صفحه اصلی / مقالات / چرا مبارزه با داعش سخت تر می شود؟

چرا مبارزه با داعش سخت تر می شود؟

behzad-azizi

در نهم ژوئیه مقامات دولت عراق رسما اعلام کردند، داعش در موصل شکست خورده است. اما اینکه گفته شد این گروه روزهای آخر خود را سپری می کند، تنها حالت نمایشی داشت. زیرا واقعیت این می باشد که ضدحمله برعلیه داعش که از اواسط اکتبر سال گذشته آغاز شد، منابع ارتش عراق را بلعیده است. چون نبرد سخت تر از آن بود، که همه انتظار داشتند. کمااینکه ماه ها از آنچه انتظار می رفت، طولانی تر شد. همچنین تلفات و خساراتش برای نیروهای عراقی بسیار بیشتر از حد انتظار بود، و میزان آنها هرگز اعلام نشد. بنابراین اینک که موصل آزاد شده، این نیروها برای از سرگیری عملیات به زمان نیاز دارند. اما این زمان به نفع داعش خواهد بود.

پس از موصل نوبت شهر کوچکتر تل عفر است، که بازپس گیری آن همچنان چالش به شمار می رود. در ادامه حويجه باید آزاد شود، که به سبب قرار گرفتنش در میان یک سری کانال، فتح آن مشکل خواهد بود. حومه اطراف حويجه و بیابان در امتداد مرز سوریه، روستاهای پراکنده اطراف رود فرات تا شهر القائم که وسعتش به اندازه مجموعه تل عفر و حويجه است نیز، در کنترل داعش می باشند. بنابراین آنچه در چند ماه گذشته نقطه تمرکز توجه جهان بوده، تنها یک آغاز است. البته تردیدی وجود ندارد، که می توان آن را آغاز یک پایان دانست. اما به هیچ روی خودش نقطه پایان (داعش) نیست.

از دیگر سو اوضاع در سوریه از این هم پیچیده تر می باشد. چراکه نیروهای دمکراتیک سوریه تحت رهبری کردهای زیر پشتیبانی نیروهای زمینی آمریکا و حملات هوایی نیروهای ائتلاف، تمامی اطراف رقه را که داعش آن را پایتخت خلافت خود اعلام کرده، دربر گرفته اند. این نیروها دیوارهای این شهر قدیمی را شکسته اند، و تقریبا همه روزه دستاوردهایی کسب می کنند. اما اگر موصل برای همه به منزله هشدار باشد، مبارزه با داعش در مناطق شهری متمرکز به نفع داعش کار می کند. در عین حال مبارزه در چنین نقاطی تازه آغاز شده است.

از دیگر سو به نظر می رسد جنگجویان داعش در این مناطق نیز مانند موصل عمل می کنند، و نیروهای مورد اشاره و پشتیبانان آمریکایی شان را به درون شهر می کشند. در درون شهر با توجه به غیرنظامیانی که در آنجا به دام افتاده اند، و همچنین گذرگاه های باریک و جمعیت فشرده، نیروی ضدحمله و پیشرفت کردها و پشتیبانان آمریکایی شان، محدود می شود. نیروهای عراقی در اوایل ضدحمله خود به موصل چنین تهدیدی را تجربه کردند. چراکه با سرعت بیش از اندازه به داخل این شهر رفتند، خود را در محاصره یافتند، و تلفات سنگینی دادند. اگر کردها و پشتیبانان آمریکایی شان از این تجربه درس گرفته باشند، بر بمباران سنگین تمرکز می کنند، که به نوبه خود به مفهوم تلفات انسانی زیاد غیرنظامیان می باشد.

در نتیجه نبرد رقه حتی از جنگ موصل سخت تر است. زیرا نه تنها تراکم جمعیت آن بیش از دو برابر موصل می باشد که خود ساکنان فراوانی دارد، بلکه نخستین شهر عمده ای هم بود، که هشت ماه پیش از سقوط موصل به دست داعش افتاد. بنابراین آمادگی داعشی ها در آن حتی بیش از موصل است.

بااینهمه تقریبا به ضرس قاطع می توان گفت، که رقه نیز از چنگ داعش درآورده خواهد شد. اما بی تردید هزینه آزادی اش برای نیروهای مذکور زیاد خواهد بود. اما به هر شکل فتح رقه آخرین نبرد عمده کردها با داعش نیز، خواهد بود. چراکه پس از آن کردها به محدوده های جنوبی منطقه عمدتا کردنشین سوریه خواهند رسید. در نتیجه از بین بردن سایر استحکامات داعش به عهده رژیم سوریه و پشتیبانان روس آن قرار خواهد گرفت.

اما از دیگر سو دو عامل وجود دارند، که ممکن است سبب فروپاشی سریع داعش شوند. نخست اینکه اگر شایعات درست بوده و ابوبکر البغدادی رهبر داعش واقعا مرده، و بین نیروهای داعش چند دستگی به وجود آمده باشد. دوم اینکه این گروه در تلاش برای دفاع از مناطق شهر زیر کنترل خود، منابع بیش از اندازه ای صرف کرده باشد.

با توجه به تعهد بسیار عمیق عقیدتی جنگجویان داعش به هدفشان، به نظر نمی رسد که مورد نخست قابل ملاحظه باشد. زیرا حتی اگر آنگونه که روس ها مدعی اند ابوبکر البغدادی مرده باشد، سایر رهبران داعش مراقب بوده اند، که این حقیقت علنی نشود. چراکه نمی خواهند، روحیه افراد زیرفرمانشان تضعیف شود.

در باره مورد دوم نیز، نمی توان نظر قطعی داد. چراکه داعش از جمله با استفاده از ادوات دزدی شده از نظامیان عقب نشینی کرده ارتش عراق در موصل و سایر نقاطی که زمانی زیر کنترل داشت، برای خود زرادخانه نیرومندی ساخته است. شواهدی مبنی بر این نیز به دست آمده اند، که این گروه مهارت لازم برای تولید تسلیحات خویش و به ویژه بمب و سایر ادوات منفجره را کسب کرده است. حتی موفق شده هواپیماهای غیرنظامی بدون سرنشین را، برای انداختن نارنجک سرهم بندی کند. بااینهمه دانستن اینکه آنها از جهت تسلیحات در چه سطحی قرار دارند، کار مشکلی است.

در واقع با توجه به جمیع واقعیت های موجود که به برخی از آنها اشاره شد، می توان گفت که پایان داعش دارد فرامی رسد. اما کندتر از آن رخ خواهد داد، که ممکن است ما امید داشته باشیم. همچنین هزینه برتر از آن خواهد بود، که همه تصور می کردند. زیرا درست است که داعش از موصل بیرون رانده شد، اما به بهایی بسیار گزاف! بنابراین سایر شهرهای عراق و سوریه که هنوز در کنترل این گروه قرار دارند نیز، به آسانی از چنگش درنخواهند آمد.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *