صفحه اصلی / اخبار / چرا پیشرفت ایرانیان آمریکایی در عرصه فن آوری دور از انتظار نیست؟

چرا پیشرفت ایرانیان آمریکایی در عرصه فن آوری دور از انتظار نیست؟

bahman-azimi-gif

آمریکا- دارا خسروشاهی، مدیر عامل شرکت Expedia، ایرانیان و ایرانیان آمریکایی را در کانون توجه قرار داده است. بخشی از آن، به این دلیل است که مدیر 48 ساله ای که به عنوان مدیرعامل جدید Uber انتخاب شده است، در 9 سالگی به همراه خانواده اش از انقلاب ایران فرار کرد. بخشی دیگر به دلیل ارتباط گسترده او با سایر ایرانیان فعال در عرصه فن آوری آمریکا می باشد.   

همانطور که واشنگتن پست گزارش کرده است،  کاوه خسروشاهی (برادر دارا خسروشاهی)، مدیرعامل شرکت Allen and Co. می باشد. پسر عمویش امیر خسروشاهی، یکی از بنیانگذاران Nervana، شرکت هوش مصنوعی است که Intel سال گذشته آن را به قیمت بیش از 400 میلیون دلار خرید. او همچنین با هادی و علی پرتوی (سرمایه گذار در عرصه فن آوری) نسبت خانوادگی دارد.

به گزارش National Post، دو تن از اعضای خانواده وی، فرزاد (فازی) خسروشاهی می باشد که در ایجاد صفحه گسترده Google نقش داشت و آوید لاریزاده دوگان که از شرکای اصلی GV لندن می باشند.

پژمان نوزاد (سرمایه دار)، که در بدو ورود به آمریکا از ایران در سال 1992، انگلیسی نمی دانست و پولی در جیب نداشت، می گوید که موفقیت خسروشاهی و موفقیت شبکه وابسته به او، نباید برای کسانی که با شیوه کار خانواده های ایرانی آشنا هستند، عجیب باشد. اینکه خانواده و دوستان را در اولویت قرار می دهند و تحصیل و مطالعه بخصوص در عرصه ریاضی و علوم را تشویق می کنند.

نوزاد که هم اکنون مدیریت شرکت سرمایه گذاری Pear را به عهده دارد، می گوید: ریاضی و علم در  فرهنگ ایرانی ریشه دارند.  او به مریم میرزاخانی، اولین زن و اولین دانشمند ایرانی که جایزه Fields Medal را دریافت کرد، اشاره می کند. ریاضی دان نابغه ای که مدتی قبل در اثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست داد.

نوزاد همچنین به دانشگاه شریف در ایران اشاره می کند که تعداد زیادی دانشجوی مقطع دکترا را به استنفورد روانه کرده است. روزنامه نیوزویک، از دانشگاه شریف به عنوان ارائه کننده یکی از بهترین دوره های تحصیلی مهندسی برق در جهان، نام برد. جالب اینجاست که فیروز پرتوی (پدر هادی و علی پرتوی) یکی از بنیانگذاران این دانشگاه و اولین استاد آن بود. این همان دانشگاهی است که میرزاخانی از آن فارغ التحصیل شد.

نوزاد در مورد عوامل موثر دیگر در موفقیت ایرانی های مهربان و دلسوز خواندن آن هایی که می شناسد گفت که ما طوری تربیت شده ایم که مراقب همدیگر باشیم. فکر می کنم ما با شرکت ها هم مانند اعضای خانواده مان رفتار می کنیم.

این مساله در مورد خسرو شاهی در Expedia صدق می کند. شرکتی که  2 هزار و 200 کارمند آن، از او به نیکی یاد می کنند. او اخیرا از سوی وب سایت Glassdoor به عنوان سی و نهمین مدیر برتر در جمع 100 مدیر برتر آمریکا انتخاب شد.

نوزاد نیز، محیط بسیار خوبی در شرکت Pear (با نام قبلی Pejman Mar Ventures) ایجاد کرده است. نوزاد که همراه خانواده اش در سال های 1980 از تهران به آلمان فرار کرد و قبل از تبدیل شدن به سرمایه گذار تمام وقت به صاحبان میلیونر شرکت های فن آوری  فرش می فروخت، عامل دیگری را نیز موثر می داند. او می گوید مانند بسیاری از مردم جهان که چیزی برای ثابت کردن دارند، بسیاری از ایرانیان موانع زیادی را برای رسیدن به آمریکا پشت سر گذاشته اند و زندگی در این کشور را جدی می گیرند. او می گوید: اکثر ما از صفر زندگی مان را در آمریکا شروع کردیم. اما آمریکا هرگز در مورد من بر اساس کشور زادگاه، زبان، فرهنگ یا مذهب ام قضاوت نکرد. من از همه فرصت ها برخوردار بودم و به خاطر آن سپاسگزار هستم.

لیست افراد موفق جهان با تبار ایرانی که در عرصه فن آوری فعالیت می کنند، از سوی علی طهماسب منتشر شده است. در این لیست به نام هایی چون امید کردستانی (از مدیران سابق Google و مدیر فعلی Twitter)، پیر امیدیار (بنیانگذار eBay)، شروین پیشه ور (سرمایه گذار)، شان راد (Tinder) و دیگران برمی خوریم. متاسفانه در این لیست نام انوشه انصاری (مهندس) که در سال 2006 به عنوان اولین ایرانی به فضا سفر کرد، گنجانده نشده است.

Ata Tamjidi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *