صفحه اصلی / مقالات / چرا در دوران ترامپ مشکلات مرزی کانادا حتی بدتر خواهد شد؟

چرا در دوران ترامپ مشکلات مرزی کانادا حتی بدتر خواهد شد؟

behzad-azizi

در مورد مساله موج ورود پناهجویانی که از آمریکای دانلد ترامپ می گریزند و در کانادا تقاضای پناهندگی می کنند، برداشتی وجود دارد. اینکه فرار از موقعیت کنونی نتیجه شرایط پیچیده ای است، که اعمال راه حل را مشکل می کند. اما این حالت انفعالی (کانادا) اشتباه است. زیرا دلیل خوبی وجود دارد که باور کنیم افزایش غیرقانونی عبور از مرز دو کشور از هنگام به قدرت رسیدن آقای ترامپ در ماه ژانویه، در خلال چهارسال دوران ریاست جمهوری وی همچنان ادامه خواهد داشت.

در واقع اگر بخواهیم صاف و پوست کنده حرف بزنیم، باید بگوییم طوفانی کامل در راه است. چراکه تعهدات بین المللی کانادا مستلزم مدنظر قرار دادن ادعای پناهجویی هر فردی می باشد، که وارد خاک کشور شود. البته توافقنامه کشور ثالث امن بین کانادا و آمریکا، در این مورد استثناء به شمار می رود. براساس این پیمان افرادی که در یکی از این دو کشور تقاضای پناهندگی بدهند، مجاز نیستند از خاک آن به دیگری بروند. اما این شرط در برهه ای که در منطقه مرزی تضمین کافی برای نظارت مقامات مربوطه وجود ندارد، به آسانی زیرپا گذاشته می شود.

اظهارات زهرآگین رئیس جمهور ترامپ و گام های عملی ملموسی که برای مبارزه خود با مهاجرت برداشته هم، مزید بر علت شده است. چراکه شامل حال همه پناهجویان، و نه تنها آن هایی که در نزدیکی مرز مکزیک زندگی می کنند، می شود. تصمیم آمریکا در مورد تمدید تنها شش ماهه – یعنی تا ژانویه- پذیرش موقت برای حدود 58 هزار تن از اهالی هائیتی که در هنگام زلزله در کشور خود به آمریکا گریختند، دلیلی بر این مدعاست.

حال حسن شهرت کانادا به عنوان مکانی که از پناهجویان استقبال می کند را هم، به این فهرست بیفزاییم. حسن شهرتی که سبب گشته، از جمله تنها در شش ماه نخست سال جاری 4 هزار و 345 تن به صورت غیرقانونی از آمریکا وارد کانادا شوند. موج دوم این اقدام در ماه گذشته و پس از تصمیم کاخ سفید مبنی بر تنها تمدید شش ماهه مورد اشاره به جای روند معمول 18 ماهه، آغاز شد. این تصمیم برغم آن اتخاذ گردید، که شرایط هائیتی همچنان خراب است.

 

 

به هر حال بر اساس تصمیم مورد اشاره آن دسته از این افراد که نتوانسته باشند تا هنگام انقضای مهلت تعیین شده تا ماه ژانویه وضعیت قانونی معتبری به دست بیاورند، از خاک آمریکا اخراج خواهند شد. در عین حال تا اندازه ای به سبب شایعه های نادرست مبنی بر اینکه کانادا به طور خودکار/ اتوماتیک اینگونه افراد را خواهد پذیرفت، از آغاز ماه ژوئیه به این سو بیش از هزار تن از آنها به طور غیرقانونی از طریق کبک وارد کانادا شده اند. این در حالی است، که کانادا سال گذشته به پذیرش موقت اهالی هائیتی خاتمه داد. اما به کسانی که مجوز آن پذیرش را داشتند، اجازه داده شد تقاضای اقامت کنند. تقاضای بیشتر آنها نیز، مورد موافقت قرار گرفت. اما برخی هم اخراج شدند.

بنابراین امکان دارد تقاضای پناهجویی آن دسته از اهالی هائیتی که از طریق آمریکا وارد کانادا می شوند نیز، مورد موافقت قرار نگیرد. زیرا در واقع کانادا به طور خودکار بهشت پناهجویان نیست. اما این بدان معنی نمی باشد، که افراد درمانده تلاش خود را نکنند. بنابراین مقامات وزارت مهاجرت و دولت مرکزی باید اذعان نمایند، که شرایط جهت افزایش موج پناهجویان از آمریکا به شکلی چشمگیر رو به افزایش دارد. فراتر اینکه به گزارش ماه مه خبرگزاری اسوشیتدپرس یکی از مقامات بلندپایه مهاجرت (آمریکا) از کارکنانش خواسته بود، در مورد شمار اهالی هائیتی دارای پذیرش موقت که در آمریکا به جرم و جنایت متهم شده اند و یا از منافع غیرقانونی بهره می برده اند، اطلاعات جمع آوری کنند.

 

گمان منتقدان این است که کاخ سفید ترامپ می خواهد در مورد چند جنایت و عمل خلاف جزئیاتی در اختیار داشته باشد، تا بتواند روایتی رسانه ای برای پشتیبانی از اخراج گسترده این پناهجویان دارای پذیرش موقت در دست داشته باشد. افرادی که بسیاری از آنان در آمریکا تشکیل زندگی داده، و بچه دار شده اند.

همان منتقدان اینک این ظن را هم دارند که دولت ترامپ با در دست داشتن دلایل منطقی، برای برچسب زدن به 257 هزار تن از پناهجویان الساوادوری و هندوراسی در آمریکا تلاش مشابهی به کار خواهد گرفت. یعنی افرادی که پذیرش موقت شان باید در سال آینده تمدید شود. 50 هزار پناهجوی اهالی کشورهای دیگر هم، که جای خود دارند.  

بنابراین به نظر می رسد شمار پناهجویان کنونی در آمریکا که از کانادا تقاضای پناهجویی می کنند، رو به افزایش دارد. البته در حال حاضر دولت ترودو مایل است، بدون شکایت خرابکاری های رئیس جمهور (ترامپ) را درست کند. اما امکان دارد این وضعیت که تاکنون قابل مدیریت بوده، زمانی به بحرانی تدارکاتی و سیاسی تبدیل شود. زیرا بیش از 300 هزار پناهجوی دارای پذیرش موقت در آمریکا وجود دارند، و احتمالا آقای ترامپ خواستار عودت همه آنها خواهد شد. وقتی این اتفاق رخ دهد، کانادا باید آماده باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *