مقالاتمقالات سیاسی

چرا مبارزات انتخاباتی محافظه کاران دارد زشت تر می شود؟ 

انزو دوماتئو- نشریه Now

آخرین نتایج نظرسنجی به عمل آمده از سوی مؤسسه انگس رید نشان می دهد گرچه انتشار عکس جاستین ترودو با چهره قهوه ای تیره سیاه شده سبب گشته که برخی از رای دهنگان جوان به لیبرال ها به سوی احزاب سبز و دمکرات نو گرایش پیدا کنند، اما لیبرال ها همچنان در بین کسانی که خود را هوادار پروپاقرص آنها می دانند، اندکی از محافظه کاران محبوب ترند. فراتر اینکه این نتایج نشانگر آنند که شرکت کنندگان در نظرسنجی مورد اشاره در پاسخ به این پرسش که کدامیک از نامزدها را برای سمت نخست وزیری مناسب تر می دانند، اندرو شی یر رهبر ملی محافظه کاران را به جاستین ترودو همتای لیبرالش ترجیح نمی دهند. همچنین در استان کبک لیبرال ها همچنان 12 امتیاز دارند. حال آنکه محبوبیت اندرو شی یر ثابت مانده است. 

براساس نتایج مورد اشاره برغم میزان سنگین رسوایی تصویر چهره قهوه ای تیره شده جاستین ترودو، محافظه کاران شاهد دستاورد قابل توجهی نیستند. زیرا اندرو شی یر همچنان از جذب افراد ناراضی شده از ترودو به حزب متبوع خود ناتوان است. به عبارت دیگر هنوز نمی تواند رای دهندگان برون از جایگاه حزبی خود را قانع کند، که به وی متمایل شوند. این در حالی است که باید بین 36 و یا حتی 40 درصد آرای کانادایی ها را به خود جلب کند، تا بتواند دولت اکثریت تشکیل دهد. حال آنکه میزان محبوبیتش بگونه ای مستمر 32 درصد بوده است، که آشکار می کند پشتیبانی از وی سقف دارد. 

مشکل محافظه کاران این است، که عمده هوادارانشان ساکنان بخش موسوم به مرغزارهای کانادا/ Canadian Prairies (استان های آلبرتا، سسکچوان، و منی توبا، که عمده خاکشان را سرزمین های سبز تشکیل می دهند. ایران جوان) هستند. دیگر پشتیبانان مهم آنها مردم بخش هایی از انتاریو می باشند، که در حال حاضر داگ فورد رفیق شی یر سکان سیاست آن را در دست دارد، که دومین نخست وزیر دارای کمترین میزان محبوبیت در تاریخ این استان است. همچنین شی یر می تواند در استان بریتیش کلمبیا و بخش موسوم به کانادای آتلانتیک (منطقه شامل استان های جزیره شاهزاده ادوارد، برانزویک نو، نوااسکوشیا، و بخش شرقی نوفاندلند و لابرادور، که در کنار اقیانوس اطلس قرار دارند. ایران جوان) برخی از کرسی ها را از چنگ لیبرال ها درآورد. اما حزبش در استان کبک تقریبا هیچ مقبولیتی ندارد. این امر در باره لیبرال ها هم صدق می کند. با این تفاوت که هوادارانشان را ساکنان بخش هایی از استان های انتاریو و کبک تشکیل می دهند، که به سبب جمعیت فزون تر دارای کرسی های بیشتر در مجلس ملی هستند. 

از دیگر سو در حالی که به نظر می رسد جنجال چهره قهوه ای/ سیاه رنگ شده جاستین ترودو به پرسش های پیرامون اعتبارش مربوط باشد، مشکل شی یر بیشتر به عدم شفافیت او پیوند می خورد. مثلا به نظر می رسد، با گفتن حقیقت مشکل دارد. مسئله ای که زمانی پیش می آید، که فرد بیشتر دوران زندگی بزرگسالیش را در دنیای سیاست سپری کرده باشد. کمااینکه روز بیست وهفتم سپتامبر در پاسخ به تقریبا همه پرسش های مطروحه سیاسی کاری کرد، و جواب مستقیم نداد. فراتر اینکه دارد در باره وضعیت اشتغال خود نیز، مردم را گمراه می کند. چراکه گفت، پیش از ورود به دنیای سیاست کارگزار بیمه بود. حال آنکه اصلا مجوز چنین کاری را نداشت. 

 

 

موضع منفی شی یر در قبال جامعه دگرباشان جنسی (اعم از همجنسگرایان، دو جنسگرایان، و…) و همچنین افکار نژادپرستانه اش از دیگر نکاتی هستند، که پیش از انتشار عکس مورد اشاره آغازی را برای مبارزات انتخاباتی وی رقم زده بودند، که بدترین در تاریج کانادا محسوب می شود. اینک نیز در مکانی ایستاده که به نظر می رسد، رای دهنگان مسئله آن عکس را پشت سر گذاشته باشند.

بنابراین اگر نتایج نظرسنجی مورد اشاره همچنان به قوت خود باقی بمانند، امکان دارد، الف: مبارزات انتخاباتی محافظه کاران رو به زشت تر شدن برود. ب: پس از انتخابات پیش رو شاهد تشکیل دولت اقلیت لیبرال، و احتمالا در ماه ژوئن شاهد انتخابات دیگری باشیم. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *