اخباراخبار جهان

چرا شاهکار چهارصد و پنجاه میلیون دلاری داوینچی رونمایی نشد؟

هنگامی که ماه گذشته مراسم رونمایی از تابلوی Salvator Mundi لئوناردو داوینچی لغو شد، ادعاهایی مبنی بر جعلی بودن این تابلو منتشر شد. اما آیا راز سر به مهر دیگری در مورد گران ترین تابلوی نقاشی در جهان وجود دارد؟

در ماه می 2008، برخی از مشهورترین کارشناسان آثار لئوناردو داوینچی در استودیویی واقع در میدان ترافالگار گرد هم آمدند تا تابلوی نقاشی بر روی بوم نصب شده روی قاب درخت گردو را تماشا کنند. این تابلو تصویر مردی با مو و ریش بلند که یک دستش را به نشانه تبرک بالا آورده بود و با دست دیگر کره شفافی را در دست گرفته بود را نشان می داد. در آن روز بخصوص، نقاشی مورد اشاره به عنوان شاهکار مفقود شده لئوناردو داوینچی به نام Salvator Mundi (که در زبان لاتین به معنی نجات دهنده جهان می باشد)، شناسایی و معرفی شد. سه سال بعد، در نوامبر 2011، پرتره حضرت مسیح برای اولین بار در گالری ملی رونمایی شد. 6 سال بعد، به عنوان گران ترین تابلوی نقاشی جهان حراج شد و در حراجی Christie’s  به قیمت 450.3 میلیون دلار فروخته شد. تا اینکه ماه گذشته، اتفاق عجیبی افتاد. Salvator Mundi برای موزه لوور ابوظبی از Christie’s خریداری شد. قرار بود 18 سپتامبر طی مراسمی ویژه رونمایی شود. اما اوایل سپتامبر این برنامه به تعویق افتاد و گفته شد که جزئیات بیشتر به زودی فاش خواهد شد. اما تا به این لحظه هیچ خبر جدیدی در این مورد منتشر نشده است.

آیا تابلو جعلی است؟ آیا کارشناسانی که اصل بودن آن را تایید کردند فریب خورده بودند. متیو لاندراس، از پژوهشگران دانشگاه آکسفورد حتی علنا مدعی شد که این تابلو نه توسط داوینچی بلکه توسط یکی از کپی کاران درجه سه به نام برناردینو لوئینی کشیده شده است. معما هنوز حل نشده و <نجات دهنده جهان> به موضوع بحث و جدل کارشناسان هنری در جهان تبدیل شده است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *