مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

چرا تنها شمار اندکی احساس ثروتمند بودن می کنند؟

برندی ویکل- شبکه سراسری سی بی سی

به گفته کیت پاین استاد رشته روانشناسی دانشگاه کارولینای شمالی وقتی پای پول به میان می آید، این سرشت انسان است که خود را با افراد ثروتمندتر از خویش مقایسه کند. این بازی به باخت منجر می شود. زیرا افراد متوسط احساس می کنند، دارند عقب می افتند. همچنین دیدگاه ما در مورد تبیین ثروت در روند زمان دستخوش تغییر می شود. زیرا به موازات افزایش درآمد، بیشتر خرج می کنیم. بنابراین از نظر ما میزان پولی هم که می اندیشیم برای رفع نیازهایمان احتیاج داریم، افزایش می یابد. مساله ای که سبب می شود مردم کسانی را ثروتمند بدانند، که سه برابر خودشان درآمد دارند. البته بدیهیست اگر درآمد کسی واقعا اندک باشد، داشتن درآمد بیشتر برای احساس ثروتمندی معقول به شمار می رود. اما مشکل این است، که به موازات افزایش ثروت اهداف نیز تغییر می کنند. زیرا طبیعتا همه می دانیم، که باید برای پرداخت اجاره/ قسط خانه و دادن هزینه ها و قبض های مربوطه پول کافی داشته باشیم. اما احساس رضایت مادی مساله ای متغیر است. زیرا داشتن درآمد کم در آغاز ورود به بازار کار که همه همگنان انسان نیز همان مقدار پول درمی آورند، ناراحت کننده نیست. اما داشتن چنین درآمدی در دوره های بعدی زندگی برای هیچ کس رضایتبخش نمی باشد.

تطابق با اوضاع موجود

براساس اظهارات کیت پاین در عین حال اگر اوضاع مالی فرد همزمان با سایر همگنانش افزایش یابد، دستاوردهای مادی خود را نادیده می گیرد. این امر دلایل چندی دارد، که یکی از مهم ترین آنها عادت کردن به وضعیت موجود است. زیرا انسان از نظر روانی به خوبی ها و بدی ها عادت می کند، و پس از مدتی وضعیت موجود به نظرش عادی می شود. بنابراین مشکل این است، که مردم برای خرسندتر بودن بیشتر هزینه می کنند و چیزهای بیشتری می خرند. زیرا خود را با اوضاع جدید مطابقت می دهند.

افزایش نابرابر درآمدها

به گفته کیت پاین افزایش نابرابر درآمدها دلیل دیگر است. زیرا به موازات چنین افزایشی عده ای که در صدر قرار دارند، پولدارتر می شوند. بنابراین افراد متوسط احساس می کنند، دارند عقب می افتند.

چنین تفاوتی در کانادای خودمان هم وجود دارد. کمااینکه براساس گزارش موسسه غیرانتفاعی پژوهش در مورد خط مشی عمومی، بین سال های 1982 تا 2010 درآمد مردم کشور ما به طور متوسط افزایش 13.5 درصدی داشته است. اما این افزایش عمدتا در مورد طبقه مرفه صدق می کند. کمااینکه این میزان برای 90 درصد مردم تنها 2، برای آن 10 درصد بالای جدول بیش از 75، و برای 0.01 درصد صدرنشین، 160 درصد بوده است. براساس اظهارات دیوید مک دانلد اقتصاددان ارشد مرکز کانادایی خط مشی های جایگزین مستقر در اتاوا، این رشد نابرابر تاثیر زیادی بر احساس نارضایتی اکثریتی دارد که در تلاشند موقعیت خود را بهتر کنند، اما نمی توانند.

چشم انداز تیره و اندوهبار

براساس اظهارات دیوید مک دانلد احساس مردم درباره وضعیت مالی شان به چگونگی برداشت آنها درباره درآمد بهتر در آینده نیز، بستگی دارد. کمااینکه برغم میزان پایین بیکاری در کانادا اکثر مردم به سبب اوضاع جاری در بازار کار کشور انتظار ندارند، درآمدشان در آینده افزایش یابد. در نتیجه حتی اگر در حال حاضر وضع شان بد نباشد، احساس نمی کنند که قرار است این وضعیت به شکلی چشمگیر بهتر شود. هولی-آن پاسمور دانشجوی دوره دکترا و استادیار دانشگاه بریتیش کلمبیا باور دارد برای رهایی از چنین احساس ناخوشایندی باید از این حس گرفتارکننده انسانی که همواره خواهان دستیابی به موفقیت های مادی بیشتر است، فاصله گرفت. در مقابل بر منابع نشاط آفرین غیرمادی و تسلیم نشدن بی قید و شرط در برابر شبکه های اجتماعی مجازی تمرکز کرد.

ترمیم اوضاع؟ تغییر در دیدگاه

براساس اظهارات پاسمور برای نجات از دور باطل مقایسه اوضاع مالی خود با افراد ثروتمندتر، باید متوجه فشار اجتماعی موجود بشویم که به بدتر شدن مشکل می انجامد. کمااینکه می گوید: ما مرتب در معرض بمباران تبلیغاتی هستیم که می گویند اگر فلان چیزها را بخرید، شاد و خرسند می شوید. البته تبلیغات تقریبا همیشه وجود داشته اند. اما به گونه ای مستمر بیشتر و بدتر شده اند. کمااینکه اینک نیز در عصر شبکه های اجتماعی مجازی بیش از همیشه مردم را به مقایسه با افراد ثروتمندتر از خود سوق داده اند. بگونه ای که مردم دیگر خود را نه تنها با آشنایانشان، که با سرشناسان عالم سرگرمی سازی، مقایسه می کنند. برای خروج از این دور باطل باید استفاده از این شبکه ها را کاهش داد، بر منابع لذت موجود تمرکز کرد، وقت بیشتری را با خانواده گذراند، و از محیط برون از خانه و طبیعت بیشتر لذت برد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0