مقالاتمقالات اجتماعی

چطور با دردسر رانندگی در زمستان کانادا مقابله کنیم؟

اندرو کلارک – گلوب اند میل
بعضی‌ها می‌گویند که مودب بودن بخش اصلی هویت کانادایی ماست، دیگران عادت ما به عذرخواهی را به عنوان مورد اصلی ذکر می‌کنند و عشق ما را به ورزش هاکی. اما به نظر من، هویت کانادایی ما، با توانایی ویژه‌ ما در شگفت‌زده شدن با مسایلی که هر سال اتفاق می‌افتد، تعریف می‌شود. نمونه‌ ای از این موارد سالانه، یخبندان عمیق در ماه فوریه است. در این دوره، بیشتر مساحت کشور را یخ و برف فرا می‌گیرد. هوا آنقدر سرد می‌شود، که اگر کسی با سگش به بیرون از خانه برود، می‌تواند حسی را که سربازان سرمازده‌ ناپلئون بناپارت هنگام عقب نشینی زمستانی خود از مسکو داشتند، تجربه کند.
در جریان این عصر یخبندان، همه‌ کانادایی‌هایی که در سواحل رویایی نزدیک استوا به سر نمی‌برند، در معرض یک موج شدید و آزارگرانه از پست‌های اینستاگرام از سوی آن گروه ساحل‌نشین قرار می‌گیرند. بخش اعظم این پست‌های اینستاگرام کانادا، از عکسی از یکی از همان سواحل رویایی تشکیل شده که زیر آن نوشته شده: <ببخشید>. اما این رویداد جدیدی نیست و هر ساله اتفاق می‌افتد. با این حال، هنگامی که به چهره‌ افرادی که در خیابان به آنها برمی‌خورید، نگاه می کنید، همه نشانگر ترکیبی از شگفت‌زدگی و بیچارگی هستند.
اما سپس مساله‌ رانندگی در این هوا مطرح می‌شود: برف و یخبندان میانه‌ زمستان، به معنای کمبود فضای رانندگی در خیابان‌هاست، چرا که جمع‌شدن برف، خیابان‌های دو لاینی را به تک لاین تبدیل می‌کند. خیابان‌های یک‌طرفه هم، به خیابان‌های بی‌طرفه تبدیل می شوند. نتیجه‌ این کمبود فضای خیابانی بر رانندگان، این است که می‌توانید ابعادی از شخصیت انسان را در آنها ببینید، که نمی‌دانستید اصلا وجود دارند!
چرخه‌ رویدادها در اینجا با اراده‌ طبیعت آغاز می‌گردد: توفان برف شروع می‌شود و تپه‌ها و کوه‌هایی از برف و یخ بارشی را، در سطح شهرهای بزرگ و کوچک پدید می‌آورد. گاهی اوقات این توفان‌های سهمگین، حتی به تعطیلی مدارس ابتدایی و دیگر سطوح می‌انجامد. این بدین معنی است که حالا موضوع نگهداری از فرزندان در خانه نیز، به مشکلات بزرگسالان، افزوده می‌گردد.
سپس نوبت به تمیز کردن معابر از برف می‌رسد. ماشین‌های شهرداری سرانجام تصمیم می‌گیرند برف جاده‌ها و خیابان‌ها را پاک کنند و شهرنشینان، جلوی پارکینگ و پیاده‌روهای خود را پارو می کنند. آنها که در بافت روستایی زندگی می‌کنند نیز، از املاک خود مراقبت کرده و با همسایگان درباره‌ پاک کردن مسیر مشترک اتومبیل هایشان، بحث می‌کنند. اما در نهایت، این طبیعت است که کنترل را به دست می‌گیرد: نخست برف‌ها موقتا آب می‌شوند و سپس دوباره یخبندان آغاز می‌گردد و بلافاصله، سطح جاده‌ها با لایه‌ای از یخ سخت پوشانده می‌شود.
علیرغم تمام تلاش‌هایی که انجام می‌شود، کناره‌های برفی خیابان‌ها، بخشی از فضای رانندگی را اشغال می‌کنند. گاهی اتومبیل های پارک‌شده نیز، فضای باقیمانده را می‌گیرند و دیگر جایی برای رانندگی نمی‌ماند. حالا که خیابان‌های دوطرفه، تنها یک لاین دارند، موضوع حق تقدم به مشکل برمی‌خورد. برای نمونه، بسیاری از رانندگان می‌دانند که نخستین اتومبیلی که به سر چهارراه برسد، حق تقدم دارد، اما هنگامی که خیابان‌ها به خاطر برف‌های کناری، باریک می‌شوند، آن اصل دیگر کاربردی ندارد. گاهی شده که من مدتی در اتومبیلم می‌نشینم، هفت اتومبیل دیگر از جلو من رد می‌شوند و من نمی‌دانم کی نوبت من است.
باریک‌شدن خیابان‌ها، همچنین رانندگان را از نظر عصبی حساس می‌کند. این به خاطر مشکلاتی است که خیابان باریک تر ایجاد می‌کند، مانند بالا رفتن احتمال تماس بدنه اتومبیل ها با هم و آسیب به بدنه‌ آنها. این اضطراب، البته بیشتر به سراغ رانندگان اتومبیل های گران‌قیمت می‌آید.
اما بدترین قسمت این چرخه، گره‌های ترافیکی و توقف اتومبیل ها، به خاطر تپه‌های یخی کنار و وسط خیابان است. یک کامیون جمع‌آوری زباله و یا راننده‌ای که اثاثیه‌اش را بار وانتش می‌کند، می‌توانند گره ترافیکی را ایجاد کنند که تا ساعت‌ها ادامه می‌یابد.
تنها راه مقابله با خشمی که که این شرایط به شما منتقل می‌کنند، این است که تصور کنید به یک سوپرمارکت شلوغ رفته‌اید. در آنجا نیز، مردم با سبدهای چرخدار خریدشان از این سو به آن سو رفته و گاهی برخورد می‌کنند و گاهی نیز باید مدتی منتظر بایستند. اما در این مورد، هیچ خشم و درگیری وجود ندارد و ماجرا با یک عذرخواهی کوتاه، به پیش می‌رود.
دفعه بعدی که گرفتار ترافیک و سایر دردسرهای رانندگی در زمستان کانادا شدید، تصور کنید که در یک فروشگاه هستید. این، به شما آرامش می‌دهد و شرایط را برایتان تحمل‌پذیر می کند. در ضمن به یاد بیاورید که بهار، نزدیک است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *