مقالاتمقالات اجتماعی

چرا ما نتوانیم مانند سوئد مواد غذایی را از سالمونلا محفوظ نگه داریم؟

دیوید بارک – سی بی سی
وقتی پای کنترل شیوع سالمونلا به میان می آید، کانادا می تواند از سوئد مطالب زیادی بیاموزد. زیرا دولت این کشور به شدت خود را موظف می داند، که این باکتری آسیب رسان را از مواد غذایی ریشه کن کند. کمااینکه به سبب مقررات سختگیرانه تر در مورد مرغ ها و سایر حیوانات، سوئدی های کمتری بر اثر وجود سالمونلا بیمار می شوند. ولی در کانادا به سبب مواد غذایی آلوده مربوطه به ویژه خوراک های حاوی مرغ، شیوع این بیماری مکرر رخ می دهد. کمااینکه براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی نهاد دولتی موسوم به ارزیابی بیماری های ناشی از موادغذایی، همه ساله تقریبا 87 هزار و 500 مورد ابتلاء به عفونت ناشی از سالمونلا در کشور ما اتفاق می افتد. البته مشخص نیست، که چه میزان از اینگونه ابتلاها پیامد مصرف گوشت مرغ آلوده هستند. اما از ماه مه 2017 به این سو 566 کانادایی به ویژه براثر مصرف محصولات مرغی یخ زده از پیش آماده برای پخت، مبتلاء گشتند. برخی از آنها هم به ناچار در بیمارستان بستری شدند. به همین سبب از ماه ژوئیه آن سال تاکنون، 13 بار محصولاتی از این دست را از فروشگاه های مربوطه جمع آوری کرده اند.
سالمونلا چیست؟
سالمونلا یک باکتری است، که معمولا در روده حیوانات از جمله پرندگان وجود دارد. اما اگر انسان آن را بخورد، می تواند به او آسیب بزند. اسهال، حالت تهوع، استفراغ، و تب و لرز، از علائم ابتلاء به سالمونلا هستند.
این باکتری می تواند از حیوان به انسان، و بالعکس انتقال پیدا کند. همچنین این توانایی را دارد، که حتی روی سطح برخی از اشیاء زنده بماند.
جایگاه ضدسالمونلای سوئد
به موازاتی که کانادایی ها همچنان بر اثر سالمونلا بیمار می شوند، مردم سوئد در صف مقدم مبارزه با آن قرار دارند. کمااینکه در کنار قوانین سختگیرانه ایمنی، گرم کردن خوراک مرغ برای کشتن باکتری ها، و بازرسی منظم جهت کشف آلودگی سالمونلا، در این کشور روندی عادی به شمار می روند. به همین سبب براساس اعداد و ارقام مبتنی بر تحقیقات مربوطه همه ساله تنها 3 هزار تن از سوئدی ها به بیماری مورد اشاره مبتلا می شوند، که بین 70 تا 80 درصدشان هم در سفر به سایر کشورها ناخوش می گردند.
شیوع بیماری در 66 سال پیش: نقطه عطف
به گفته لنا هالت مسئول هماهنگی بیماری های واگیردار هیئت دامداری و مرغداری وزارت رفاه سوئد، در سال 1953 که 9 هزار نفر از مردم این کشور به عفونت سالمونلا مبتلا شدند و چندین تن جان خود را از دست دادند، دولت دریافت باید در برابر این بیماری بیشتر از شهروندانش محافظت کند. کمااینکه گرچه در آن هنگام سوسیس آلوده عامل اصلی بود، اما طولی نکشید که این دولت تصمیم گرفت سالمونلا را از کل مواد غذایی ریشه کن کند. در این پیوند اقدامات مستمری از جمله انجام آزمایش های مربوطه در تمام طول دوران پرورش مرغ ها صورت می گیرد. اگر جواب آزمایش مثبت باشد، پرنده مورد نظر نابود می شود.
ایمنی کامل هرگز وجود ندارد
براساس اظهارات رابین هورل رئیس شورای فرآوری ماکیان و تخم مرغ کانادا، سیستم مربوطه در کشور ما هم برخی از این اقدامات را انجام می دهد. اما سیستم سوئد گران تر است، و مشتری ناچار می شود برای خرید مواد غذایی پول بیشتری بپردازد. بااینهمه بی تردید باید از سوئدی ها درس بگیریم. از جمله بپذیریم، که امکان آلودگی به سالمونلا در تمام مراحل مرغداری وجود دارد.
مصرف کنندگان می توانند به بازار فشار بیاورند
اداره بازرسی مواد غذایی کانادا همزمان با ادامه اقدامات مقتضی، در حال گفت وگو با صنعت مرغداری است. با این هدف که این صنعت بکوشد برای کاهش آلودگی موادغذایی مربوطه به سالمونلا در مراحل گوناگون، استانداردهایی به وجود بیاورد. اما به گفته لیزت لموندین رئیس بخش ایمنی مواد غذایی و حمایت از مصرف کنندگان اداره مذکور از آنجا که تقریبا غیرممکن است بتوان دقیقا تعیین کرد این آلودگی در چه مرحله ای رخ می دهد، چنین اقدامی نه یک پیشگیری کوچک، سریع، و یک شبه، که روندی دردناک است.
از دیگر سو به گفته لنا هالت مصرف کنندگان می توانند، برای موجود بودن مرغ های غیرآلوده به بازار فشار بیاورند. فشاری که بی تردید موثر می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *