علم و دانش

چرا چربی دور شکم خطرناک است؟

bahman-azimi-gif

ذخیره سازی چربی با بسیاری از بیماری های مختلف مزمن مرتبط است. اما ذخیره شدن چربی در برخی از قسمت های بدن، به مراتب خطرناک تر می باشد.
به طور کلی، زنان در مقایسه با مردان دارای درصد چربی مطلق بیشتری می باشند. به طور معمول، زنان در اطراف پاها، پهلوها و باسن و همچنین سینه و بازوها، چربی بیشتری دارند. زنان دارای چربی زیرپوستی بیشتری هستند. در حالی که مردان معمولا چربی بیشتری در ناحیه شکم دارند. افرادی که ذخایر چربی بیشتری در اطراف ران ها و باسن دارند در مقایسه با کسانی که دارای ذخیره چربی بیشتر در ناحیه شکم می باشند، با ریسک کمتر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی روبرو هستند.
اما چرا چربی دور شکم خطرناک تر است؟ چربی اطراف شکم زیرجلدی است و در داخل و اطراف اندام های درون حفره شکم مشاهده می شود و تنها با استفاده از اسکن های پزشکی قابل مشاهده است. محققان ذخیره بیش از حد چربی احشایی را از عوامل موثر ابتلا به عارضه های متابولیکی از جمله چاقی مفرط، دیابت نوع 2، کبد چرب و بیماری قلبی می دانند.

سلول های چربی در یک فرد سالم قادر به رشد هستند و سلول های التهابی را جذب می کنند تا به کاهش التهاب کمک کنند. اما اگر بافت چربی بیش از حد باشد، این مکانیسم ها به درستی عمل نمی کنند و بدن در برابر انسولین که سطح قند خون را کنترل می کند، مقاوم می شود.

چربی احشایی (شکم) میزان بالاتری adipokines، ماده شیمیایی که موجب التهاب می شود را ترشح کرده و اسیدهای چرب بیشتری را در جریان خون آزاد می کند. در حالی که چربی اطراف ران ها و پاها بیشتر غیرفعال است. به این معنی که کمترین مواد شیمیایی را در بدن آزاد می کند.
از بین بردن توده چربی، از طریق رژیم غذایی سالم و ورزش، بهترین راهکار حفظ سلامتی و کاهش علائم و یا ریسک ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت یا بیماری قلبی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0