود– به قصد جهانگردی کوتاه مدت، تجارت و تغییر مسیر به کشورهای سوم خارج از اتحادیه، به ویزا نیاز ندارند. دارندگان پاسپورت کانادایی نیز، می‌توانند به 172 کشور بدون ویزا وارد شوند و در 51 کشور ویزا را در هنگام رسیدن بگیرند؛ اما در 33 کشور دیگر ویزا باید پیش از ورود به کشور تهیه شود.

در مورد خانم کریسوغلو، او ویزای لازم برای ورود به آمریکا را تهیه کرده بود و این ویزا، در هنگام خرید بلیط توسط او، همچنان معتبر بود. اما مشخص شد که شرکت هواپیمایی آلمانی لوفتانزا، یک مورد قانونی ویژه‌ خود را نیز، به این شرایط افزوده است؛ اینکه اوراق سفر مسافران، باید برای تمام دوران سفر هوایی رفت و برگشت، توقف و اقامت شان در کشور مقصد، اعتبار و تاریخ داشته باشد. این، همچنین یه این معناست که شما باید دریابید که چه مدت می‌توانید بدون ویزا، در کشور مقصد بمانید. این زمان، برای شهروندان آمریکا که برای مقاصد تجاری یا تفریحی به اروپا سفر می‌کنند، حدود 90 روز است. کانادایی‌ها نیز می‌توانند 90 روز از هر 180 روز را، در کشورهای عضو پیمان شنگن، بدون ویزا اقامت داشته باشند.

 

bahman-azimi-gif

 

اگر زمان سفر رفت و برگشت و اقامتی که برنامه‌ریزی کرده‌اید، از مدت زمانی که می‌توانید قانونا و بدون ویزا در مقصد بمانید، فراتر می‌رود، باید ویزایتان از سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید، تهیه کنید. اما برای اینکه درصد خطا را به حداقل برسانید، وزارت کشور توصیه می‌کند که پیش از گرفتن ویزا، همچنین اطمینان یابید که پاسپورت تان نیز تا زمان بازگشت، تاریخ و اعتبار داشته باشد.

از قوانین آگاه شوید

مسافران پرتجربه می دانند که پیش از خرید بلیط و سفر، باید از قوانین مسافرت آگاه شوند. اطلاعات خود در این مورد را، از منابع رسمی و معتبر، مانند سازمان های دولتی، تهیه نمایید. به یاد داشته باشید که تنها راه برای اینکه مطمئن شوید ویزای مناسب برای سفر به کشوری خاص را دارید، این است که به سایت رسمی گمرکات کشور مقصد مراجعه کنید اطلاعات تان را از آنجا تهیه کنید و مدارک لازم را با فهرست‌های ارائه شده، چک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!