مقالاتمقالات اقتصادی

چرا بودجه‌ 2019، اهالی انتاریو را خشمگین کرده؟

همچنان که بخش‌های بیشتری از بودجه‌ داگ فورد استاندار انتاریو، برای سال مالی 2019 بر مردم آشکار می‌شود، صاحبنظران به تحلیل و بررسی این لایحه ادامه می‌دهند. هدف این تحلیل‌ها این است که دریابیم چه گروه‌هایی برندگان و بازندگان این بودجه خواهند بود و کدام گروه‌ها، تاثیر چندانی از آن نخواهند پذیرفت.

بخش‌های بسیاری در این بودجه جدید وجود دارند، که باعث شادمانی بسیاری از شهروندان شده‌اند؛ از آن میان می‌توان از موارد زیر نام برد:

* پوشش کامل هزینه‌های دندانپزشکی برای اعضای سالمند خانواده‌های کم‌درآمد

* بازگشت مالیاتی (کمک هزینه‌) انعطاف‌پذیر برای خانواده‌های واجد شرایط

* وعده‌هایی برای پایین آوردن نرخ بیمه‌ اتومبیل

* کاهش هزینه‌های مازاد، در فروش بلیت‌های بخت‌آزمایی (لاتاری) جهت کمک به خیریه‌هایی که از این طریق درآمد کسب می‌کنند

* و انجام پاره‌ای از بهسازی‌ها در ساختار حمل و نقل عمومی شهری

افزون بر آنچه گفته شد، در بودجه‌ جدید موارد بیشتری نیز پیرامون فراهم آوردن آزادی‌های بیشتر در قمار و مصرف الکل پیش‌بینی شده، که با استقبال مردم روبرو شده است. اما همه‌ این نکات مثبت، آنقدر دلپذیر نبوده‌اند که نارضایتی‌ها را بر سر کاهش بودجه‌ بخشی از فعالیت‌ها و برخی اولویت‌بندی‌های مالی دولت فورد را، از میان ببرد. در اینجا چند مورد از سرفصل‌های بحث‌برانگیز بودجه امسال را، که اختلافاتی ایجاد کرده، می‌آوریم:

حذف کمک‌های قانونی به پناهندگان

در لایحه‌ جدید، بودجه‌ اختصاص یافته به سازمان کمک‌های قانونی و قضایی انتاریو، به میزان 133 میلیون دلار، کاهش یافته است. همچنین بر اساس لایحه بودجه، این سازمان دیگر نمی‌تواند از بودجه‌ استانی، برای پرونده‌های مهاجرتی و پناهندگی استفاده کند و می‌گوید این مسئولیت، باید برعهده‌ دولت فدرال باشد.

نادیده‌گرفتن تغییرات اقلیمی (گرمایش زمین)

در لایحه‌ جدید، یک کاهش 32 درصدی در بودجه‌ وزارت محیط ‌زیست استان منظور شده است. سازمان محیط ‌زیستی Greenpeace Canada گفته بودجه‌ جدید از زمان فاجعه‌ آلودگی آب Walkerton تاکنون، یکی از بدترین رویدادهایی است که بر سر محیط زیست کانادا آمده است. سخنگوی دولت استانی، به تلویزیون CBC گفته که 300 میلیون دلار از این کاهش بودجه، به پایان طرح cap-and-trade و اعطای پاداش در قبال کاهش تولید آلودگی و همچنین لغو طرح Drive Clean در این استان مربوط است.

کاهش بودجه خدمات قبایل بومی

در لایحه‌ 2019، بیشترین کاهش بودجه در میان وزارتخانه‌های محلی، در مورد وزارت امور بومیان انجام گرفته است. در مورد این وزارتخانه، بودجه، از 146 میلیون دلار به 74 میلیون دلار کاهش یافته که نمایانگر یک کاهش 50 درصدی در بودجه است. سرمایه‌گذاری‌های دفعی – مانند مبالغی که از صلح در مورد پرونده‌های مالکیت زمینه کسب می‌شوند- از این کاهش بودجه مستثنی هستند.

تغییرات در ساختار آموزش و پرورش

گرچه دولت محافظه‌کار طرحی برای یک سرمایه‌گذاری یک میلیون و 400 هزار دلاری در سیستم آموزشی انتاریو دارد، در بودجه‌ جدید، یک محدودیت هزینه‌ای نیز برای این بخش، و در دوره‌ سال‌های 2020 تا 2021، پیش‌بینی شده است. در مورد بخش تحصیلات دانشگاهی نیز، از این پس دانشجویان خانواده‌های کم‌درآمد، واجد شرایط برای آموزش رایگان (عدم پرداخت شهریه) نخواهند بود.

بی‌توجهی به فقر

آنچنان که بسیاری از حاضرین خاطرنشان کرده‌اند، واژه‌ فقر، در جریان سخنرانی ویک فدلی وزیر امور مالی استان و اعلام بودجه‌ جدید، اصلا به گوش نخورده است. از سوی دیگر، کاهش حدودا یک میلیارد دلاری در بودجه‌ خدمات اجتماعی در طول سه سال آینده، بسیاری از منتقدین را بر آن داشته که از طرف شهروندان کم‌درآمد و بی‌بضاعت، زنگ خطر را به صدا درآورند.

کاهش بودجه‌ وزارت کار انتاریو

بر اساس لایحه بودجه‌ جدید، میزان 306 میلیون دلار از بودجه‌ وزارتخانه‌ای که مسئول نظارت بر اجرای قوانین استخدامی و حقوق کارگری در استان است، کسر خواهد شد. دولت گفته که این کاهش بودجه زیاد محسوس نخواهد بود، چرا که دولت با استفاده از ابزار دیجیتالی خودکار، کارفرمایان را در زمینه‌ رعایت استانداردهای قانون کار (Employment Standard Act)، آموزش خواهد داد. به عبارت دیگر، کارفرمایان، خود مسئولیت نظارت بر کار خود و تحقیقات درباره‌ نقص‌های محیط‌های کار خود را، بر عهده خواهند گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان