مقالاتمقالات سیاسی

چرا جاستین ترودو بابت رسوایی اس ان سی لاوالین عذرخواهی نمی کند؟

عذرخواهی همانقدر کانادایی است که پوتین و عصاره درخت افرا. این خصوصیتی است که کانادایی ها به آن شهره اند. همه به جز سیاستمداران!
نخست وزیر ترودو پس از انتشار گزارش ماریو دیون کمیسیونر اخلاقیات در مورد SNC Lavalin و تشخیص اینکه ترودو با مداخله و اعمال نفوذ سیاسی بر دادستان کل سابق در پرونده قضایی، قوانین مربوط به تضاد منافع را نقض کرده است، تحت فشار مضاعف قرار گرفته است. ترودو علیرغم پذیرفتن مسوولیت کامل تخلفات ذکر شده در گزارش مورد اشاره، مکررا از عذرخواهی امتناع کرده است. 

آماندا کانولی، از ستون نویسان Global News، در مقاله جالبش به این موضوع و دلایل آن از دیدگاه صاحبنظران پرداخته است و می نویسد: 

بری مک لافلین، دبیر موسسه McLoughlin Media طی مصاحبه اخیرش با مرسدس استیونسون از The West Block، گفت که معتقد است ترودو با امتناعش سبب دلسرد شدن رای دهندگان از خود شده و باعث می شود او را به عنوان فردی دورو تلقی کنند، بخصوص با توجه به علاقه وافر ترودو به عذرخواهی بابت اعمالی که دیگران مرتکب شده اند. مک لافلین گفت: ترودو بابت اعمال دولت های قبلی در قبال افراد مختلف عذرخواهی می کند. می داند که چگونه آن را انجام بدهد. با چشمان اشک آلود و بغض در گلو. فکر نمی کنم این رفتار، نمایشی باشد. اما به چند دلیل وقتی نوبت عذرخواهی بابت اعمال خودش می رسد، از آن امتناع می کند. معتقدم دلیل آن این است که فکر می کند این کار سبب آسیب دیدن  وجهه شخصی اش می شود. 

شاچی کرل، از مدیران ارشد موسسه Angus Reid نیز در واکنش به گزارش کمیسیونر گفت: معتقدم این گزارش روند بهبود وجهه لیبرال ها پس از فروکش کردن جنجال SNC Lavalin نزد کانادایی ها را مختل خواهد کرد. اما در عین حال هنوز زود است که بتوانیم تاثیر آن در انتخابات را پیش بینی کنیم. باید ببینیم که آیا رای دهندگان متمایل به جناح چپ میانه که از لیبرال ها ناامید شده اند، به سوی آنها باز می گردند یا خیر؟ آیا به نیودموکرات ها یا سبزها رای خواهند داد؟ 

دیوید کولتو، مدیر اجرایی Abacus Data نیز معتقد است که صدمه دیدن وجهه شخصی ترودو مانع جذب رای دهندگان پیشرو و کشاندن آنها پای صندوق های رای خواهد شد. کولتو می گوید: رای دهندگان پیشرو، برای حضور در حوزه اخذ رای می بایست گزینه پیش رویشان را دوست داشته باشند. مساله SNC Lavalin، وجهه شخصی ترودو را تنزل داده است. 

 

 

به عقیده مک لافلین، دلیل دیگر ترودو برای امتناع از عذرخواهی، نگرانی بابت اذعان به مجرمیت در صورت انجام تحقیقات جنایی در این باره می باشد. وی گفت: لیبرال ها معتقدند که عذرخواهی نشانه اعتراف به جرم است. 

اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار کانادا هفته گذشته خواهان انجام تحقیقات جنایی در مورد دخالت ترودو در پرونده قضایی شد. 

چنانچه اخبار هفته گذشته ایران جوان را دنبال کرده باشید، می دانید که کمیسیونر اخلاقیات، در گزارش خود ترودو و دستیاران ارشدش را در اعمال فشار بر جودی ویلسون-ریبالد، دادستان کل سابق جهت متقاعد کردن وی برای تجدید نظر در موضعش در قبال پرونده SNC Lavalin مقصر دانست. قصد ترودو و دولتش، جلوگیری از محاکمه شدن SNC Lavalin با استفاده از قانون و راه گریز قضایی بود که خود لیبرال ها (در پاسخ به لابیگری گسترده SNC Lavalin) تصویب کرده بودند. بر اساس قانون مصوب سال گذشته، برای مجازات متخلفین اقتصادی (در این مورد SNC Lavalin که به پرداخت رشوه به مقامات لیبیایی متهم شده است)، مکانیسمی به غیر از برخورد قضایی  در نظر گرفته شده است. 

دعوت از SNC Lavalin برای مذاکره و حصول توافق در مورد میزان جریمه پرداختی برای فرار از پیگرد قانونی، می توانست خط مشی برخورد با سایر متخلفین باشد. 

ترودو بارها تاکید کرده است که با محاکمه شدن SNC Lavalin  هزاران فرصت شغلی در کانادا تهدید خواهد شد. به همین دلیل قصد عذرخواهی بابت دفاع از منافع کانادایی ها را ندارد. 

در مقابل ماریو دیون مدعی شد که چنانچه واقعا به نفع جامعه بود که SNC Lavalin محاکمه نشود، در خطر بودن منافع مالی خود شرکت می بایست ترودو را از اعمال نفوذ منصرف می کرد. اما او با دخالت در پرونده، از خط قرمز عبور کرد. 

***

آیا  ماجرای SNC Lavalin یک بار دیگر به لیبرال ها صدمه خواهد زد؟ پس از افشاگری Globe and Mail درباره رسوایی SNC Lavalin و طی 8 هفته بعد از آن، میزان محبوبیت لیبرال ها به 30 درصد در سطح کشور کاهش یافت. هرچند وجهه خدشه دار شده آنها طی ماه های تابستان اندکی بهبود یافت، اما گزارش جدید کمیسیونر اخلاقیات می تواند به این روند خاتمه بدهد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *