مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

چطور از افتادن در دام توتراک‌های کلاهبردار خودداری کنیم

تصور کنید صبح روز دوشنبه است و شما هم عجله دارید که به محل کارتان برسید. در خیابان ترافیک سنگین است و ماشین‌ها تقریبا سپر به سپر حرکت می‌کنند، و وضعیت آب و هوا هم تعریفی ندارد. سپس، ناگهان درمی‌یابید که اتومبیل پشت سرتان، از پشت با شما تصادف کرده است. مسلما خشمگین می‌شوید، اما می‌دانید که باید اتومبیل تان را به کنار خیابان ببرید تا بتوانید میزان خسارت را بررسی کرده و با راننده‌ اتومبیل دیگر هم حرف بزنید. ناگهان، یک تُوتراک (جرثقیل خیابانی) به شما نزدیک می‌شود و از شما می پرسد که آیا به کمک نیاز دارید یا خیر. شما این کمکِ رسیده را خوش‌شانسی به شمار می‌آورید و اینکه به کار شما و اتومبیل تان رسیدگی خواهد شد، خیال شما را راحت می‌کند. با این حال، آنچه به نظرتان خوش‌شانسی رسیده، در واقع می‌تواند باعث شود که هزینه‌ سنگینی را بپردازید.

اگر در شهری بزرگ مانند تورنتو، کلگری و مونترال رانندگی کرده باشید، احتمالا دیده‌اید که توتراک‌ها در کنار بزرگراه‌های اصلی پارک می‌کنند تا بتوانند به رانندگان سرویس بدهند. این البته ایده‌ خوبی به نظر می‌رسد، به ویژه هنگامی که به چنین کمکی نیاز است. اما آنچه ممکن است ندانید این است که برخی از این افراد، بیش از کمک به شما، به فکر سوءاستفاده از شرایط شما هستند. برای نمونه، برخی از رانندگان این اتومبیل ها، با بعضی تعمیرگاه‌ها و حتی بیمارستان‌ها قرارداد دارند و به خاطر مرجوع کردن افراد به این محل‌ها، کمیسیون دریافت می کنند. به این ترتیب شما بدون اینکه حق انتخاب داشته باشید، به تعمیرگاه و یا درمانگاه ویژه‌ای، منتقل می‌شوید. افزون بر این، مبلغ کمیسیون یاد شده، ممکن است در صورتحساب شما لحاظ گردد و اگر بخواهید اتومبیل تان را به تعمیرگاه دیگری ببرید نیز، گاهی مجبور می‌شوید هزینه‌ای جداگانه به توتراک بپردازید.

برای اینکه گرفتار این شکل از کلاهبرداری نشوید و اتومبیل و کیف پول تان را حفظ کنید، به موارد زیر توجه کنید:

1 – اگر مانند مورد بالا، تصادف کردید، نخستین کاری که باید بکنید این است که با شرکت بیمه‌کننده‌ اتومبیل تان تماس بگیرید. چه اتومبیل تان از کار افتاده باشد و چه تصادف کرده باشید، نمایندگان شرکت بیمه، می‌توانند شما را در مراحل بعدی اقدامات تان یاری کنند. آنها همچنین می‌توانند یک توتراک قابل اعتماد را به شما معرفی کنند یا خودشان به آن زنگ بزنند که شما را به یک تعمیرگاه خوش‌نام نیز برساند.

2 – اگر پیش از آن که فرصت پیدا کنید با کسی تماس بگیرید، یک توتراک در صحنه حاضر می‌شود و شما می خواهید از آن استفاده کنید، بسیار مهم است که ببینید آیا این توتراک با هیچ شرکت امداد جاده‌ای و یا بنگاه‌های اتومبیل خوشنام، ارتباط دارد یا خیر. در غیر این صورت می‌توانید از آنها تشکر کرده و بگویید که به کمک شان نیازی ندارید.

3 – اگر قصد استفاده از توتراک را دارید، پیش از آن که هیچ سندی را امضا کنید، خط به خط
آن را مطالعه کنید. همچنین از راننده‌ توتراک بخواهید که یک پیش‌فاکتور (invoice) به شما بدهد که ریز هزینه‌هایی مانند هزینه‌ انتقال اتومبیل به تعمیرگاه و یا هزینه‌ نگهداری اتومبیل (در صورت نیاز) را در خود داشته باشد. از سوال پرسیدن هراسی نداشته باشید و اگر فکر می‌کنید که قیمت و هزینه‌ها بیش از حد زیاد هستند، قیمت‌های دفاتر جرثقیل دولتی را بررسی کنید. به یاد داشته باشید: تنها فرمی که باید برای راننده‌ توتراک امضا کنید، باید مربوط به انتقال اتومبیل باشد.

4 – هنگامی که به تعمیرگاه رسیدید، هرگز به گردانندگان آن نگویید که با تعمیرات ناآشنا هستید و اینکه بیمه، هزینه‌اش را خواهد داد. بدون شنیدن یک توضیح کامل با جزئیات از مراحل تعمیر، محل را ترک نکنید، چون ممکن است بعدا مجبور شوید هزینه سنگینی را از جیب تان بپردازید.

5 – و مهم تر از همه؛ به یاد داشته باشید که کنترل اوضاع باید در دست شما باشد. شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه کسی اتومبیل‌تان را به تعمیرگاه منتقل کند، و اینکه اتومبیل در چه تعمیرگاهی تعمیر شود و همچنین اینکه اتومبیل کرایه‌ای را از چه جایی کرایه کنید. به هیچ کس اجازه ندهید شما را تحت فشار بگذارد و اتومبیل شما را به جایی ببرد که با آن ناآشنا هستید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0